Hobi olarak başladığı tavukçulukta, aylık 25 bin lira kazanıyor

Ordu’da yaşayan Ergin Seven, hobi olarak başladığı yetiştiriciliğine merakı artınca kapasitesini 3 bin tavuğa kadar çıkarttı. Seven, şuan kurduğu çiftlikte aylık 25 bin lira para kazanıyor.

Hobi olarak başladığı tavukçulukta, aylık 25 bin lira kazanıyor

Yaklaşık 10 yıl önce İstanbul’dan Ordu’nun Perşembe ilçesi Beyli Mahallesi’ne göç eden 34 yaşındaki Ergin Seven, merak üzerine kuluçka makinesi ile yola koyuldu. Bir süre sonra Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü’ndeki hibrit civcivleri ve özel sektörden aldığın civcivler ile yumurta üretimine başladı. Tavuk sayısını giderek arttıran ve şuanda 3 bin tavuğu bulunan Ergin, doğal olarak üretmeye çalıştığı yumurtaları pazarlayarak aylık yaklaşık 25 bin lira kazandığını belirtiyor.

AW195408_01

'KULUÇKA MAKİNESİ İLE BAŞLADIM, 3 BİN TAVUĞUM VAR'

2011 yılında kuluçka makinesi ile bu mesleğe hevesinin başladığını ifade söyleyen Ergin Seven, “3 sene sonrasında, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü’ndeki hibrit civcivleri ve özel sektörden aldığımız civcivleri buraya getirdim ve yumurta arzına cevap vermeye başladım. Şuanda yaklaşık 3 bin tane hayvanımız var. Bunların içerisinde tam olarak yumurtaya başlamamış tavuklarımız da mevcut, yumurtaları da Ordu içinde ve çevre illerde satıyoruz. Şuan pandemi nedeniyle gönderim sıkıntılı olduğundan daha çok bu bölgedeki insanlara ulaştırıyoruz” dedi.

AW195408_02

'HOBİ OLARAK BAŞLADIM, 25 BİN LİRA KAZANIYORUM'

Tavukçuluk işine ilk başladığında destekler ile birlikte 500 hayvanla bu yola çıktıklarını ifade eden Seven, “Kimi zaman 3 binin üzerine de çıkarttık ancak pandemi nedeniyle şuanda sayıyı sınırlı tutuyoruz. Bu işe ilk başta hobi olarak başlamıştım ve şu anki süreci değerlendirecek olursak aylık olarak 15 bin 25 bin lira arasında bir rakam değişikliği olabiliyor kazancımızda. Bu rakamı arttırmakta bizim elimizde ancak şuanda devletimizin uygulamış olduğu pandemi koşulları çerçevesinde işimizi sürdürmeye gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

AW195408_05

'DOĞAL ORTAMDA YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUM'

Tavuklara, kümes içerisinde en doğal yemleri yedirmeye çabaladıklarını ve doğaya bırakıp doğal beslenmelerini de sağladıklarını kaydeden Seven, “Güneş gören ortamdalar ve doğal besleniyorlar. Çiftlik gibi görünse de aralarında fark var. Bizdeki fiyatlar da gayet uygun, tanesi 1 TL. Şuanda kapalı ortamlarda elde edilen market yumurtalarından daha da ucuza geliyor. Bir koli yumurtayı 30 liradan satıyoruz” ifadelerine yer verdi.

AW195408_07

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
3000 tavuk bunlar Ataks cinsi ortalama verim gunluk en iyi şartta yuzde 70 civarıdır yani 3000 tavuktan yumurtlayan 2500 ise arkadaş gunde yaklaşık 1700-1800 yumurta alır.bunu en fazla 50 kuruşa toptancıya verebilir en iyi ihtimal gunde 900 tl eder.gelelim masrafa her tavuk ortalama gunde 100 gr yumurta yemi yemesi gerek 3k tavukta eder 300 kilo.yemlerin 50kg çuvalı toptan alırsanız 100 tl 6 çuval eder 600 tl kısaca 3k tavuk ayda 25 bin falan kazandırmaz sana karı iyi bakarsan hastalık olmaz ise vs 7-8 bin tl belki olur
@1temmuz72 günde 900 tl den ayda 27.000 tl yapar...mynet aylık ciroyu söylemiş.işi bilmeyen bu paranın hepsi kendine kalıyor zanneder....yem,elektrik,su vs vs hesaba katmamış..
@1temmuz72 hangi yemin çuvalı 50tl?yumurta yemi 150 buğday 100-120.
bu kafaya nasıl geldin kanka
adam yazmış 1 tl ye satıyorum diye. sen toptancıya 50 kuruşa verirse bunu kazanır. Adam perakende satıyor yani 27 bin yerine 54 bin tl olur senin hesapla. 30 bin masraf 15 ila 25 bin arasi kazanır anlıyacağın.
@1temmuz72 toptan alırdanız demiş sende gelip boş yapma
beyler ben de yumurta satıyorum ve ben 1 tl ye sadece kendi çevremde ki kişilere gerçek köy yumurtası yani döllenmiş yumurta veriyorum.sakın inanmayın doğal tavuk yine bir şey yok gerçek köy tavukları kafalarına göre 2 gunde bazan 3 günde bir yumurtlar.bu resimlerde olanlar hibrit genetik bilimi ile yetiştirilmiş tavuklar.kendi özel yemini yemezse asla yumrtlamaz inanmmayın köy tavugu ancak gidersin köylerde var
küllüyen yalan inanıp bu işe girmeyi düşünen arkadas kendin yumurtlarsın sana şimdiden söyliyeyim
Yumurtada ithalat bitti mi Ayda 25.000 kazanır mı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler