Son dakika! Hükümetin memurlara zam teklifi belli oldu

Son dakika haberine göre, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Maaşlarda 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ay yüzde 3, 2021 ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ay yüzde 2,5 zam ve her 6 ay sonunda enflasyon farkı teklif ediyoruz" dedi. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, hükümetin zam teklifine ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu teklifi yok sayıyoruz ve yeni bir teklif bekliyoruz'' ifadelerini kullandı.

Hükümet ve memur sendikaları, 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında dördüncü kez toplandı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk hükümetin zam teklifini açıkladı.

Selçuk "Maaşlarda 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ay yüzde 3, 2021'in ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayda yüzde 2,5 artış yapılmasını ve her altı aylık dönem sonunda gerçekleşen enflasyon oranının, o altı aylık dönemde yapılan artış oranını aşması halinde aradaki farkın bir sonraki altı aylık dönemin başlangıcından itibaren, kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerine yansıtılmasını teklif ediyoruz" dedi.

MEMUR-SEN: BU TEKLİFİ YOK SAYIYORUZ

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, teklifle ilgili olarak "Bu makul değil malul bir teklif. Bu oranlar ne gerçekçi ne de yeterli. Kur düştü, faiz oranları düştü, cari fazla var bize getirilen teklif dengelemeyi içermiyor. Yeni bir teklif bekliyoruz. Bu teklifi yok sayıyoruz" dedi.

PAZARLIKTA SON TARİH 20 AĞUSTOS

Hükümetin sunduğu teklif üzerine Kamu İşveren Heyeti ile memur sendikalarına zam görüşmeleri sürecek. Pazarlıklar, yasal takvim gereği 20 Ağustos'a kadar (olumlu ya da olumsuz) bir şekilde sonuçlanacak.

Görüşmelerde anlaşma çıkmaması halinde, konu Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna taşınacak. Kurul, en geç ay sonuna kadar karar verecek ve bu karar bağlayıcı olacak.

MEMURLAR NE TALEP EDİYORDU?

Toplu sözleşme masasında 11 hizmet kolunun tamamıyla yetkili konfederasyon olan Memur Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulunmuştu.

Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının yanında memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etmişti.

Pazarlık masasının diğer üyesi KESK, 2020 için toplam yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu artı 3 puan refah payı istemişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 308 yorum
Aman ha, mikrofonları kapatmayı unutmayın, işçiyi nasıl sattığınız deşifre olmasın,,,,,
Bu zamma sadece el vicdan diyorum.
fiyatlara binince zam %20-30 dan aşağı binmiyor. Hatta gramaj düşüyor fiyat hala yukselmeye devam ediyor. Devlet kendi alacağına %2-3 aylik faiz uygularken ayni oranı memura 6 ay icin öneriyor adalet mi bu?
hocam olmadi 1+1 vereydiniz millet ev almış modunda mutlu olaydı bari
israfın, lüksün ve şatafatın, beceriksiz yöneticilerin faturasını işçiye, memura, emekliye çıkarıyorlar..
Faizleri %1 in altına zar zor çektiler oda sadece konutta 3% zam teklifi nedir en az %5.5 olmalı ilk 6 ay
@senol_1961_lvfii ev mi yiyoruz içiyorsunuz siz, ev köy ile ne alakası var, sen de sarısın anlaşılan.
tam tiyatro. 0+0 daha iyi. yeşil sendikadan ne beklenirki.....!
türk iş de dahil yeşil sendikalardan ne bekliyorsunuz. tiyatroyu geçti sirk geldi.
@diyarbakir_bismil_1965 yeşil değil sarı sendika deniliyor
çok bile memur işmi yapıyor
akape en iyisini yapar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler