FİNANS

Müteahhitlerden boykot kararı: İnşaatlar 24 Eylül'e kadar durduruldu

Müteahhitler, çimento fiyatlarındaki artış nedeniyle aldıkları boykot kararını uygulamaya başladı. İnşaatlar bugünden itibaren 24 Eylül'e kadar durduruldu. Tonu 300 lira olan çimento fiyatlarının 500 liraya çıktığını belirten İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, müteahhitlerin eylem yapacağını geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada belirtmişti.

Müteahhitlerden boykot kararı: İnşaatlar 24 Eylül'e kadar durduruldu

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, çimento fiyatlarındaki yükselişten şikayetçi olduklarını ve çözüm beklediklerini belirtmişti. Fiyatlarda herhangi bir değişiklik olmazsa, eylem yapacaklarını açıklamalarının ardından bugünden itibaren inşaatları durdurma kararı aldılar.

İNŞAATLAR 24 EYLÜL'E KADAR DURACAK

İnşaat sektörünün temel iki maddesi demir ve çimentoda bir yılda yüzde 200’e varan zamlara müteahhitlerden tepki geldi. Müteahhitlerden boykot kararı alarak bugünden itibaren 24 Eylül'e kadar inşaatları durdurdu.

İMKON İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu tarafından yapılan açıklamada, inşaat sektörünü en çok etkileyen girdi mamullerinin başında çimentonun olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada "Çimento sektöründe fahiş oranlara varan azmnların yapılması, sektör ve kamu adına artık kabul edilemez seviyeye ulaşmıştır" denildi.

Konuya ilişkin Ticaret Bakanlığı ile yapılan görüşmelerden olumlu bir netice alınmadığı belirtilen açıklamada, "Tekelci fiyat uygulaması ve keyfiyete bağlı zamlar bardağı tarşıran son damla olmuştur" ifadesi kullanıldı.

Bu kapsamda, inşaatlar bugünden itibaren 24 Eylül'e kadar durduruldu.

fghjhkl

ÇİMENTO FİYATLARI ARTTI

Tonu 300 lira olan çimento fiyatlarının 500 liraya çıktığını belirten İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, müteahhitlerin eylem yapacağını geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada belirtmişti.

Daha önce benzer bir durumu demir üreticileri ile yaşadıklarını ve bakanlıkların da müdahalesi ile bir fiyat artışında anlaştıklarını söyleyen Tellioğlu şöyle konuştu:

Demirciler 750 dolar fiyat koyunca oturduk bu zamları hesapladık ve fiyatı 670 dolara çekebildik. Aynı anlaşmayı çimentocularla da yapmak istiyoruz. Yoksa sektörün dayanacak gücü kalmadı çimentocuların maliyetlerinde de artış var bunu kabul ediyoruz ama ana girdilerini yüzde 200 zam yapacak kadar etkilemedi bu artış. Burada bir fırsatçılık seziyoruz.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 143 yorum
Geçen sene 420000 tl.ye fiyatlı olan eve bu sene bir milyon tl. isteyen müteahitlere bak seeen... Fahiş fiyat artışını siz yapıyorsunuz zaten.
@nejat26es evet malzeme fiyatları da 3 senede hiç artmadı düştü zaten , kuş beyinli seni.
gözü doymayan hain ihanet eden toplum oldu ülkemiz
7 sene önce 40bin avroya almadığım evin olduğu mahallede bu yıl 100 binden ucuza ev yok. İnşaat maliyetleri döviz girdileriyle yaklaşık olarak aynı oranda arttığına göre aradaki fark kime giriyor acaba
Bu boykotu sandıkta yapacaksınız
2 haftalığına ara verip sonra tam gaz devam etmek, 4 yıl yönetimden şikayet edip sonra yine iktidara oy vermek gibi bir şey zaten
@emre_1987_obauk doğru söyledin.
Sadece çimento demire değil bu yıl Alüminyum başta olmak üzere tüm üretim sektöründeki ana malzemelere %150 zam geldi. Keşke tüm sektörlerde bu boykot uygulansa belki işe yarar.
bütün sektörleri özelleştirme yapıp denetim kurmaz isen adamlar da istediği fiyatı koyar sen bir vergi koyarsın onlar iki zam koyar çünkü fabrika senin değil elin adamı da böyle oynar fiyatlar ile günü kurtarmak için satılan bütün kurumlar uzun vadede böyle başına bela olur
Geri Dön