FİNANS

Kredi çekenler dikkat! Yargıtay'dan emsal karar: Kredi borçları maaşlardan kesilmeyecek

Ankara'da, kamu kurumu çalışanı M.Ö., bankadan çektiği ihtiyaç kredisini ödeyemeyince banka da icra takibi başlatıp, yatan maaşından 4'te 1 oranında kesinti yaptı. M.Ö., Ankara Batı 1'inci Tüketici Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme, tüketici M.Ö.'yü haklı bularak, kesilen paranın iadesine karar verdi.

Kamu kurumunda çalışan M.Ö., ihtiyaç kredisini ödeyemeyince banka tarafından icra takibi başlatıldı ve sözleşmeden doğan takas mahsup hakkı öne sürülerek, maaşından 4'te 1 oranında kesinti yapıldı. M.Ö., avukatı Fırat Bilici aracılığıyla Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu. Dilekçede, icra takibinin sonucu beklenmeden maaşa el koyulmasının, hukuk devleti ilkelerini zedeleyici olduğu ve bankanın hakkını hukuki yollara başvurmadan zorla aldığı ileri sürüldü. Tüketici Hakem Heyeti ise bankayı haklı bularak, itirazı reddetti.

ÖNCE BANKA HAKLI BULUNDU

Avukat Bilici, bunun üzerine 'İcra İflas Kanunu’nun ilgili maddeleri ve Yargıtay 11’inci Hukuk Dairesi’nin daha önce bu tür uyuşmazlıklara ilişkin kararlarına atıfta bulunarak, Ankara Batı 1’inci Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı. Bilici, dava dilekçesinde, müvekkilinin onayı olmadan bankanın, maaşın 4'te 1'ine el koyduğuna dikkat çekti. Bankanın, sözleşme imzalarken müvekkiline maddeleri yeteri kadar anlatmadığı, kredi sözleşmesinin ilgili hükümlerinin bu nedenle iptal edilmesi gerektiği belirtildi. Mahkeme de Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Hukuk Dairesi'nin benzer davada verdiği kararı örnek göstererek, davayı reddetti. Kararla bankanın ilgili sözleşmeden doğan takas mahsup hakkını kullanmasının yasal olduğuna hükmedildi.

AYNI MAHKEME BU KEZ TÜKETİCİYİ HAKLI BULDU

Avukat Bilici, davanın reddedilmesi üzerine, 'Türk Borçlar Kanunu’nun takas hükümlerini düzenleyen ve 'alacaklının rızasıyla takas edilebilir alacaklar' başlıklı 143’üncü maddesi ile Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kararlarını gerekçe göstererek, karara tekrar itiraz etti. Bu kez davayı kabul eden mahkeme, yargılama sonucunda, önceden imzalanan sözleşmeyle bankaya böyle bir yetkinin verilmesinin 'İcra İflas Kanunu'na aykırı olacağı ve hak arama yollarına güveni sarsacağı gerekçesiyle tüketiciyi haklı buldu. Mahkeme kararında, kesilen paranın iadesi ile Tüketici Hakem Heyeti kararının iptaline karar verildi.

"ÇOK MAĞDUR VAR"

DHA'ya konuşan avukat Fırat Bilici, icra yetkisinin sadece icra dairelerine ait olduğunu belirterek, "Bu şekilde birçok kişi mağdur ediliyor. Tüketici Hakem Heyeti düzgün bir inceleme yapmadan itirazımızı reddetti. Biz ret kararının iptali için mahkemeye gittik. Mahkeme, bazı Bölge Adliye Mahkemesi ve yerel mahkeme kararlarını örnek göstererek davayı kabul etmedi. Bunun üzerine biz Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 2020’de bu konuda aldığı bir kararı mahkemeye sunarak, itiraz ettik. Mahkeme bu kez itirazımızı haklı bularak yeniden yargılama kararı verdi. Yargılama sonunda da haksız bir şekilde yapılan kesintinin iadesine karar verildi. Yerel mahkemenin verdiği kararlarla mağdur edilen tüketiciler, bu işin peşine düşerlerse haklarına kavuşurlar" dedi.

Kaynak: DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
iyide kardeşim öde o halde borcunu .hem ödemeyeksin, hem de mahkeme açacaksın. ne güzel dünya o halde herkes böyle yapsin cek parayı ye bitir ödemeye gelince yan yattı çamura battı..
@l_zirve_l haberi düzgün okusanız keske
olay maastan kesilmesi bencede haberi düzgün oku maaştan kesmek çok yanlış ve hukuksuz bu çnu savunuyor
sen konuyu kavrayamadin adam diyorki takipte benim maaşıma haciz koyamaz banka kafasına göre kesinti yapmış önce icra dairesi varken banka kesemez lafı anla öyle cvb ver
yorum yapan boş insanlar konuyu ilk önce bir anlayın ondan sonra eleştirinizi yapin lan Adam diyor ki banka benden neden kesiyor banka kesinti yapamaz yetkili sadece icra dairesi ve onların kolları ile yapılabilir anladınız mı
@babidibudu KANUN DİYORKİ ÖDENMEYEN KREDİ VE KREDİKARTI BORÇLARINI 4 /1 MAAŞTAN KESEREK ÖDENMESİNE KARAR VERİYOR OZAMAN BEN SALAKMIYDIMDA ÖDEDİM BORÇLARIMI 4 / 1 MAAŞTAN KESİLEREK SIRAYLA ÖDEDİM
burada vatandaş haksız olmasına rağmen kazanmış. bi gariplik var. Bankanın parasını yerken iyidi. işin olmaz ödemezsin eyvallah da sabit gelirin var memursun ödememek nedir ? Ben onu bilmem de ülkenin çivisi çıktı.
@kara.cemal haberi düzgün okusaydin keşke,parayı banka kesmiş,icra dairesi değil,banka icra dairesini beklemeden almis
@kara.cemal TAMAM PARAYI KESMİŞ BANKA AMA İCRA DAİRESİ ARACILIĞIYLA BANKANIN İCRA DAİRESİNDEKİ HESABINA AKTARILMIŞ BİLMEYENLERE AÇIKLAYAYIM MAAŞ HACZİ BENDENDE KESİLDİ 4 / 1 BEN AVUKATI ARADIM PARAYI ELDEN ÖDEYECEĞİM DEDİM VE AVUKATIN HESABINA ÖDEDİM BORCU DİĞERLERİNİDE İCRA DAİRESİNE GİTTİ DOSYAMA BU VATANDAŞINKİDE ÖYLE OLDU AMA ŞÖYLE OLABİLİR MAAŞ ALDIĞI BANKADAN KREDİ ÇEKTİYSE ÖDEMEDİĞİ İÇİN OTOMATİK KESEBİLİR
@ersoyemrah HER BANKA KESİP ALAMIYOR SADECE MAAŞ ALDIĞI BANKADAN ÇEKTİYSE KREDİYİ O BANKA MAAŞINDAN HABERSİZ KESEBİLİR ŞİMDİ NE OLACAK İCRA DAİRESİ YOLUYLA FAİZİYLE BERABER ÖDEYECEK VATANDAŞ
kardeşim bu borç elbet ödenecek.ödenmeyecek mi? bende kamu çalışanıyım çektim ödemedim.yillar sonra icra takibi geldi ve maaşımın 4 te 1 i takipli müşteri tahsilatı adı altında kesildi.iyiki kesildi.yoksa hala gidip ödemezdim herhalde(ödememe sebebim paranın tek kuruşunu ben kullanmadım).yapacak bişey yok vesselam.kazandin davayı nolacak? borç silinecekmi hayır.erkenden ödenseydi..
Geri Dön