Rüya projede sona doğru! Yeni Zigana Tüneli'nde inşaat çalışmalarının yüzde 67’si tamamlandı

Tamamlandığında dünyanın en uzun 2., Avrupa ve Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak olan Yeni Zigana Tünelinde inşaat çalışmalarının yüzde 67’si tamamlandı. Yılın her mevsiminde sürücülerin korkulu rüyası olan Zigana dağı, tünelin tamamlanmasıyla bypass olacak.

Yurt içi karayolu ulaşımı ile uluslararası ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasına büyük katkıda bulunması hedeflenen yeni Zigana Tüneli uluslararası yol ağında önemli bir arter olan ve yüksek yoğunlukta bir trafik yükü taşıyan Trabzon-Gümüşhane-Erzurum karayolu üzerinde yapılıyor.

2017'DE TEMELİ ATILMIŞTI

17 Mart 2017 tarihinde dönemin Başkanı Binali Yıldırım tarafından temeli atılan ve bölge insanının rüya projelerinden birisi olan yeni Zigana tünelinde çalışmalar 24 saat esasına göre sürdürülüyor.

Her bir tüpü 14,5 kilometre olmak üzere Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başarköy’den başlayıp Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyünde sonlanan çift tüp proje ile Zigana dağının kar, sis ve heyelan gibi olumsuzlukları sona erecek.
Yapılan çalışmalarla kazı ve destekleme imalatı olarak yüzde 67’e tekabül eden 19,48 kilometrelik kısım tamamlanırken, kaplama beton imalatında da yüzde 46’ya tekabül eden 13,49 kilometrelik kısım tamamlandı.

Doğu Karadeniz bölgesini Doğu Anadolu ile buluşturacak dev projede 24 saat çalışmalar devam ederken, ayrıca Türkiye’de ilk defa uygulanan havalandırma ve servis şaft tünelleri çalışmaları da gerçekleştiriliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
İzmir'de Sabuncu Tüneli Giresun Şebinkarahisar arası _Egribel Geçidi_ Van Hakkari arası _Kuzgunkıran Geçidi_ Ve bunlar gibi Yüzlerce Eser.. 80 Yıldır sadece Diktiği Heykelle övünenlere Anlatamazsın.. Boşver gitsin
dersin ki babalarının parasıyla yapıyorlar. 18 yılda 2 TRİLYON 150 MİLYAR DOLAR vergi toplanmış ve kasa boş. bırakta 3 5 tane de tünel köprü yapsınlar.
@gamlibaykus125 sen o yapılan işlerin parası ile 2 katının yapılabileceğini bilmezsin tabi ? kimin cebinde o para ?
@gamlibaykus125 nasıl bir trol isen artık. kaç paraya teslim ettn kendini ?
onu bunu boşverin geçiş yapsak kaç dolar yapmasak kaç dolar çıkacak cebimizden
inşAllah burdada geçiş garantisi yoktur yapılanların nasıl yapıdıklarını öğrendikçe yapılan işlerden korkmaya başladık
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler