FİNANS

Otomobil alacaklar dikkat! ÖTV değişikliği Resmi Gazete'de

Son dakika haberine göre motor hacmi 1600 olan araçlarla 50 kW'ya kadar elektrikli motora sahip 1800 cm3 motor hacimli hibrit araçların satışında uygulanan Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) esas olan matrah sınırları artırıldı. Alınan kararla birlikte sıfır otomobil fiyatlarında 50 bin liraya düşüş yaşanması bekleniyor.

Otomobil alacaklar dikkat! ÖTV değişikliği Resmi Gazete'de

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, 1600 cm3 motor hacmine sahip ve yüzde 45 ÖTV dilimine dahil olan, ÖTV matrahı 85 bin TL olan araçlarda matraha esas sınır 92 bin TL'ye, 85 bin TL ile 130 bin TL olanlarda 92 bin TL ile 150 bin TL'ye çıkarıldı.

ÖTV MATRAHI DEĞİŞTİ

Bu kapsamda 50 kW elektrikli motora sahip ve motor silindir hacmi 1800 cm3'ü geçmeyen ve yüzde 45 ÖTV dilimine dahil, ÖTV matrahı 85 bin TL olan hibrit araçlarda matraha esas sınır 114,000 TL'ye, yüzde 50 ÖTV dilimine dahil, ÖTV matrahı 85 bin TL ile 135 bin TL arasında olan hibrit araçlarda ise 114 bin TL ile 170 bin TL'ye yükseltildi. Söz konusu araçların satışında uygulanan ÖTV oranlarında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

(Reuters)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 121 yorum
vaz geçin şu açız açız muhabbetinden! para yok safsatasından, araba satışları rekor kırıyor galeride sira bekliyorsun. milleti salak yerine koymaktan caz geçin
Arabayı bu devirde lüks olarak gören saçma sapan bir zihniyet, araba alan belli bir cenah yüzünden bu şekilde açıklama yapman saçma asıl salak bu enflasyon oranını görüp hala kuru kuru saçma sapan insanları savunan aptallardın
@bulentkarayaka Böyle insanlara kalsa mızrakla dolaşıcaz. Ben bu ülkede bir raba ve ev sahibi olamayacaksam niye yaşıyorum bu hayatı ozaman hemşerim. Asıl siz vazgeçin. Cebinde telefon var mı altında araban var mı ozaman ekonomi uçuyor demekten. O sığ kafalarınız alsın artık BU ÜLKENİN EKONOMİSİ BATTI. anlıyormusun. Ben araba alıyorum diye ekonomin şaha uçmuyor senin. O ev alıyor diye dünyanın süper gücü sen değilsin. Bir evi arabayı insanlara nasıl bukadar çok görürsünüz ya. Sözde müslüman takılan müslümanlıkla alakası olmayan güruh !!!
sende para var mı? araba var mı? bu arabaları alacak güç var mı? sen bunu söyle sana ne elalemin parasından arabasindan var olmasından yok olmasindan
Herkesi kendin gibi zannetme. ülkenin %10u senin gibi %90 aç
Yazıklar olsun bu yandaş zihniyete, ülkenin durumu ortada, kuru ekmek yeter diyen zihniyetten ne bekleyeceksin.
senin gibi yandaslar aliyorlar sirada bekliyorlar.
Japonyada ki gibi toplumda oy kullanma ehliyeti olmayana oy kullandırmayacaksın bıktık usandık bu tiplerden.
Hangi galeride sıra bekliyorsun dostum sen.Nerede yaşıyorsun?
senin gibi gözü görmeyen beyni olamayanların yüzünden zaten fakir diye bir şeye inanmayıp uzaya yakında çıkarsınız,
millet kredi ile alıyor 2.eli..sıfır araç alanlar zaten dükkanın olan adam
Ooo ne harika haber, benimde tam 50 bin TL eksiğim vardı araba almak için. Dalga geçiyorlar paramı kaldı halkta. Yine bir takım galeri ve şirketler stok yapacak. Parası olmayan halk yine sadece izleyecek malum seçmen araba alamadığı halde sevinç çığlığı atacak. Komediyiz
Reis açlıktan bahsediyon, galericilerde araba yok bu ne iş anlamadım gitti. Millet aç deği reis. Sadece tahamülsüzlük var.
@umut_yeter_1991 araba alacak olanlarin araba bulamadigindan dolayi galeride sira bekleniyor.yani parasi olan beklemede ben niye sirada degilim.
@umut_yeter_1991 yani ulkenin durumu ekonominin durumu iyi öylemi
paran yoksa senin sorunun. niye insanliga ve devlete dusman oluyorsun. calis senin de olsun
c segmentinde ciddi bir indirim gelir bir çok arabaya
Okuman varsa artırıldı deyu...
@alptekinkilinc Okumanız var ancak anlamamışsınız "matrah artırıldı" denilmiş. Yani vergi dilimine girmesi için araçların artık daha pahalı olması gerekiyor. Ucuz araçlardan yüksek vergiler kaldırılmış. Yani 200 bin ila 400 binlik araçlarda 50-100 bin lira bandında düşüş demektir. 100-200 binlik araçlarda 30-60 binlik düşüş demektir. Galericilere dokundu bu en çok. Halka yaradı.
Geri Dön