Son dakika: SPK'dan 7 aracı kurum ile 18 yatırımcıya 'açığa satış' cezası

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 7 aracı kurum ile 18 yatırımcıya açığa satış işlemleri nedeniyle 16,7 milyon lira ceza verdi.

Son dakika: SPK'dan 7 aracı kurum ile 18 yatırımcıya 'açığa satış' cezası

Sermaye piyasasında yatırım yapan yatırımcıların güvenli bir ortamda yatırım yapabilmelerini teminen, piyasada gerçekleştirilen işlemlerin gözetim ve denetimleri sürekli olarak yapılmakta olduğunu belirten Sermaye Piyasası Kurulu, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

6 AY SÜREYLE İŞLEM YASAĞI

Söz konusu gözetim ve denetim faaliyetleri neticesinde Telegram v.b. uygulamalarda oluşturulan üyelik bazlı kapalı gruplar üzerinden yapılan işlemlerde 6362 sayılı SPKn’nun 107/1 maddesinde sayılan fiilleri işlediğine dair makul şüphe bulunan şahıslar hakkında sermaye piyasası mevzuatı uyarınca 14.07.2020 tarihinden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verildiği, Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecraları ile Whatsapp, Telegram v.b. uygulamalarda oluşturulan üyelik bazlı gruplar üzerinden yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye çalışıldığı ve söz konusu gruplara üye olan yatırımcıların bu grupları yönlendiren kişiler tarafından işlenen suçlara iştirak kapsamında sorumluluklarının doğabileceği

AÇIĞA SATIŞ İŞLEM YAPANLAR HAKKINDA

25.02.2020 tarihinden sonra sermaye piyasası düzenlemelerine aykırı şekilde gerçekleştirilen açığa satış işlemlerinde sorumluluğu tespit edilenler hakkında, aynı tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7222 sayılı Kanun’un 36 ncı maddesi ile değiştirilen 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 103 üncü maddesinin birinci fıkrası hükmünde öngörülen cezai yaptırımların uygulanacağı, hususlarının yatırımcılara hatırlatılmasında fayda görülmektedir.

7 ARACI KURUM VE 18 YATIRIMCIYA CEZA

Diğer taraftan; sermaye piyasası düzenlemelerine aykırı olarak gerçekleştirilen açığa satış işlemlerine ilişkin yapılan incelemeler sonucunda, Kurulumuz tarafından 7 aracı kurum ve 18 yatırımcıya toplam 16.711.762 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Neden bu usulsüz işlem sürekli olarak yasaklanmaz, anlamak mümkün değil. Parasını ödeyip satın almadigin mali satabilirmisin.
@hamsi161 usulsüzlük devleti olduğumuz için olabilir :))
benimde aklım almıyor vallahi billahi yani bazı şirketlerin dolandırma ve manipülasyon yapmasına neden izin veriyorsunuz bu kuralı herzaman için neden geçerli yapmazsınız anlam veremiyorummmm
açığa satış, kral çıplak diyebilmektir. Bir malın değerinden yükseğe çıkınca satılıp yüksek fiyattan yeni insanlara satılmasını engellemektir. açığa satış kalkınca borsamızda ederinin 10katına yükselmiş bir hissenin speği gemiyi terkedince çok büyük mağduriyetler oluşacak. Eğer bir şirket hissesi ederinin altında açığa satılıyorsa ne güzel bir fırsattır. alınır işte. açığa satış olmaması ileride çok daha büyük tahribatlara yol açabilir.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler