Reeskont ve avans işlemlerinde faiz oranı düşürüldü

Reeskont işlemlerinde uygulanacak olan iskonto faiz oranı yıllık %17.25, avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranını ise yıllık %18.25 olarak yeniden belirlendi.

Reeskont ve avans işlemlerinde faiz oranı düşürüldü

Merkez Bankası'nın, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararına göre; Merkez Bankası tarafından vadesine en çok üç ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 17.25, avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı da yıllık yüzde 18.25 olarak belirlendi.

Bu oranlar, 31 Aralık 216 tarihinden, 29 Haziran 2018 tarihine kadar sırasıyla yüzde 8.75 ve yüzde 9.75 olarak, 29 Haziran 2018 tarihinden bugüne kadar da yüzde 18.50 ve yüzde 19.50 olarak uygulanıyordu.

Reeskont; iskonto edilmiş, diğer bir deyişle bir bedel karşılığı el değiştirmiş (iskonto) olan kıymetlerin, bir bedel karşılığında yeniden el değiştirmesini (reiskonto) ifade ediyor.

Merkez Bankası, bankacılık kesiminin geçici likidite ihtiyaçlarının karşılanması için, bankalar tarafından verilecek ticari senet ve vesikaları reeskonta kabul edebiliyor.

Türkiye’de reeskont işlemindeki tüm koşul ve kurallar, Merkez Bankası tarafından belirleniyor. Bunun yanında, reeskont kredilerinin en yüksek sınırı ve kredi türlerine göre limitleri, para politikası ilkeleri doğrultusunda yine Banka tarafından konuluyor.

Bu işlemler için Merkez Bankası tarafından uygulanan faize "reeskont faiz oranı" adı veriliyor. Merkez Bankası reeskonta kabul edebileceği senetler karşılığında avans da verebiliyor. Avans için teminat olarak alınan bu senetler; ticari senet ve belgeler, devlet tahvilleri ve borsada kayıtlı tahvillerden oluşuyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
Yüce ALLAH faizi haram kılmıştır eğer umursamazsanız cehenneme gideceksiniz.
senle cennete gideceğime cehennemi tercih ederim
döviz cuma gününden itibaren tekrar 5.65 lere kadar düşecek. benden söylemesi. altın da 270 e...
neyegöre böyle bi yorum yaptın söylede bizde bilelim
buzmu la bu eriyip dusecek 6.10
@cabarr he he
Piyasadaki enflasyon ile Tüik'in acıkladığıTartışmalı enflasyon sepetindeki mallar, nasıl hesaplandığı araştırılsın önergesi iktidar hayır dedi. Çünkü keyfi bir hesaplama var. Şayet gerçek enflasyon açıklanırsa TÜİK başkanını görev alırlar. Merkez başkanında olduğu gibi.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler