İstanbul-İzmir Otoyolu'nun 192 kilometrelik bölümü daha açılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun 192 kilometrelik kesiminin daha ilerleyen günlerde hizmete açılacağını bildirdi.

İstanbul-İzmir Otoyolu'nun 192 kilometrelik bölümü daha açılıyor

İzmir-İstanbul Otoyolu Balıkesir kesimindeki inşaatı ziyaret ederek incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, burada yaptığı konuşmada, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun Marmara Bölgesi'ni Ege Bölgesi'ne, Batı Akdeniz ve Batı Anadolu Bölgesi'ne bağlayan önemli ulaşım akslarından biri olacağını ifade etti.

Projenin yapım çalışmalarının 2010'da başladığını anımsatan Turhan, "2019 yılına geldik, tamamlanma aşamasındayız. Önümüzdeki günlerde projemizin tamamını inşallah hizmete açacağız. Bugüne kadar projemizde bazı kesimler trafiğe açılmıştı, geçtiğimiz yıllarda 201 kilometresi ana gövde, 33 kilometresi de bağlantı yolu olmak üzere hizmete açılmıştı. Önümüzdeki günlerde ise 183 kilometresi ana gövde, 9 kilometresi de bağlantı yolu olmak üzere toplam 192 kilometrelik kesimi hizmete açacağız." diye konuştu.

Turhan, İstanbul-İzmir arasındaki toplam uzunluğunun 404 kilometre olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bunun 20 kilometresi bu proje kapsamı dışında, Bursa çevre yolu kapsamında yapılmıştı. İstanbul-İzmir arasındaki yaklaşık 515 kilometrelik mevcut devlet yolunu 404 kilometreye düşürecek olan bir otoyol projesi olacak. Mevcut yol, iktidarımızın bölünmüş yol çalışması programının ilk yıllarında, 2000'li yılların başında tamamlanarak hizmete alınmış olan bir projeydi. Ülkemizin gelişmesi, büyümesi ve buna bağlı olarak yollarımızdaki artan trafik hacminin daha güvenli, daha konforlu ve daha ekonomik bir şekilde (aktarılacağı) yüksek standartlı bir yol yapmak amacıyla bu projeyi hayata geçiriyoruz."

20190727_2_37526307_46385243_Web

"3.5 SAATTE İSTANBUL'DAN İZMİR'E ULAŞMA İMKANI OLACAK"

Proje sayesinde sürücülerin zaman ve akaryakıt tasarrufunda bulunacağını vurgulayan Turhan, şunları kaydetti:

"Mevcut yolumuz, şu anda İstanbul-İzmir arasındaki yol 8,5 saatte katedilebiliyordu. Yani ortalama trafiğin hızı 40-45 kilometre arasında alınabiliyordu. Yeni yaptığımız bu yol, 404 kilometrelik İstanbul-İzmir Otoyolu ile normal şartlar altında, uygun işletim şartlarında 3,5 saatte İstanbul'dan İzmir'e ulaşma imkanı olacak. Bu da yol kullanıcılarına önemli bir ekonomik katkı sağlayacak, zaman ve akaryakıt tasarrufu sağlayacak ve bu güzergahta özellikle ülkemizin sanayi mamüllerinin, tarım ürünlerinin gerek yurt içi gerekse yurt dışına nakliyesinde de önemli imkan ve kolaylıklar sağlayacağı da bunların arasındadır."

Turhan, proje için bugüne kadar 7 milyar dolar harcama yapıldığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

"2,5 milyar lira da idare tarafından kamulaştırma işlemleri için harcanmıştır. Bugüne kadar burada çalışılan süre içinde şantiyede ortalama 5 bin kişi iş imkanı bulmuştur. Proje tamamlandığında, yapım çalışmaları bittiğinde bu projenin bakım ve işletme hizmetlerinde bin kişiye yakın insanımız istihdam edilecektir. Bu projenin bu manada hem ulaşım hizmeti hem de istihdama, ekonomimize önemli katkılar sağlayacağı bu rakamlardan görünmektedir. İnşallah önümüzdeki günlerde proje tamamlanıp hizmete açıldığında bahsettiğim fayda ve ekonomik tasarrufu yol kullanıcıları yaşayacak ve bundan faydalanmış olacaklardır."

Bakan Turhan, proje için harcanan 7 milyar dolarlık finansmanın, projeyi yapıp işletecek görevli şirket tarafından karşılandığını, bunun için bir kamu kaynağı kullanılmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 184 yorum
adam gibi adam be kıymetini bilen biliyor reisin iftira atıp çamur atanda hem götürüp hemde kınıyor ya çok yazık heykeli dikilecek bu adamın ÇOK YAŞA SEN REİS
@polat7779 Yakıt parasından çok köprü ve otoyol parası tutuyor ise ona hizmet denmez.
Bahçende dik tutanmı var
@polat7779 Akhisar'dan girdim yaklaşık 70 km sonra İzmir'e çok kısa sürede ulaştım... Allah razı olsun. Tek problem bu 70 km yola 38 tl vermem oldu. Neyse ben kullanamasam da parası olanlar kullanacaktır. Sonuçta artık milletimiz zengin.
Lafa gelince yoluna ölürüm diyon icraata gelince yaptı yola köprüye para ödemiyorsun.
@ihib hiç pahallı olması hiç hizmetin olmamasından iyidir.Ayrıca eski yol yerinde duruyor isteyen eskisin kullanır.
Yok doğru söylüyorlar. Ama şuan sadece 6 saate düştü köprü vs. Toplam gidiş 270tl bittiğinde 3.5 saate varırız. Ama en az 459 TL otoyol ve köprülerle veririz. Helal olsun yaptınız tamam bari makul bir fiyat koyun bu kadar da geçirmeyin.
Sizin palavra dediğiniz nedense her zaman gerçekleşiyor!! Devam edin böyle ülke ve yatırımlar doğru yolda ilerliyor
aynen katiliyorum su an hizmete acilan kopru ve toplam yol 40+30=70km yol ucreti 60tl.kopru 135.tlbuda 195 tl eder.birde acilmayan 300km hesapla her 30km sine 40 tl dersek sonuc felaket bu yoldan gidenin akil sagligindan supheye dusulur.ucakla git gemi ile git daha iyi
Akhisar İzmir arası geçtim 2.hafta önce 60.80tl
@iakarcay Vatandaştan vergi alıp yol yapan yaptığı yolu ihale ile başkasına verip devletten alınan kredi ile yolu tamamlayan, sonrada vatandaşın parası ile vatandaşa geçiş ücreti ile kullandırılan bu yolları dünyada pek fazla bir yerde göremezsiniz.
Biraz palavra kokuyor!
Biraz degil tamamen.ucretler coook ucuk guya yakit tasarrufuymus bari biraz ucuz yapinda vatandaş da ulkemde kazansin.yol kopru ucreti sanirim 400 tl bulur.bunla yakit alsam 65 litre mazot alirim gider gelirim.
ne koku alan burnun varmış
git bi soda iç
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler