FİNANS

Fazla mesai, hafta tatili, prim, ikramiye… Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Yargıtay son noktayı koydu

Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren kararda Yargıtay son noktayı koydu. Haftalık tatil parasını vermeyen patrona kötü haber geldi. İkramiye, prim, yakacak yardımı, giyecek yardımı, fazla mesai, hafta tatili, genel tatil gibi alacakların da ödenmemesinin işçiye haklı fesih imkanı verdiğine hükmetti.

Fazla mesai, hafta tatili, prim, ikramiye… Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Yargıtay son noktayı koydu

Bir akaryakıt istasyonunda pompacı olarak çalışan genç, fazla mesai ücretini alamadığı gerekçesiyle noter kanalıyla istifa etti. Tüm görüşmelerine rağmen alacağını alamayan işçi, soluğu İş Mahkemesi'nde aldı.

Davalı iş yerinde pompacı olarak çalıştığını, işe alınırken davacıya boş senet imzalatıldığını, fazla mesai alacaklarını talep etmesi üzerinde hakarete uğradığını öne sürdü. Fazla mesai alacaklarının ödenmesi için ihtarname gönderdiğini ve müvekkilinin iş akdini haklı nedenle sonlandırdığını beyanla kıdem tazminatı, yol ücreti, fazla mesai ücreti, ulusal bayram ve genel tatil ücreti, hafta tatili ücreti taleplerinin davalıdan tahsilini talep etti. Mahkeme, davanın reddine karar verdi. Davacı kararı istinafa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi, itirazı reddetti. Davacı bu kararı da temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

1028927

Emsal nitelikteki kararda; işçilerin herhangi bir alacaklarının alamamasının haklı fesih sayılacağı vurgulandı. Kararda, "4857 sayılı İş Kanunu 24/II-e maddesi uyarınca işveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse işçi iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir. 4857 sayılı Kanun'un 24/II-e bendinde sözü edilen ücret, geniş anlamda ücret olarak değerlendirilmelidir. İkramiye, prim, yakacak yardımı, giyecek yardımı, fazla mesai, hafta tatili, genel tatil gibi alacakların da ödenmemesi işçiye haklı fesih imkanı verir. Yukarıda açıklandığı üzere davacının fazla mesai ücreti alacağı bulunup bulunmadığı tespit edildikten sonra davacının iş sözleşmesini haklı nedenle feshedip etmediği konusunda değerlendirme yapılmalıdır. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir" denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
onlar bir şeymi insanlara zam yapmayıp tazminatı bile vermeden bırakıp gitmesini isteyen fabrika dolu her iş yerine sendika zorunluluğu getirilmeli yada sendikası olmayan isyerlerinden alış veriş yapılmayacak bir akım baslatilmali
yalnız iş ve işçi mahkemeleri yüzde 99u işçiden taraf olmuştur kanunları açıp okumalı buradaki sorun işçilerin işimden olurum tazminatım yanar gibisinden korkular ile gerekli mercilere başvuru yapmaması. Asıl olması gereken karar şu olmalı işyerinde mutsuz yada herhangi bir baskı hissettiği anda bile işten çıkabilme hakkına sahip olmalı işçi. O zaman herkes hakkını layıkıyla alır işyerlerine de ödedikleri tazminat dokunur derseniz dokunmaz. çünkü o tazminat vermek istemedikleri işçiler sayesinde çark dönüyor bunu yapmak zorundalar.Bu yasada çok büyük ve güzel bir akım olmuş. avukatım bu arada
davayı reddeden birinci derece mahkeme ve İstinaf mahkemesi hakimi eminim kendi fazla çalışması olsa 1 saatini bile bırakmazdı. hep zenginin yanında olmayan adalete teşekkürler..
tazminat alamadıktan sonra karar çıksa ne olur iş yeri bitmek üzere bir sürü alacaklı var şimdi işten çıksak sıraya koyuyorlar tazminat için
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler