Son dakika! S&P, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin döviz cinsinden kredi notunu "B+", yerel para birimi cinsinden kredi notunu ise "BB-" olarak teyit etti.

Son dakika! S&P, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin döviz cinsinden kredi notunun "B+", yerel para birimi cinsinden kredi notunun ise "BB-" olarak teyit edildiği bildirildi.

Ülkenin kredi notu görünümünün ise "durağan" olduğu kaydedilen açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen Türkiye ekonomisinin 2020'de kredi teşvikinin etkisiyle yüzde 0,9 büyüdüğünün tahmin edildiği belirtildi.

Türkiye ekonomisinin büyümesine ilişkin tahminde önemli bir yukarı yönlü revizyon yapıldığına işaret edilen açıklamada, Kovid-19 salgınına rağmen, Çin, Mısır ve Vietnam'ın dışında, Türkiye ekonomisinin geçen yıl büyüme kaydedecek bir diğer önemli gelişen piyasa ekonomisi olduğuna inanıldığı aktarıldı.

Açıklamada, para politikasını sıkılaştırma yönünde alınan son kararların daha konvansiyonel bir politikaya dönüşün sinyalini verirken, Türkiye'nin 2020 sonunda GSYH'nin yüzde 35'ini oluşturarak "ılımlı" kalan net kamu borcunun da manevra alanı bıraktığı ifade edildi.

Türkiye ekonomisinin, enflasyon düşerken ve cari açık azalırken, toparlanmaya devam etmesinin beklendiği kaydedilen açıklamada, kısa vadede ülkenin ekonomik büyümesinin dış ortama ve Türkiye'deki aşı uygulamasına bağlı olacağının düşünüldüğü aktarıldı.

"PARA POLİTİKASI 2020 SONLARINA DOĞRU ÖNEMLİ ÖLÇÜDE DEĞİŞTİ"

Açıklamada, Türkiye'nin para politikasının 2020 sonlarına doğru önemli ölçüde değiştiğine dikkat çekilerek, son dönemde atılan adımların devam etmesi halinde yüksek kalan enflasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olacağı ifade edildi.

Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlere de yer verilen açıklamada, ekonominin bu yıl yüzde 3,6, 2022'de yüzde 3,5, 2023'te yüzde 3,3 ve 2024'te yüzde 3,3 büyüyeceği öngörüldü.

İŞSİZLİK ORANININ 2021'DE YÜZDE 13,4 OLACAĞI ÖNGÖRÜLDÜ

Ülkedeki işsizlik oranın ise 2021'de yüzde 13,4, 2022'de yüzde 12, 2023'te yüzde 11,2 ve 2024'te yüzde 11,2 olacağı tahmin edildi. Enflasyonun da bu yıl yüzde 12,5, 2022'de 8,7, 2023'te yüzde 8 ve 2024'te yüzde 8 olacağı öngörüldü.

Öte yandan S&P, Azerbaycan'ın kredi görünümünü de "negatif"ten "durağan"a çevirdi ve ülkenin döviz ile yerel para birimi cinsinden kredi notunu "BB+/B" olarak teyit etti.

Ülkenin kredi görünümünün "durağan"a çevrilmesinin, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ateşkesle savaşa bağlı güvenlik, finans sektörü ve ödemeler dengesi risklerinin azalmasının temelini oluşturacağı beklentisini yansıttığı anlatıldı. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Türkiye nin şu son birkaç yıl içerisinde neler yaptığı ortada. Suriye ve Kuzey Irak'ta çok büyük bir Oyunu bozdu. Libya ve Akdeniz'de yaptığı Siyâsi Askerî ve ekonomik operasyonlar ortada. Azerbaycan da Bozduğu Oyun Ortada. Pandemi Sürecinde En güçlü Ekonomilere sahip Ülkeler Birbirlerinin Sağlık ekipmanlarını Gaspederken Türkiye'nin Vatandaşlarına peşpeşe verdiği Destekler ORTADA! Kimin ne not verdiği Umrumuzda bile Değil! MİLLETTEN TAM NOT!
işsizlik ortada,marketlerde ürünlere haftalık gelen zamlar ortada,doların fiyatı ortada, euronun fiyatı ortada,medyanın tarafsızlığı ortada,asgari ücretin satın alma gücü ortada ve en önemlisi senin gibi zihniyetler ortada....
kardeş sen bunu kimseye anlatamazsın baksana yabancı bi birey ülkemizle ilgili açıklama yapıyor adam neden piyasalar kapalıyken yaptı diyor ama bilmiyor ki orda zaman dilimi var... biride takmış markete dolara ama bilmiyor ki dolar dünyanın para birimi sadece bizim değil bütün dünyayı etkileyen bir durum olduğunu... takmış markete ama bilmiyor ki market kafasına göre fiyat artırdığını ...
bide maskeyi dağıtabilseler iyiydi
Mezhepçi ihvancı kafayla düşünmeyip, Suriyede işidi destekleyeceğine Esadı destekleseydi, Mısırla arrayı bozmasaydı, şimdi ne Suriyede amerikan destekli kürt bölgesi ne de Libya meselesi olacaktı, o kadar askerimiz de boş yere ölmeyecekti. TC nin gelmiş geçmiş en kötü dış politikası, sadece dinci mezhepçi kafayla davranıyorlar. Bedeli tüm Türkiye ödüyor
Hmmmm aman ne güzel. Şimdi yağa şekere indirim gelir kesin.
nedense piyasalar kapalıyken açıklamış
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler