FİNANS

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Bugün başladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, aşı olmayan işçilere PCR testi zorunluluğu getirildi. Bakanlık tarafından geçtiğimiz hafta cuma günü, 81 ile gönderilen aşı ve PCR genelgesi bugün itibarıyla başlıyor. Öte yandan PCR testi şu an için devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde yapılıyor. Belirti göstermeyen kişiler test yaptırmak istediklerinde ise özel hastanelerde 100 TL ile 250 TL arasında değişen bir ücret talep ediliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 aşısı olmayan işçilerden bugünden itibaren iş yeri veya işveren tarafından zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi istenebilecek.

BAKANLIK'TAN PCR TESTİ AÇIKLAMASI

Bakanlık'tan yapılan açıklama şöyle:

Çalışma hayatını düzenleyici, işçi - işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler almak, iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemek Bakanlığımızın asli görevleri arasındadır. Bu doğrultuda, Bakanlığımız tarafından, işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçilerini Covid-19 riskleri ve tedbirleri konusunda bilgilendirmesini içeren, 2/9/2021 tarihli genel yazı 81 İl Valiliği’ne gönderilmiştir.

Söz konusu yazıda, işverenlerin, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü oldukları hatırlatılmıştır.

Aynı zamanda işverenlerin COVID-19 aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak ayrıca bilgilendirmesi istenmektedir.

Bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin COVID-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından bu durumdaki işçilere bildirilmelidir.

BUGÜN BAŞLADI

COVID-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacaktır.

PCR TESTİ ZORUNLULUĞU KİMLERİ KAPSIYOR?

PCR testi koronavirüs aşılarını tamamlamayan kişileri kapsıyor. Öğretmenlerden, eğitim görevlilerinden ve okul çalışanlarından haftada iki kez negatif test sonucu istenecek. Uygulama 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle başlayacak.

Aynı zamanda aşı olmayan işçilerden de haftada 1 kez PCR testi sonucu talep edilecek. PCR testi negatif çıkmayan kişi korona pozitif olduğu için işyerine gidemeyecek.

Aynı şekilde uçak yolculuklarında, şehirler arası otobüs yolculuklarında da aşı olmayanlardan negatif test sonucu talep edilecek.

Konserler, sinema salonları, tiyatrolar gibi toplu alanlarda da aşısızlar için test zorunluluğu olacak.

PCR TESTİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

PCR testi burundan çubuk yoluyla alınan sıvı örneğinin laboratuvara gönderilerek test edilmesiyle yapılıyor. Test sonucunda kişinin koronavirüs pozitif mi negatif mi olduğu ortaya çıkıyor.

PCR TESTİ ÜCRETLİ Mİ?

PCR testi şu an için devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde yapılıyor. Belirti göstermeyen kişiler test yaptırmak istediklerinde ise özel hastanelerde 100 TL ile 250 TL arasında değişen bir ücret talep ediliyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
Aşı olanlarda pozitif oluyor o zaman herkes negatif sonuç getirmeli. Aşılı birinden bana bulaşırsa ne olacak?
@yasemin_korkmaz_2021 öyle bir durum yok cuma aşı oldum mecburen istemeyerek zorunda kaldığım için pazar günüde PCR testi yaptırdım 250 TL ödeyerek 197 TL ye biletini aldığım uçuşa binebilmek için sonucum negatif çıktı. mesele aşı olmak olmamaktan öte soyguna dönecek. sorgulanması gereken onca muamele var ki, yasağı uygulayanlar ne olduğunu bilmiyor. sabah 10 kişi uçuşa alınmadı kimisi pcr testi 48 saatten uzun olduğu için oda 1,2 saat, kimisi 2 doz aşı olmuş ama 14 geçirmemiş vs vs komedi gibi kararlarımız ve uygulama yöntemimiz var.
tabi medipol fahretin kocanın oldumu özel hastaneler test ücretli olur
Ne münasebet ya bunu devlet olarak istiyosan herkese ücretsiz yapıcaksın belirti veriyorsa zaten hastadır milletin aklıyla dalgamı geçiyorsun özel hastanelere para kazandırmanın yolunu bulamdım mi o zaman işveren her hafta testin parasını ödesin
Geri Dön