FİNANS

Datça'da yılın ilk patates hasadı

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce ‘Tütün Tarımına Alternatif’ katma değeri yüksek sebze üretim programı kapsamında Datça’da ilk turfanda patates hasadı yapıldı.

Datça'da yılın ilk patates hasadı

Patates hasat tarla gününe Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Süreyya Can, Datça İlçe Müdürü Bülent Şatır ile ilgili teknik personeller ve sınırlı sayıda çiftçi katıldı. Pandemi kurallarına uygun yapılan tarla gününde üreticilere bilgi verildi.

YILIN İLK PATATES HASADI

Tatlı patatesle tanışan Datça’da, tatlı patatesten yapılan gıda ürünleri tanıtımı da yapıldı. Konu ile ilgili açıklama yapan Şube Müdürü Süreyya Can, “Datça İlçesinde yaklaşık 2 bin ila 2 bin 500 dekar alanda üretim yapılmaktadır.

AW300322_02

Sahilde dekar başına 4-5 ton, yaylada ise yaklaşık 5-7 ton ürün elde edildiğini görüyoruz. Datça ilk ve son turfanda olma özelliği ile dikkatleri çeken önemli bir çalışma bölgemizdir. Birçok deneme çalışması ile başladığımız Datça, önemli bir patates üretim alanımız haline gelmiştir.

AW300322_01

Tatlı patates ile dört yıl önce tanışan ve bunun yaygınlaştığı Datça’da bununla ilgili çeşitli gıda ürünlerini de tanıttık. Tüketiciye yabancı olan tatlı patates konusunda da bilgilendirmeler yapıyoruz. İl ve İlçe müdürlüklerimizden bu vb. çalışmalarımız hakkında yazılı veya sözlü bilgilendirmeler yapılmaktadır” dedi.

İHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
EREKETLİ OLSUN, YALNIZ ARKADAŞLARA TAVSİYEM PATATESLERİ BU KAPLARA DEĞİLDE 18 KİLOLUK BOYA KOVALARI OLUR ANLARIN TEMİZLİĞİNİ YAPTIKTAN SONRA ONLARA TOPLANMASI VE TORBALANMASI DAHA KOLAY OLACAKTIR
hemen bedavadan dağıtın
tatlı patates kg fiyatı 24 TL dağıtırlar mı bir düşün
Geri Dön