FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika | Sıfır faiz imkanı! Yeni kredi programı devreye alındı: Limiti 2 koşul belirleyecek

Son dakika haberi: Deprem bölgesinde yaraların sarılması için atılan adımlara yenisi eklendi. Depremde zarar gören işletmeler için faizsiz kredi sağlanacak. Gelişmeyi duyuran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kredi tutarını da duyurdu. Depremzede işletmelere sağlanacak faizsiz kredi tutarı ne kadar? İşte ayrıntılar...

Son dakika | Sıfır faiz imkanı! Yeni kredi programı devreye alındı: Limiti 2 koşul belirleyecek

Son dakika haberi: Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören işletmelerle ilgili önemli bir adım atıldı. İşletmeler faizsiz kredi desteğinden yararlanabilecek. Ayrıntıları Bakan Varank paylaştı. Buna göre işletmelerin büyüklüğüne ve hasar durumuna göre 1 buçuk milyon liraya kadar kredi verilecek.

thumbs_b_c_69388faa9d9f43c40ac4ba81303dd114

1 BUÇUK MİLYON LİRAYA KADAR KREDİ

Varank, Hatay'da sanayicilerle bir araya geldi. Program sonrası basın açıklaması yapan Varank, KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı'nı devreye aldıklarını duyurdu ve şöyle dedi:

“İşletmenin büyüklüğüne ve oluşan hasara göre 1 buçuk milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği veriyoruz. Afet bölgesinde KOSGEB alacaklarının kısmen veya tamamen silinmesine yönelik gerekli adımları attık."

3

KOBİ’lerin yeniden işlerine başlamaları hedefiyle başlatılan KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı’ndan imalat yapan, imalata dayalı parçaları tedarik eden, yine imalata ilişkin onarım faaliyetleri yürüten KOBİ’ler ile mimarlık faaliyetinde bulunan işletmeler yararlanabilecek.

LİMİTİ BELİRLEYECEK 2 KOŞUL

Acil Destek Programından iş yeri; küçük sanayi siteleri (KSS), organize sanayi bölgeleri (OSB) veya bunların dışındaki iş yeri kümelenmelerinde bulunan ve hasar görmüş KOBİ’ler faydalanabilecek. Bu durumda olan mikro işletmeler 250, küçük işletmeler 500, orta ölçekli işletmeler de 1 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek. Hasar durumu ağır ve üstü olan işletmelerde bu limitler yüzde 50 arttırılacak. Orta ölçekli bir işletme ağır hasarlıysa toplam kredi limiti 1,5 milyon liraya çıkacak.

thumbs_b_c_ed2049fa742d98e071f02a9301cab431

FAİZİN TAMAMINI KOSGEB KARŞILIYOR

Bölgede ekonomik ve sosyal hayatın süratle normale dönmesi amacıyla başlatılan Acil Destek Kredisi’nden faydalanacak işletmeler ilk 12 ay geri ödeme yapmayacak. Ardından gelen 24 ayda ödemeler, 3’er aylık taksitler halinde gerçekleştirilecek. Program sıfır faizli olarak uygulanacak, faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak.

KOSGEB, bu programdan 30 bin KOBİ’nin yararlanmasını ve 11 milyar liralık kredi hacmi oluşturmayı hedefliyor. Bu durumda işletmelerin kullanacağı faiz veya kar payı maliyeti 3 milyar liraya ulaşacak. Bu finansman maliyetinin tamamını KOSGEB karşılayacak.

Teminat sıkıntısı çeken işletmeler için Kredi Garanti Fonu (KGF) devrede olacak. Durumları valilik, kaymakamlık gibi resmi makamlardan belgelenen işletmeler Acil Destek Kredisi’ni kullanabilecek.


Canlı Borsa

En Çok Aranan Haberler