Hasta olup işe gidemeyenlere büyük müjde! Devlet maaşınızı ödeyecek...

Ameliyat, doğum, iş kazası vb. sağlık nedenleriyle rapor alan ve geçici de olsa uzun süre işten ayrılması gereken kişilere ücret kesintisi yapılır. İşverenlerin rapor süresi sırasında kestiği ücretlerse devlet tarafından ödenebilir. Bu ödenek halk arasında "rapor parası" olarak geçer. Peki, kimler rapor parasına başvurabilir? Nasıl hesaplanır?

Hasta olup işe gidemeyenlere büyük müjde! Devlet maaşınızı ödeyecek...

Sigortalı çalışanların mağduriyet yaşamaması için Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesince belirli miktarlarda ücret iadesi yapar. SGK, kişinin işten uzak kalma gerekçesini ve raporunu inceler ve olumlu gördüğü takdirde rapor parasını PTT üzerinden çalışanlara gönderir. Kanunda "geçici iş göremezlik ödeneği" olarak geçen rapor parasıyla ilgili merak edilenleri -başvuru şartları, prim günü, rapor süresi, raporun nereden alındığı vb.- bilgileri sizin için derledik.

RAPOR PARASI ALMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

-4A ve 4B kapsamında sigortalı olmak

-Yaşanan sağlık sorununun iş gücünde kısmi ya da yüzde yüz bir kayıp yaratmaması (Bu durumda malulen emeklilik prosedürü devreye girer)

-Rapor aldığınız tarihten bir yıl önceki zaman dilimi içinde asgari 90 günlük sigorta priminizin yatması

-Rapor süresinin 2 günden fazla olması

-Raporun hastalık teşhisi içermesi

-Raporun bağlı bulunduğunuz SGK birimine bildirilmesi

RAPOR PARASI ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Rapor parası alma prosedürünü başlatmak için öncelikle çalıştığınız kurumla iletişime geçin. Raporunuzu kurumun yetkili birimine iletin. Kurum yetkilisi raporunuzu 5 iş günü içinde SGK'nin ilgili sistemine girmekle yükümlüdür. Sisteme düşen rapor, SGK yetkililerince incelenir ve rapor parası almanız olumlu görüldüğü takdirde paranın ödenmesi için işlemler başlar. Talebinizin olumlu karşılandığı bir SMS ile size bildirilir ve ödenek PTT üzerinden size gönderilir. 

RAPOR PARASI NE KADARDIR? NASIL HESAPLANIR?

Herkes için sabit ya da asgari bir rapor parası yoktur. Brüt maaşınıza endeksli olarak hesaplanır. Tam olarak son üç ay içinde alınan brüt maaş, prim günü ve ek ödemelerin bilgisi gerekir. 

-Rapor parasına esas günlük kazancınızın hesaplanması için maaşınız prim gününe bölünür.

-Rapor süresinden 2 gün çıkarılır ve bu kazançla çarpılır. Çünkü ilk 2 gün için rapor parası almanız yasal değildir.

-Çıkan sonuç ayakta tedavi görenler için 2/3 ile çarpılır. Eğer yatarak tedavi gördüyseniz sonucun yarısını bulun. 

RAPOR PARASI NASIL SORGULANIR?

Rapor parası sürecinizin ne aşamada olduğunu e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak "4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme" sayfasını açın. e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yaptığınızda -alternatif giriş yöntemlerini de deneyebilirsiniz- sonuç otomatik olarak karşınıza çıkacaktır.

e-Devlet üzerinden rapor parası sorgulama işlemi yapmak için TIKLAYINIZ!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler