Serada 2 liraya satılan marul markette 8 liraya satılıyor

Eskişehir’de serada 2 liraya satılan marul; halde 3, pazarda 3-5, marketlerde ise 7-8 lira arasında satılıyor.

Serada 2 liraya satılan marul markette 8 liraya satılıyor

Eskişehir’de üreticiler sera ortamında 60 günde yetiştirdikleri yeşil marulun tanesini 2 liradan satıyor. Serada 2 liraya satılan marul Eskişehir halinde 3, pazarda 3-5, markette ise 7-8 liradan tüketicinin mutfağına giriyor.

'ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ ARASINDA MARKETLER KANAYAN YARAMIZDIR'

Konuyla ilgili konuşan Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, serada cüzi fiyata satılan marulun markette 5 liraya bile alınamayacağını söyledi. Başkan Buluşan, "Şu anda marulun sera fiyatı azlığından dolayı 2 lira civarlarında. Geçtiğimiz yıl üreticinin marulu tarlada kalmıştı. Bu durum plansızlığın eseri her zaman planlı üretim, planlı pazar diyoruz. Örneğin kırmızı marul şu anda talep görmüyor. Restoranların, lokantaların kapalı olmasından dolayı kırmızı marulun satışı olmuyor. Fiyat tamamen istikrara bağlı, varsa talep yoksa talep. Üretici ve tüketici arasında bizim her zaman kanayan yaramız marketlerdir. Seradaki marulu 5 liraya marketten alamazsın. Bu durum sütte de, ette de böyle. Maalesef bunu bir türlü dengeleyemedik. Üretici ile tüketici arasındaki fiyatı asla dengeleyemedik" diye konuştu.

Son olarak tarımda seracılığın çok önemli olduğunun altını çizen Buluşan, şunları söyledi;

"Şu anda Eskişehir’de eksi 7 derecelerde seracılık yapılıyor. Bölgemizde geçtiğimiz yıl 270 dönüm sera desteği verildi. Bu yıl bu destek çıkmayacak. Bunun sebebi de üreticinin tarla sahibi olmamasından kaynaklanıyor. Üretimi hızlandırmamız gerekiyor, üretimi eksiltmemeliyiz. Hele ki bu hastalık döneminde araca binmesen olur, cep telefonu kullanmasan olur ama bu ürünleri yemeden olmuyor. Tarım, üretmeden olmuyor. Buna çok dikkat etmemiz lazım."

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
bu sadece marul da değil, sadece tarımsal ürünler de de değil, ülkenin her alanında yağmacılık karaborsacılık kol geziyor, satıcı stoklarına soktuğu herhangi bir ürünü yok dolar euro yükseldi diye yüzde 50 yükseltip döviz geri düşünce düştüğü oranda indirmiyor, aksini iddia edene e kalem kalem liste yollarım, gıda kıyafet elektronik vs vs hangi alanda istiyorsa. ülkede denetim yok, sen malı kaça aldın kaça sattın diyen yok vuran vurduğu vurgunla kalıyor olan vatandaşa oluyor, bu gıda sektöründe olduğunda vatandaş için büyük dert oluyor. yönetenlerin eline sepet alıp market pazar gezmesi lazım
@selcuktetik aynen katılıyorum sana
hayır ne bekliyorsunuz anlamadım. markette eleman çalışacak. o ürün bir çok markete dağıtılacak. benzin mazot vergiler vs olursa tabiki bu fiyat olacak markette. market kazanmıyor mu elbet kazanıyor ama fiyatların bu sebebi çok kazanma hevesi değil giderin çok olması. bir market pazar ürünü satarken bozulan çürüyen çalınan malların da zararını sattığı ürünlerden çıkarmak zorunda yoksa tutunamaz. hepsi toplayın fiyatlar gayet normal. burada faiş olan benzin mazot ve vergilerdir.
daha öncede yazdım marketlerden sebze meyve satışını kaldıracaksıııın.Bu kadar basit denetliyeceksin.Tekel oluştu.Soğukhava depolarına ürünü atan patronlar istedikleri fiyata istedikleri kadar mal veriyorlar piyasaya.Ama bunun siyasi ayağıda var tabi.Garibanın tarlasını kiralayıp kendileri üretip maliyetide düşürüyorlar.Büyük vurgun var.Olan vatandaşa oluyor.İktidar en büyük oy kaybını buradan yaşar.Çarşı pazar yangın yeri.Tencereye giren girmeyen herşey beş liradan başlıyor.Pandemi bahane.Taze fasulyeyi yazın 35 liralık fiyatla gördüm.Olacak iş değil.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler