FİNANS

Memur ve memur emeklisinin zam pazarlığı başlıyor

Memur ve memur emeklilerinin ekonomik ve sosyal haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 2 Ağustos'ta başlayacak.

Kamudaki 700 binden fazla işçiyi kapsayan 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri devam ederken, memur ve memur emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde de süreç gelecek günlerde başlayacak.

Yaklaşık 4,2 milyon memur ve 2,2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı 2 Ağustos'ta yapılacak.

SEYYANEN ZAM VE REFAH PAYI TALEPLER ARASINDA

Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl birlikte hareket etme kararı alan Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen görüşmeler öncesi taleplerini ortaklaşa belirledi.

Konfederasyonların ortak talepleri arasında; maaş ve aylıklara oransal zammın yanında, seyyanen zam ve refah payı verilmesi, 3600 ek gösterge, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile derece kademe ilerlemesinin önündeki engellerin kaldırılması gibi maddeler yer alıyor.

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen ortak taleplerini 26 Temmuz'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunacak.

ANLAŞMA SAĞLANAMAZSA KARARI HAKEM KURULU VERECEK

Yasal olarak ağustos ayında bağıtlanması gereken sözleşme süreci, 2 Ağustos'ta Bakanlığın ev sahipliğinde yapılacak ilk toplantıyla resmi olarak başlayacak. Sözleşmenin genelinde ve hizmet kollarında talep edilen maddelerin görüşülmesiyle ilerleyecek müzakere takvimi, ağustosun üçüncü haftasında sona erecek.

Taraflar arasına bu süreye kadar anlaşma sağlanamaması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak. 11 kişinden oluşa Hakem Kurulu, sözleşmeye dair nihai kararı verecek.

Kaynak: AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
MEMUR ARKADAŞLARI DİNLEDİM.ONLARDAN EDİNDİĞİM BİLGİLER DOĞRULTUSUNDA NET OLARAK NE? İSTEDİKLERİNİ BURADAN YAZIYORUM.3600 EK GÖSTERGENİN AYIRT EDİLMEDEN TÜM MEMURLARA VERİLMELİDİR, DİYORLAR. BU GERÇEKLEŞİR İSE 3+3 BİLE RAZI OLACAKLARINI DİLE GETİRDİLER.ÇÜNKÜ, PANDEMİ NEDENİYLE ÜLKEMİZİN SIKINTILI DÖNEMLER GEÇİRDİĞİNİN HERKES FARKINDA.AYRICA; PANDEMİ VE EKONOMİK SIKINTILARA RAĞMEN HÜKÜMETİN ENFLASYON FARKI OLARAK İLK ALTI AY 7.45 İKİNCİ ALTINCI AYDA DA YÜZDE 8.45 ORANLARDA ENFLASYON FARKI İLE ZAM VERİLMESİ GÖZ ARDI EDİLEMEYEN NİTELİKTE, MUTLU ETTİĞİNİ SÖYLEDİLER..2022 4+4/2023 3+3 ENF.FARKI
Yüzde 3-4 ü geçmez . Ülkeyi Terk etmeden önce ki Son sözleşme Zamlarını belirlesinler
Zam oranı yüksek olursa bilin ki Erken seçim va
Geri Dön