Son dakika haberi: İş yeri vergi ödemelerine erteleme! Resmi Gazete'de yayımlandı

Son dakika haberine göre koronavirüs salgını nedeniyle faaliyetlerine ara verilen iş yerlerinin gelir vergisi, stopaj ve KDV beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri ertelendi. Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, vergi ödemeleri ertelenen işletmeleri açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan Kovid-19 salgınına ilişkin Türkiye'de İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında, geçici süreliğine faaliyetlerine tamamen ara verilmesi/faaliyetlerinin tamamen durdurulması kararlaştırılan iş yerlerinin olduğu sektörlerdeki mükellefler 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun "mücbir sebep" hükümlerinden faydalandırılacak.

Ana faaliyet alanı itibarıyla İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine tamamen ara verilmesine/faaliyetlerinin tamamen durdurulmasına karar verilen iş yerlerinin olduğu sektörlerde faaliyette bulunan mükelleflerin 1 Aralık 2020 ila alınan karar kapsamında faaliyetlerine tekrar başlamaları uygun görülen tarih aralığında mücbir sebep halinde olduğunun kabul edilmesi uygun bulundu.

Söz konusu ana faaliyet alanlarının tespitinde, bugün itibarıyla vergi dairesi kayıtlarındaki ana faaliyet kodu dikkate alınacak.

Mükellefin vergi dairesi kayıtlarındaki ana faaliyet kodu itibarıyla belirlenen sektörler arasında bulunmamasına rağmen ana faaliyet alanı olarak bu sektörlerden herhangi birisinde fiilen iştigal ettiğini ispat ve tevsik etmesi halinde, mükellefin mücbir sebep kapsamında olup olmadığının belirlenmesinde ana faaliyet kodu yerine fiilen iştigal edilen ana faaliyet alanı dikkate alınacak.

VERGİ ÖDEMELERİNİN ERTELENMESİ

Mücbir sebep halinde olduğu kabul edilen mükelleflere ilişkin kanuni verilme süresi mücbir sebep dönemine isabet eden ve bu dönemde verilmesi gereken muhtasar beyannameler (Muhtasar ve prim hizmet beyannameleri dahil) ve KDV beyannameleri ile Form Ba-Bs bildirimlerinin verilme ve söz konusu dönem içinde oluşturulması ve imzalanması gereken e-defterlerin oluşturulma ve imzalanma ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemi'ne yüklenmesi gereken "elektronik defter beratları" ile e-defterler ve bunlara ilişkin berat dosyalarının ikincil kopyalarının yüklenme süreleri, mücbir sebep halinin sona ereceği tarihi izleyen ayın 26'ncı günü sonuna kadar ertelendi.

Beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin, beyanname verme süresi uzatılan ilk dönemden başlamak üzere, bunların verilmesi gerektiği ayı izleyen aydan itibaren, sırasıyla her bir dönem için takip eden ilgili ayın sonuna kadar uzatılması uygun bulundu.

Mücbir sebep halinin sona erdiği tarih itibarıyla beyanname/bildirim verme süresinin son gününe 26 günden az süre kalması halinde, beyanname/bildirim verme süresinin son günü olarak, mücbir sebep halinin sona erdiği tarihin içinde bulunduğu döneme ilişkin KDV beyannamelerinin verileceği son gün dikkate alınacak.

Sosyal güvenlik mevzuatı gereğince sigortalıların mücbir sebep dönemine ilişkin prime esas kazanç ve hizmet bilgilerinin muhtasar ve prim Hizmet Beyannamesi ile bildirilmesinin zorunlu olması durumunda mücbir sebep, bu beyannamelerin vergi kesintilerine ilişkin kısmının beyan ve ödeme sürelerinin ertelenmesi için geçerli olacak.

Bakan Elvan: Sinema salonu, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lokal, çay bahçesi, halı saha, yüzme havuzu, hamam, sauna, lunapark faaliyetinde bulunan mükelleflerimizi 1 Aralık 2020 itibariyle mücbir sebep kapsamına aldık.

BAKAN ELVAN'DAN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, konuyla ilgili olarak şunları ifade etti:

"Koronavirüs salgını nedeniyle İçişleri Bakanlığının aldığı tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilen mükelleflerimizin vergilerini bugün yayınladığımız tebliğ ile erteledik.

Sinema salonu, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lokal, çay bahçesi, halı saha, yüzme havuzu, hamam, sauna, lunapark faaliyetinde bulunan mükelleflerimizi 1 Aralık 2020 itibariyle mücbir sebep kapsamına aldık."

Kaynak: AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 55 yorum
ADAM KAFETERYA KEBAB SALONU vb SAHİBİ ALTINDA 500 MİLYARLIK MERCEDES BMW AUDİ VAR HAVUZLU VÎLLADA OTURUYOR VERĞİ ÖDEMEYE GELİNCE AYRICALIK YAPILIYOR ALTINDAKİ SÜPER LÜKS OTOMOBİLİ SATSIN EGEAYA BİNSİN HAVUZLU VİLLASINI SATSIN TOKİ EVİNDE OTURSUN VERGİSİNİ ÖDESİN KARDEŞİM LÜKS YAŞANTISINDAN FERAGAT ETSİN HERGÜN KEBAB YEMESİN
valla ödesin tabi de ödenen vergilerin hakkı veriliyor mu verilmiyor mu o da düşündürücü bişe
@apol06 kaç kişi var böyle bir elin parmaklarını geçmez
@apol06 GSS borçları tamamen silinsin bari günümüzden itibaren başlasın, işsiz ailesine yük zaten, iyice yük olmamak için borç silinmez diye baş vurmaya bile korkuyor, esnaf yapmadığı işin vergisini nasıl versin sosyal patlama yakın.
ESNAF VERGİ ÖDEMEYE GELİNCE ÖDEMİYOR LAKİN LÜKS OTOMOBİL LÜKS CEP TELEFONU KULLANMAYA LÜKS VİLLALARDA OTURMAYA HERGÜN KEBAB YEMEYE DEVAM EDİYOR LÜKS YAŞANTISINDAN FERAGAT EDEREK VERGİSİNİ ÖDESİN KARDEŞİM HEM VERGİ ÖDEME HEM LÜKS YAŞAMAYA DEVAM ET NE GÜZEL MEMLEKET
500 MİLYARLIK LÜKS CİPLERE OTOMOBİLLERE BİNMEYE 20 MİLYARLIK AYGON CEP TELEFONU KULLANMAYA LÜKS EVLERDE OTURMAYA GELİNCE SIKINTI YOK LAKİN VERGİ ÖDEMEYE GELİNCE PARA YOK LÜKS YAŞANTISINDAN FERAGAT EDECEK VERGİYİ ÖDEYECEK HEM VERGİ ÖDEME HEM HERGÜN KEBAB YEMEYE DEVAM ET YOK ÖYLE YAĞMA
sen yazmayı öğrende sonra yorum yap aygon değil iPhone kebab değil kebap sende esnaflık yap sende kullan sende vergi verme milyonlarca liralık kamu ihalesi alan yandaşların vergisini silenler vatandaşını da görmesi lazım.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler