FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kredi kartına asgari ödeme yapılırsa ne olur? Kredi kartının asgarisini ödersem ne kadar faiz gelir?

Her bir kredi kartı kullanıcısı için dönem borcu ödeneceği zaman iki ayrı seçenekten birini tercih etme şansı bulunur. Bunların ilki asgari ödeme yapmak iken bir diğeri ise hesaba minimum tutardan daha yüksek bir miktarda para yatırmaktır. Yine asgari ödeme yapıldığı zaman kredi kartı kullanıcılarının notunun veya sicilinin hangi yönde açıklandığına dair bilgi sunulması gerekir. Böylece kredi kartına uzun vadede yalnızca asgari ödeme yapmanın hangi sonuçları beraberinde getirdiği açıklanabilir.

Kredi kartına asgari ödeme yapılırsa ne olur? Kredi kartının asgarisini ödersem ne kadar faiz gelir?

İçindekiler

 • Kredi kartına asgari ödeme yapılırsa ne olur?
 • Kredi kartına kaç ay asgari ödeme yapılır?
 • Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmezse ne olur?
 • Kredi kartı asgari ödeme kredi notunu düşürür mü?
 • Kredi kartı asgari ödeme sicili bozar mı?

Kredi kartı kullanımı günümüzde oldukça yaygın iken bu kartların dönem borçlarının asgari ödemesinin limitlere göre belirlendiği bilinir. Buna ek olarak kredi kartı kullanan kişiler için kaç ay boyunca art arda asgari ödeme yapılabildiği ve geriye kalan borca hangi oranda faiz uygulandığı gibi hususları öğrenmek de önem teşkil eder. Dolayısıyla kredi kartı borcuna uygulanan %4,25 ve %4,55 oranındaki iki ayrı faiz türünden söz edilmelidir.

Bunun yanı sıra kredi kartının asgari ödemesi yapıldığı takdirde geriye kalan borcun sonraki aylara nasıl devrettiği de açıklanmalıdır. Ardından birkaç ay boyunca veya daha uzun bir süre kredi kartının yalnızca asgari ödeme tutarı hesaplara yatırıldığı takdirde sicil ile kredi notunun bu durumdan nasıl etkilendiği üzerine bilgi sunulmasında da fayda vardır.

Kredi kartına asgari ödeme yapılırsa ne olur?

Kredi kartı kullanan kişiler için her ay hesap kesim tarihinden sonra iki ayrı ödeme yapma seçeneği bulunur. Bu seçeneklerin ilki kredi kartı borcunun tamamının ödenmesidir. Yani hesap kesim tarihinden sonra son ödeme gününe kadar kart bakiyesi tamamen sıfırlanabilir. Buna ek olarak asgari ödeme seçeneği sayesinde mevcut borcun bir miktarının hesaba yatırılması da mümkündür. Kredi kartı kullanıcılarına sunulan bu seçenek sayesinde toplam borcun yalnızca belirli bir kısmı ödenir. Yani asgari ödeme seçeneği kredi kartı borcunu öderken hesaba minimum tutarı yatırmak isteyen kişilere bir alternatiftir. Kredi kartının hesap kesim tarihi geldiğinde dönem borcunun asgari ödemesi yapıldığı takdirde ne olduğu ise aşağıdaki gibi açıklanabilir:

 • Kredi kartı asgari ödeme tutarı kart limitine göre dönem sonundaki borcun %20’si veya %40’ı olarak hesaplanır.
 • Bir kredi kartının asgari ödemesi yapıldığı takdirde limit yapılan ödeme tutarınca açılır.
 • Dönem borcunun yalnızca asgari ödeme tutarı hesaba yatırıldığında ise faiz devreye girer.
 • Bu bağlamda “Kredi kartının asgarisini ödersem ne kadar faiz gelir?” diyen kişilere güncel bilgiler doğrultusunda açıklama yapılması gerekir.
 • Kredi kartının asgari ödemesi yapıldığı takdirde geriye kalan borca faiz işlemesi söz konusudur.
 • Asgari ödeme yapıldığı takdirde dönem borcunun geri kalan kısmına uygulanan akdi faizin miktarı %4,25 oranına denk gelir.
 • Asgari ücretin üzerinde ödeme yapılan kredi kartının geriye kalan dönem borcuna da yine aynı oranda akdi faiz işler.
 • Bir kredi kartına hesap kesim tarihinden sonra asgari ödeme tutarından daha düşük bir miktarda ödeme yapıldığı takdirde ise borca %4,55 oranında gecikme faizi uygulandığı söylenebilir.
 • Yukarıda belirtilen akdi faiz ve gecikme faizi yüzdeleri ise bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir.
 • Ancak kredi kartı asgari ödeme faizi temelde geriye kalan borca uygulanan %4,25 oranındaki akdi faiz olarak açıklanabilir.

Kredi kartına kaç ay asgari ödeme yapılır?

Pek çok kişinin kredi kartı kullandığı günümüzde bu konuya yönelik olarak sorgulanan sayısız detay mevcuttur. Bunların başında “Kredi kartı asgari ödeme yüzde kaç?” sorusuna yanıt olan hususlar yer alır. Bir kredi kartının asgari ödemesi yapıldığı zaman geriye kalan dönem borcuna akdi faiz işlenmesi söz konusu olur. Bu da kredi kartına düzenli olarak asgari ödeme tutarında para yatıran kişilerin merak ettiği detaylar ile ilişkilidir. Örneğin “Kredi kartı 3 kez asgari ödeme yapılırsa ne olur?” diyen bir kişiye temelde akdi faiz üzerinden yanıt sunulması gerekir. Çünkü kredi kartına asgari ödeme tutarı kadar para yatırılmasına yönelik olarak belirlenen bir dönem sınırı mevcut değildir.

Ancak birkaç ay boyunca kredi kartının sadece asgari ödemesi yapılırsa geriye kalan dönem borcuna işlenen akdi faiz mevcut borcun yükselmesine yol açar. Yani kredi kartının dönem borcu yalnızca minimum tutarda ödendiği takdirde birkaç ay sonra bu borca işleyen akdi faizle birlikte toplam borç artmış olur. Dolayısıyla düzenli olarak kredi kartı kullanan bireylere hesap kesim tarihinden sonra hesaplarına asgari ödeme tutarından daha fazla ödeme yapmaları önerilir. Böylelikle uzun vadede dönem borcuna işlenecek olan faiz tutarı ile sahip olunan toplam borç miktarı azaltılmış olur.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmezse ne olur?

Bir kredi kartının asgari ödeme tutarı kart limitinin 25.000 TL üzerinde veya altında olmasına göre hesaplanır. Kredi kartı limiti 25.000 Türk lirası üzerinde ise dönem borcunun %40’ı asgari ödeme olarak belirlenir. Bir kredi kartının limiti 25.000 TL’den az ise bu durumda asgari ödeme tutarı dönem borcunun %20’si olarak hesaplanır. Hesap kesim tarihinden sonra kredi kartının dönem borcu asgari tutarda ödendiği takdirde hesaba gecikme faizinin uygulanması söz konusu değildir. Ancak kredi kartının asgari ödemesi de yatırılmadığı takdirde hesaba gecikme faizi işler. Yine bir yıl içerisinde kredi kartına ait olan dönem borcunun asgari tutarı 3 defa ödenmediği takdirde kredi kartının nakit kullanıma kapatılması gibi bir sonuç ortaya çıkar. Bu duruma ek olarak kredi kartı borcu uzun bir süre boyunca ödenmediği takdirde ortaya çıkan sonuçlar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kredi kartı kullanan bir kişi dönem borcunun asgari ödemesini art arda 3 ay boyunca hesabına yatırmadığı zaman ise kart kullanıma kapatılır.
 • Kartın kullanıma kapatılması ile birlikte başlayan 90 günlük süreç içerisinde kredi kartının borcu ödenmezse yasal takip başlatılır.
 • Söz edilen yasal sürecin başlamasının ardından kredi kartı sahiplerine banka tarafından 7 günlük bir ek süre tanımlanır.
 • Belirtilen bu ek sürede ödeme yapılmaması sonucunda ise yasal işlem başlatılan dosya bir avukata veya hukuk bürosuna aktarılır.
 • Bir avukata veya hukuk bürosuna aktarılan bu dosyanın kapatılması için ise kredi kartı borcunun ödenmesine yönelik olarak adım atılması gerekir.
 • Bu süreçte kredi kartı borcunun tamamı ile hukuki işlemlere yönelik olan masrafların ilgili kurumlara yatırılması beklenir.
 • Kimi durumlarda kredi kartı borcunun ödemesi için yapılandırma talep edilebilir.

Kredi kartı asgari ödeme kredi notunu düşürür mü?

Bir kredi kartının dönem borcunun asgari ödeme tutarı kadar hesaba yatırılması minimum seviyede ödeme yapıldığını gösterir. Ancak pek çok kişi kredi kartının bağlı olduğu hesaplara asgari ödeme tutarının yatırılması durumunda kredi notunun düşüp düşmediğini merak eder.

Bu bağlamda kartın dönem borcunun minimum tutarda ödenmesinin kredi kartı kullanıcıları açısından herhangi bir olumsuzluğa yol açmadığı belirtilmelidir. Dolayısıyla kredi kartının dönem borcunun asgari ödemesini düzenli olarak yapan kişilerin kredi notunun düşmediği söylenebilir. Bu da “Kredi kartı asgari asgari ödemede puan düşer mi?” sorusunun doğru yanıtının “hayır” olduğunu ortaya çıkaran bilgilerdendir. Ancak uzun vadede kredi kartı borcunun yalnızca asgari ödemesinin yatırılmasına bağlı olarak geriye kalan borç tutarına akdi faiz uygulandığı da unutulmamalıdır. Bu nedenle belirli dönemlerde kredi kartına asgari ödeme tutarından daha fazla para yatırılmasında fayda vardır.

Kredi kartı asgari ödeme sicili bozar mı?

Kredi kartlarının asgari ödemelerinin yapılmasının uzun vadede kullanıcıları hangi yönde etkilediği sıklıkla sorgulanır. Bu bağlamda kredi kartına uygulanan faizlerin yanı sıra sicilden de söz edilmesinde fayda vardır. “Kredi kartı asgari ödeme kredi notunu düşürür mü?” sorusunun yanıtı “hayır” olarak bilinirken dönem borcunun minimum tutarının hesaplara yatırılmasının sicili etkilemediği de açıklanmalıdır. Yani yaygın olarak bilinenin aksine kredi kartının minimum tutarda ödenmesi sonucunda kart kullanıcısının sicilinin olumsuz yönde etkilenmesi söz konusu değildir.

Not: Bu içerik genel bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir. İlgili konularda detaylı bilgi için lütfen bankanıza danışınız.

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler