Çin, 100 milyar metreküpün üzerinde doğal gaz rezervi buldu

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 109 milyar metreküplük doğal gaz rezervi bulundu.

Çin, 100 milyar metreküpün üzerinde doğal gaz rezervi buldu

Global Times gazetesinin haberine göre, Çin'in PetroChina Şirketi’nin Sincan Şubesi Genel Müdürü Huo Cin, özerk bölgedeki Junggar havzasının güneyinde yapılan ilk sondajlar çerçevesinde 109 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin bulunduğunu söyledi.

Huo, gaz keşif alanının, havzanın güneyinde 156 kilometrekarelik bir alanı kapladığını, rezervden günlük 610 bin metreküp doğal gaz ve 106,3 metreküp ham petrol çıkarmayı beklediklerini kaydetti.

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin'in kuzeybatısındaki Uygur bölgesi, petrolün yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür başta olmak üzere çok sayıda yer altı kaynağına sahip bulunuyor.

PetroChina, Ekim 2019'da da özerk bölgenin güneyinde yaptığı arama çalışmalarında 115,3 milyar metreküplük doğal gaz rezervi bulmuştu. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Çok merak ediyorum Bizimkiler filistin için ve azerbaycan için kendini bu kadar Paralarken Neden uygur özerk bölgesinde doğu türkistanda çinin türklere yaptığı işkencelere sessiz kalıyor? Çünkü karşındaki çin diye mi?
1.5 milyarlık cine askeri olarakta etki edemessin ekonomik olarakta etki edemessin..ayrıca coğrafi olarakta uzak..
Ah Uygur Türküm ah, bu zulüm boşuna değil sana. Allah yar yardımcınız olsun.
Dünyanın Sonunu Getirecek Olan Bu Çekik Gözlüler Olacak Galiba .Doymuyorlar ,Çabuk üreyebilen bir toplum ve Dünyadaki dengeler değişiminin tek ülkesi ..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler