FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SÖZLEŞMELİYE KADRO SON DAKİKA 19 Ocak 2023: Sözleşmeliye kadro ne zaman yürürlüğe girecek? Kanun teklifi TBMM'de kabul edildi!

Sözleşmeliye kadro ile ilgili son dakika gelişmeleri, düzenlemenin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçmesinin ardından vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Sözleşmeliye kadro düzenlemesiyle 4B'liler, 4A'lı olacak. Böylelikle sözleşmeli olarak çalışan Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları, kamu dışı aile sağlığı çalışanları, vekil imam hatip ve müezzin kayyımlar da dahil vekil, ebe ve hemşireler memur kadrosuna alınabilecek. Peki sözleşmeliye kadro ne zaman yürürlüğe girecek?

SÖZLEŞMELİYE KADRO SON DAKİKA 19 Ocak 2023: Sözleşmeliye kadro ne zaman yürürlüğe girecek? Kanun teklifi TBMM'de kabul edildi!

Sözleşmeli personele kadro teklifi, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçmesinin ardından vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Devlet dairelerinde çalışan 458 bin 615 sözleşmeli personeli kadroya alınacak. Konuya ilişkin son durum hakkında bilgi edinmek isteyen birçok kişi arama motorlarında araştırma yapıyor. İşte 19 Ocak 2023 Perşembe günü itibariyle sözleşmeliye kadroda son durum...

h2

KANUN TEKLİFİ KABUL EDİLDİ!

Kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeliye kadro verilmesini öngören kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

TBMM Genel Kurulunda AK Parti ve MHP ile Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ve 175 milletvekilinin imzasıyla verilen 'Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' kabul edilerek yasalaştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı kapsamında vekil imam-hatip ve vekil müezzin-kayyum olarak görev yapanlar 30 gün içinde başvurmaları halinde KPSS puanı ve sınavdan başarılı olmaları halinde memur kadrolarına atanacaklar.

h3

SÖZLEŞMELİYE KADRO KİMLERİ KAPSIYOR?

Sözleşmeli personele kadro düzenlemesinden 28 Kasım 2022'den sözleşmeli olarak göreve başlayanlar, herhangi bir bekleme süresine tabi olmadan doğrudan doğruya bulundukları kurumlarda memur kadrosuna geçecek.

Sözleşmeliye kadro düzenlenmesinden faydalanmak isteyenlerin, kanunun yürürlük tarihinden itibaren 30 gün içinde yazılı olarak başvurmaları halinde memur kadrolarına atanmaları gerçekleştirilecek. Yazılı olarak başvuru yapanlar, bu madde yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 60 gün içinde kurumlarınca atanacaklar.

Teklife göre, 1 yıldan az süreli, ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışanlar ile yükseköğretim kurumlarının araştırma-geliştirme projelerinde proje süreleriyle sınırlı olarak çalışanlar hariç olmak üzere, Devlet Memurları Kanunu'nun 4B ve bazı kanun ve kanun hükmünde kararnameler kapsamındaki sözleşmeli personel ile mahalli idarelerde görev yapan sözleşmeli personel kadroya geçirilecek.

SÖZLEŞMELİYE KADRO YASALAŞTIĞINDA KİMLER KADROYA GEÇEBİLECEK?

Sözleşmeliye kadro düzenlemesi ile 4B'li personel, mahalli idareler personeli, teşkilat kanunlarına dayanılarak çalışan sözleşmeli personel kadroya geçebilecek.

Öte yandan sözleşmeliye kadro düzenlemesi Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları, kamu dışı aile sağlığı çalışanları, vekil imam hatip ve müezzin kayyımlar ile vekil, ebe ve hemşireleri da kapsıyor.

BELEDİYELERDE ÇALIŞAN SÖZLEŞMELİ PERSONELLER İÇİN 3 YIL ŞARTI

Yeni düzenleme ile beraber belediyelerde çalışan sözleşmeli personelin ataması KPSS ile gerçekleştirilecek. Sözleşmeli personel, talepleri halinde sözleşmeli personel olarak çalıştırılmalarına esas alınan memur kadrolarına atanacak. Burada da personelin 3 yıllık çalışma süresinin tamamlaması gerekiyor
Bu kapsamda memur kadrolarına atananlar 1 yıl süreyle diğer kamu kurum ve kuruluşlarına geçiş yapamayacak.

Keşfet


En Çok Aranan Haberler