Fiyatlardaki yükseliş durdurulamıyor! Yumurta tavuk fiyatlarını geçti

Türkiye’nin yumurta borsasının belirlendiği Afyonkarahisar’da yumurta fiyatlarındaki önlenemez yükseliş devam ediyor. Kolisi 24-25 TL’den satılan yumurta kilogram fiyatı 13-15 TL arasında satılan tavuğun fiyatını ise açık ara solladı. Yetkililer fiyatlardaki yükselişin en büyün nedeninin ise tavuk sayısının azalması olduğu belirttiler.

Yurt genelinde olduğu gibi Afyonkarahisar’da da yumurta fiyatlarında yaşanan yükselişin önüne geçilemiyor. Önceki yıllarda olduğu gibi yumurta fiyatlarında yaşanan artışa gerekçe olarak ise yem fiyatlarındaki yükseliş ve tavukların erken kesime gönderilmeleri gösterilirken, yumurta üreticileri, kooperatif ve birlikler fiyatların yükselişi ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Fiyatların belirlenmesinde önemli rol oynayan Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifinin resmi internet sitesinden yayınlanan yumurtanın tane fiyatı ise büyüklüklerine göre 51-69 kuruş arasında değişiyor. Kentte yumurtanın 30’lık koli fiyatı ise büyüklüklerine göre 24-25 arasında değişiyor.

AW199621_02

Fiyatların yükselmesine tepki gösteren vatandaşlar ise eskisi kadar sıklıkla yumurta almadıklarını ve yumurta fiyatının tavuk fiyatını geçmesini ise şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade ettiler.

'HAYVAN SAYISININ DÜŞÜK OLDUĞUNDAN DOLAYI YUMURTA FİYATLARI ARTTI'

Afyonkarahisar Tarım Orman İl Müdürü İbrahim Acar, yumurta fiyatlarının yükselmesinin tavuk sayısının düşmesine bağlı olduğunu aktardı. Acar, “Hayvan refahının sağlanması için Kafesteki hayvan sayısında bir düşüş meydana geldi. Ayrıca geçtiğimiz dönem Irak’a yumurta ihracatı durmuştu. Bu süreçte üreticiler hayvan sayısını azalttı. Şimdi ihracat yeniden açıldı ancak hayvan sayısının sayısı düşük olduğundan dolayı yumurta fiyatları arttı. Yumurta fiyatları zaten sürekli dalgalı gider; bir azalır, bir düşer. Şimdi yükseldi. Yumurtacılar para kazanıyor yatırım yapacak. Önümüzdeki hafta Yumurta üreticileri ile bir araya gelip sektörün durumunu değerlendireceğiz” diye konuştu.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 54 yorum
Sarayda tavuk beslensin
Saray kadar başına taş düşsün emi.bunu da saraya bağladın.
@muspol43 ekonomi ve tarım saraydan yönetiliyor...tabiki yumurta fiyatları da saraya bağlanacak....yunan başbakanı miçotakis mi sorumlusu..kime bağlayacağız...
@muspol43 Her şeye karar veren kim?Bu karar verenin izni olmadan kenefe bile gidemeyenler kim?
@muspol43 arkadaş saray diyince üstüne alınma .saray sadece bizdemi var..beyazsaray var,kremlin var,buckimgam var,versay var, varoğlu var..
5 yıl önce 2 milyon lira faturasını ödediğiniz vekiller karşısında sus pus olan saraya laf atıyor. El birliğiyle halkı Soydunu hepiniz aynısınız
@muspol43 nerye BAĞLAMASI GEREKİYORDU BİLMEK İSTİYORUM
tonlarca yumurta ihraç ediliyor. çok değil 1 ay ihracatı yasakla da gör bakalım kolisi 10-15 liraya nasıl düşüyor. bizim insanımız fırsatçı beyler. ben de bu işi yapıyorum. yem fiyatlarına yüzde 20 zam geldi ama yumurtaya yüzde 100 zam yaptılar. neden? çünkü yumurtanın çoğu özellikle Ortadoğu ülkelerine ihraç edilir oldu. çiftçi de uyanık. 15 e de satılıyor 30 a da. niye 30 TL den satmayalim ki diyor? lafa gelince gariban ciftciyiz biz (!)
@frmcek saray yıkılsın anasını ağlattılar milletin kimse hesap verniyır berat nerde kim verrcek batak durumun hesabını
nedeni tavuk sayisinin az olmasiymis. neden cogaltmiyorsunuz o zaman? cunku isinize gelmiyor. boyle daha cok kazaniyorsunuz.
her dönem böyle birşey yükseliyor soğan patates şimdide yumurta seçim olsada varlık kuyruğu adı altında tanzim çadırları kurulsa millet ucuz yumurta yese
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler