FİNANS

Son Dakika: Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın fiyatlara etkisi ne olacak? Bakan Dönmez canlı yayında açıkladı

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle Karadeniz'de bulunan doğal gaz için bugün denize ilk boru indirme ve kaynak işlemleri gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önemli açıklamalarda bulunduğu törenin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TRT Haber canlı yayında merak edilenleri yanıtladı. Bakan Dönmez, Karadeniz'de bulunan doğal gazın fiyatlara etkisiyle ilgili de önemli ifadeler kullandı. İşte son dakika haberinin detayları...

Son Dakika: Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın fiyatlara etkisi ne olacak? Bakan Dönmez canlı yayında açıkladı

Son dakika haberi: Karadeniz'de bulunan doğal gazının evlere ulaşması için gazı karaya taşıyacak borular bugün döşenmeye başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen törenle Karadeniz'de bulunan doğal gaz için bugün denize ilk boru indirme ve kaynak işlemleri gerçekleştirildi. Tüm Türkiye'nin heyecanla takip ettiği gelişmenin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TRT Haber'de Karadeniz gazına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez, Karadeniz gazı mutfakta yerini ne zaman alacağından karada petrol arama faaliyetlerinde yeni noktaların nereler olduğuna kadar pek çok konuda merak edilenleri cevapladı. İşte son dakika gelişmesinin tüm detayları...

d2

İşte Bakan Dönmez'in açıklamalarından satır başları:

Yıl sonuna kadar borulama işlemini bitireceğiz. Sadece tek boru da yok burada aslında. Gazı taşıyacağımız 16 inçlik bir boru hattının yanında ona yardımcı olmak üzere çeşitli kimyasal maddelerin sahaya gönderileceği bir hattımız var.

Buradaki çalışmaların çok kısa sürede başarıyla neticelenmiş olması tüm dünyanın da dikkatini çekti. Biz gerek 2020’deki keşifte gerekse 2021’deki Amasra keşfimizle o yıl tarihlere dünyanın denizlerdeki en büyük ikinci keşfi olarak geçtik.

Doğal gaz arama meselesi Akdeniz'de başlamıştı. Karadeniz gibi bir keşifle sonlanmamıştı fakat öncü işaretlerin geldiği sondajlarımız olmuştu. Karadeniz'deki programın yoğunluğundan dolayı gemilerimiz burada çalışıyor. Daha sonra Akdeniz'e de tekrar bakılacak.

VATANDAŞIN CEBİNE NASIL YANSIYACAK?

Bugünkü fiyatlara baktığımızda Karadeniz gazı çok daha uyguna gelecek gibi görünüyor. Bu uygunluk, hem vatandaşı mutlu edecek, hem de devletimizi. Yıllardır bu ülke yerli gazı bekledi. Çalışmalar şu anda devam ediyor. Gazı bulduk ama onu daha çıkartacağız sisteme dahil edeceğiz. Keşfedilen gazın faydasını 84 milyon insanımız hissedecek. Bu gaz hepimizin.

"KONUTLARDA KULLANILAN GAZIN TAMAMI KARADENİZ'DEN ÜRETİLECEK"

İlk üretimi günlük 10 milyon metreküp olarak başlatacağız. İkinci fazda ise 40 milyon metreküpü hedefliyoruz. İlk fazdaki veriler daha sağlıklı hedefler belirletecek.

2026-2027’de maksimum üretime çıktığımızda ülkede kullanılan gazın neredeyse yüzde 25-30’luk kısmını bu sahadan üretmiş olacağız. Başka bir ifadeyle konutlarda kullanılan gazın tamamını Karadeniz’den üretmiş olacağız. 25-30 yıl süreyle.

KARADENİZ'DEKİ GAZDAN MEMNUNİYET VE GELEN ELEŞTİRİLER

Eleştirenlerin sayısının da az olduğuna inanıyorum. Karadeniz'deki gaza memnuniyet için anket yapıldı. Yüzde 88'i benimsemiş olarak görüldü. Karalamaya çalışanlara üzülüyorum. Bu çalışmalardan sadece biz yararlanmayacağız. Bize oy vermiş vermemiş ayrımı yapılmayacak. Nasıl şimdi götürdüğümüz gaz 81 ilde veriliyorsa yerli gazımızı da insanımızın evine götüreceğiz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler