FİNANS

Son Dakika: TCMB Başkanı Kavcıoğlu'ndan enflasyon ve rezerv açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda açıklamalar yaptı. Kavcıoğlu, "Enflasyondaki yükseliş geçici faktörlerden kaynaklanıyor. Cari işlemler dengesi iyileşmektedir. Bu hafta açıklanacak rezerv rakamımız 123,5 milyar dolar seviyesine yükselmiştir." dedi.

Son Dakika: TCMB Başkanı Kavcıoğlu'ndan enflasyon ve rezerv açıklaması

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konuştu.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Emtia fiyatlarındaki yüksek seyir sürmektedir. Kamu ve hanehalkı borçlluğunda olumlu ayrışıyoruz. önümüzdeki 10 ayda toplam dış borç ödenmesi banka ağırlıklı 67,6 milyar dolar düzeyinde.

Dış talep ihracatı olumlu etkilemeye devam edecek. Aşılama küresel ekonomik toparlanmayı destekliyor. Normalleşme ile sektörler genelinde güven artıyor.

YIL SONU İÇİN YÜZDE 9,4'LÜK KREDİ BÜYÜMESİ

Kur etkisinden arındırılmış kredi büyümesi yıl sonuna göre %6,9 seviyesinde, eğilim yıl sonu için %9,4'lük kredi büyümesi.

SANAYİDE İSTİHDAM GÜÇLÜ SEYREDİYOR

Bireysel kredilerin yıllık büyüme oranı firma kredilerinin üzerinde seyrediyor. Kur etkisinden arındırılmış firma kredisi yıllık büyümesi tarihi ortalamaların belirgin altında.

kapasite kullanım oranı tarihsel ortalamasına ulaştı. Yatırım ve istihdam eğilimindeki artış sürüyor. Uluslararası nakliye maliyetlerinin artması ve teslimat sürelerinin uzaması üretici fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Sanayide istihdam güçlü seyrediyor.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ 123,5 MİLYAR DOLAR OLDU

Dış ticaretteki dengelenme reel olarak daha belirgin. MB rezervleri istikrar kazandı, güçlü artış gösteriyor. Cari açıkta düzeltmenin başladığını söyleyebiliriz. Cari açıkta görülen iyileşme fiyat istikrarı için önemli. TL mevdatı güçlü artışını sürdürüyor.

Bu hafta açıklanacak rezerv rakamımız 123,5 milyar dolar seviyesine yükselmiştir.

Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin üçüncü çeyrekte dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır.

Olumlu dış talep koşulları ve uygulanmakta olan sıkı para politikası cari işlemler dengesini pozitif etkilemektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimi ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasıyla yılın geri kalanında cari işlemler hesabının fazla vermesi beklenmektedir.

CARİ İŞLEMLER HESABININ FAZLA VERMESİ BEKLENİYOR

Cari işlemler dengesinde görülen iyileşme eğilimi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir. Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte, gıda ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır.

Bu etkilerin arızi unsurlardan kaynaklı olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam etmektedir

Parasal duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için makroihtiyati politika çerçevesi güçlendirilmiştir.

TCMB, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir.

Bu çerçevede para politikası duruşunda güncellemeye ihtiyaç bulunduğu değerlendirmesi yapılmış ve eylül ayında politika faizinde indirim yapılmasına karar verilmiştir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
Geçici mi kimi kandırıyorsunuz maliyetler de var enflasyon markette manada ne olmasın tarımı bitirdiniz tarıma hiç bir teşvikiniz yok bu GAP projesini bitire idiniz ülkemiz hollandaya 50 çekerdi 10 milyin nüfuslu Hollanda dünyaya tarım satıyor sözler ise tarım arazilerine betonlar ile. Doldurunuz enfolasayon sunanada ülkede yüze 80 belki daha fazla kandırmayın vadandasi ama sandıkta gorusecez enfolasayon yüzde pardon oy aklarinn oyu yüzde 20mi 40 mi belli olacak merak etmeyin
kaç senedir geçici faktörler merak ediyor milletimiz eğer senelerdir de geçmiyorsa sizin görev anlayışınız ülke menfaati değil kendi menfaatinizdendir.
ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz...TCMB yazıyor,acaba başka bir ülkenin merkez bankası mı dedim ama değilmiş..bizim merkez bankasıymış..6 ay öncesinde bütün tavuğun kilosu 9 TL idi.şimdi 18 tl....eti sıyrılmış çorbalık tavuk kemiği bile 9 tl şimdi...biz bu ülkeyi size teslim ederken "eti sizin,kemiği bizim" dedik herhalde...etini siz yiyorsunuz alabilirsek kemiği de bize kalmış...
Geri Dön