FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

IMF, Türkiye için öyle bir yorum yaptı ki! Rapor yayımlandı: Tüm dünyayı etkiliyormuşuz...

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayınlanan bir rapora göre, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu G20 gelişmekte olan ekonomilerdeki yurt içi ekonomik şokların dünyadaki büyümeyi giderek daha fazla etkilediği açıklandı.

IMF, Türkiye için öyle bir yorum yaptı ki! Rapor yayımlandı: Tüm dünyayı etkiliyormuşuz...

IMF'nin yayımladığı Dünya Ekonomik Görünümü raporunun bir bölümünde, "2000 yılından bu yana, G20 gelişmekte olan piyasalarındaki - özellikle Çin - yurt içi şokların gelişmiş ekonomileri sarstığı ve bunun giderek daha da derinden etkilediği" ifafelerine yer verildi.

Raporda, Çin'de yaşanan şokların, gelişmekte olan ülkelerin üretimini yüzde 10, gelişmiş ülkelerin üretimini ise yüzde 5 etkilediği belirtildi. Raporda ayrıca aralarında Türkiye'nin de bulunduğu G20 gelişmekte olan piyasalarda yaşanan şokların ise gelişmiş ekonomilerini yüzde 4 etkilediğine dikkat çekildi.

iStock-941515476

ŞOKLARIN YAYILMA RİSKİ ARTIYOR

G20'deki gelişmekte olan 10 ekonominin (Arjantin, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Türkiye) 2000 yılından bu yana küresel GSYİH'daki toplam paylarını iki katından fazla artırdığı aktarılan raporda, özellikle Çin'de yaşanan şokların gelişmiş ülkelere yayılma riskinin 3 kat arttığına yer verildi.

Öte yandan raporda, Brezilya, Hindistan ve Meksika'da yaşanan şokların gelişmiş ülkelere yayılma risklerinin de orta düzeyde arttığı ifade edildi.

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler