FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

TBMM’de Dijital Telif Yasası ile ilgili önemli adım! Google'dan Türkiye kararı: Düzenlemelere uyacağız!

Google ekibi tam kadro TBMM’deki Dijital Mecralar Komisyonu’nda. Gündem telif yasası... Mynet olarak gelişmeleri yerinde takip ederken, toplantıda konuşan Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, "Haberin Avrupa normlarında olduğu gibi telif içermesi gerekiyor. Google ve diğer arama motorları ile anlaşmaya, görüş birliğine varılmasını önemsiyoruz" dedi. Google ekibi de toplantıda "TBMM’nin yasalaştıracağı düzenlemelere saygı duyacağımızı ve uyacağımızı belirtmek isteriz!" dedi.

TBMM’de Dijital Telif Yasası ile ilgili önemli adım! Google'dan Türkiye kararı: Düzenlemelere uyacağız!

Dijital Mecralar Komisyonu, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında "dijital telif" gündemiyle toplandı. Dünya teknoloji devlerinin avukatlığını yapan Gönenç Gürkaynak ile kalabalık Google yetkilileri Meclis'e geldi.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Toplantıda Google yetkilileri sunum yaptı. Türkiye'nin dijital telif ve bu kapsamda habere de telif ödenmesi yönündeki çalışmaları çerçevesinde Google Bilgi Teknolojileri Limited Şirketi temsilcilerine "Bu konuda Türkiye'ye çifte standart uygulanmaması" çağrısı yapıldı ve gelişmeler masaya yatırıldı.

"MASAYA OTURMAYA HAZIRIZ"

Google ekibi sunum yaparken Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman araya girdi ve "Telif yasasına ne zaman geleceksiniz?" diye sordu. Bu soru üzerine Google temsilcileri "Tüm Türkiye’deki paydaşlarımızla masaya oturmaya hazırız" cevabını verdi.

GOOGLE: “DÜZENLEMELERE UYACAĞIZ”

Google ekibinden Tolga Subaşı ise toplantıda çok net ifadeler kullanarak “TBMM’nin yasalaştıracağı düzenlemelere saygı duyacağımızı ve uyacağımızı belirtmek isteriz, yayıncılarla bir araya gelerek kapsamlı çalışmalar yapmak isteriz” ifadelerini kullandı.

GOOGLE TELİF ÖDEMESİNİ KABUL EDECEK Mİ?

Google avukatı Gönenç Gürkaynak da yaptığı açıklamada ‘Neden Kanada ve Avusturalya’da telif var Türkiye’de yok’ sorusuna yanıt verirken ilgili yasal düzenleme ve yasa sonrası zemini işaret ederek “Kanun düzenlemesi sonrası Google dijital yayıncılara telif ödemesini kabul edecek gibi gözüküyor” dedi.

"EMEK HIRSIZLIĞININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN"

Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman toplantının içeriğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yayman şunları kaydetti:

"Bugün Türkiye'de tarihi günlerden biri. Google temsilcilerini komisyonumuzda misafir ediyoruz. Medya sektörünün ısrarla üzerinde durdukları dijital telif meselesini ele alacağız. Daha önce uzmanları ve tarafları dinleyerek çerçeveyi çizmeye çalıştık. Bugün de Google'ı bu düzeyde ilk kez dinlemiş olacağız.

Emek hırsızlığı ve istismarının önüne geçilmesi için atılması noktasında beklenen adımlardan bir tanesi. Emek vererek üretilen içerik, bu bir haber olabilir, değer olabilir, eser olabilir, içeriğin izinsiz bir şekilde kullanılması kurumsal olarak yapıların reklam gelirlerinin azalması problem oluşturmaktadır.

3

Haberin Avrupa normlarında olduğu gibi telif içermesi gerekiyor. Google ve diğer arama motorları ile anlaşmaya, görüş birliğine varılmasını önemsiyoruz. Dijital meselesi gündeme geldiğinde bu sosyal medya gibi anlaşılıyor. Biz yapay zekayı, yapay zekanın oluşturacağı etkileri konuşmak yerine, ismini anmayacağım bir dijital mecrada paylaşılan içeriği konuşuyoruz.

GOOGLE HAKKINDA EN BÜYÜK ELEŞTİRİ

Google hakkındaki en büyük eleştiri ana görevi olan search konusunda içerik kalitesine göre sıralama öne çıkarma yapmaması. Tarama, dizin, indeksleme ve sorgu üzerindeki eleştirileri yanıtlıyorlar.

2
Google Bilgi Teknolojileri Limited Şirketi temsilcileri

Bahsettiğim mecra TikTok mecrasıdır. TİkTok'u dinledik ama onlar isminin skandallar ile anılmasına devam etmektedir. 5 yaşındaki erkek kuzenine anlatamayacağım bir davranışa girerek videonun paylaşılması kabul edilemez. Bu toplumumuzda infial yaratmıştır. Kadının savunması skandala yeni bir boyut kazandırmıştır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız konuya el atmıştır, kendilerine teşekkür ediyoruz.

Yapay zekayı daha fazla konuşmamız gerekiyor. Bu konuda bir komisyon kurulması gündemimizde. Dijital Mecralar Komisyonu olarak bu yaz yoğun çalışarak Türkiye'nin dijital değerler haritasını çıkarmak istiyoruz. Dijital mecraların kendi anayasalarını devletler ile yapması gerekmektedir. Biz özgürlüklerin sonuna kadar kullanılmasını savunmaktayız. Dijitalleşme meselesinin siyaset üstü bir mesele olduğunu, dijitale sahip olanın geleceğe sahip olacağını belirtmek isterim."

“VERGİ SORUYORUZ YANIT VERMİYORSUNUZ”

CHP’li vekil Okan Konuralp’tan Google ekibine yönelik sorusunda “Arkadaşlar her şey harika gibi sunum yapıyorsunuz. Yayıncılar adaletsizlikten şikayetçi. Siz neye razısınız? Türkiye Google olarak Kanada mı dememe razısınız Avusturya dememe mi razısınız? Biz yaparız, iyisiyle kötüsüyle yaparız. İyi olur kötü olur bir yasa çıkar. Siz neye razısınız. Siz Türkiye'ye nasıl bir model öngörüyorsunuz. İki cümlede insan 'Biz şuna razıyız.' Demez mi? Bence kaçıyorsunuz. Siz kaçıyorsunuz top çeviriyorsunuz, Sayın Gönenç Gürkaynak siz belki de Google’dan fazla vergi ödediniz. Vergi soruyoruz yanıt vermiyorsunuz. ” ifadelerini kullandı.

“MECLİS’E GELMENİZ GÜZEL AMA BİR ŞEY SÖYLEYİN’

Konuralp sözlerinin devamında ise şu şekilde konuştu: “Bir önermede bulunuyor musunuz? Meclis'e gelmeniz güzel. Ama bize de bir takım şeyler söyleyin. Meclis'e gelmişsiniz ama birtakım şeyler söyleyin ya. Harika bir Google var. Aynı bir ay önce TikTok gibi. Bu medyanın ortak noktası bu iş büyük bir toplumsal uzlaşıya gidiyor. Bir gelecek taahülü bile sunmadınız."

En Çok Aranan Haberler