FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kur Korumalı Mevduat hesaplarında yeni rekor! 2,5 trilyon lirayı aştı

Kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarındaki tutar artışı sürdü. 9 Haziran ile biten haftayı kapsayan verilere göre KKM ve katılım hesapları 2,5 trilyon liraya yüksedi. Böylece KKM hesaplarında rekor bir kez daha güncellendi.

Kur Korumalı Mevduat hesaplarında yeni rekor! 2,5 trilyon lirayı aştı

Kur korumalı TL mevduat (KKM) ve katılma hesapları 2 trilyon 498,7 milyar TL'den 2 trilyon 533,6 milyar TL'ye çıktı. KKM'de yeni rekor katılım görülmesine karşın, 35 milyar TL'lik artış son 2 ayda kur korumalı mevduatlarda görülen en yavaş artış olarak kaydedildi.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Dolar cinsinden bakıldığında ise kur korumalı mevduatların gerilediği izlendi. 2 Haziran haftasında kur korumalı mevduatlar 3,5 milyar dolar düşüşle 122,1 milyar dolar oldu. Kur korumalı mevduatlarda artışı hızının yavaşlamasında önden ödemeli prim uygulamasının son bulması önemli rol oynadı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, aynı haftada krediler 9 trilyon 128,9 milyar TL'den 9 trilyon 261,5 milyar TL'ye, mevduat 10 trilyon 299,1 milyar TL'den 10 trilyon 421,1 milyar TL'ye mevduat.

TÜKETİCİ KREDİSİ VE KREDİ KARTLARI

Tüketici kredileri 1 trilyon 368,9 milyar TL'den 1 trilyon 366,3 milyar TL'ye, bireysel kredi kartları 699,4 milyar TL'den 721,4 milyar TL'ye çıktı. Takipteki alacaklar 168,3 milyar TL'den 168,1 milyar TL'ye indi.

Veriler 9 Haziran ile biten haftayı kapsıyor.

1 HAZİRAN'DAN İTİBAREN UYGULAMADA DEĞİŞİKLİK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçen hafta bankalara gönderdiği yazıda "KKM'de önden ödemeli prim" uygulamasına son verilmesini istemişti. 1 Haziran'dan itibaren açılacak veya yenilenecek KKM hesaplarında prim ödemesi vade sonunda yapılabilecek. Prim ödemeleri TL olarak yapılacak.

Mynet’te En Çok Takip Edilen Hisseler
Hisse

En Çok Aranan Haberler