Memurun gözü aralık ayı enflasyon rakamlarında

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin gözü, yarın açıklanacak aralık ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak geçen yılın ikinci yarısında yüzde 4 zam alan devlet memurları, aralık ayında TÜFE'nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde 3,03'ten fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı alacak.

Memurun gözü aralık ayı enflasyon rakamlarında

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin gözü, yarın açıklanacak aralık ayı enflasyon rakamlarına çevrildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon verilerini yarın saat 10.00'da açıklayacak.

TÜİK'in kasım ayı enflasyon verilerine göre, memur maaşlarına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasımda bir önceki aya göre yüzde 2,30 artarken, temmuz-kasım döneminde de tüketici fiyatlarında yüzde 7,03 artış meydana geldi. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 4'lük zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak geçen yılın ikinci yarısında yüzde 4 zam alan devlet memurları, aralık ayında TÜFE'nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde 3,03'ten fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı alacak.

Memurlara toplu sözleşme gereği bu yılın ocak ayında yüzde 3 zam da verilecek.

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak.

Toplu sözleşme gereğince enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2020'nin ilk 6 ayında enflasyon yüzde 5,75 olmuş, bu nedenle söz konusu dönem için belirlenen yüzde 4 toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı memur maaşlarına yansıtılmıştı.

Öte yandan, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını geçen yılın son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
Memurlara, onların aldığı maaşı çok görenlere; özellikle "beğenmiyorlarsa istifa etsinler " diye burada laf ebeliği edenler, memurları istifaya cavuranlar kıyaslama yapanlar madem maaşınız az, beğenmiyorsunuz İSTİFA edin kardeşim siz istifa edin asgari ücreti beğenmiyorsunuz az geliyor ya çalışmayın o paraya başka iş bakın çok paralı iş bulun. Hadi göreyim sizi....... Başkasını istifaya çağırmak kolay. Siz istifa edin bakalım vasıfsız halinizle nerde ne iş bulacaksınız?????
sen cokmu vasiflisinki..kendini begenmis. memur olmasan sende ayni elestiriyi yapacan. memur olmasan madem vasiflisin gunde 30 lira kazan bakalim
sen boş gezenin boş kalfasısın belli bi baltaya sap olamamışsın gelmiş burda cahil cahil yorum yapıyon.sana mı okudu millette istifa edecek kimsin sen???
Herşey %30-40 zamlanmışken, yüzde 5-6 zam nedir. Memurlar insan değil sanki uzayda mı yaşıyorlar, bunlar da evlerine ekmek götürüyor. EN AZ YÜZDE 20 ZAM OLMASI GEREKİR... VERDİKLERİ ZAM ZATEN VERGİ DİLİMİNE GİTTİĞİ İÇİN SIFIR(0) ZAM OLMUŞ OLUYOR. AMA NEDENSE BUNU ANLAMAYAN ÖRÜMCEK KAFALILAR VAR HALA....
Enflasyon pinpon topuyla ölçülmemeli. Enflasyon; ekmek, sıvı yağ, sebze-meyve, yumurta, altın , benzin gibi tüketim ürünleri ile ölçülmeli. Asgari ücretliye verilen 500 lira zam yanında memura ve memur emeklisine % 5-6 civarında zam yapmak akıllara ziyan. Seyyanen zam yapılması gerekli. Kimse bana şükürcü edebiyatı yapmasın asgari ücrete de yapılan zam az memura yapılacak zam da az.
asgari ucret zamaninda az zam yapildigi icin asagida kaldi. bu gayet normal..ve ayrica onlar enflasyon farki almiyor ayrica hafta 45 saat calisir ve garantisi yoktur. birde boyle bakin olaylara
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler