Türk-İş’ten genel grev uyarısı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, "Kıdem tazminatı, işçilerin temel direği. Bu meseleyi ülke gündeminden çıkarın. Meclis'e geldiği gün Türk-İş yönetimi, grev kararı almak zorunda" dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, Türk-İş Başkanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Atalay, toplantının pandemi sürecinden sonra yaptıkları önemli bir toplantı olduğunu, kıdem tazminatıyla ilgili ele alacakları konuları tartıştıklarını söyledi.

Kıdem tazminatının yeniden gündemde olduğunu söyleyen Atalay, "Şu an elimizde resmi bilgi olmamasına rağmen yapılan görüşmelerde edindiğimiz bilgilerle en son geçen çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile toplantı yaptık. Türkiye'de işçilerin yüzde 94'ü kıdem tazminatı alıyor. Kıdem tazminatı, çalışanların en önemli güvencesi. Yıllardır döktüğü terin, verdiği emeğin karşılığı. Kıdem tazminatı işçilerin temel direği. Aradan kıdem tazminatını çektiğiniz zaman çalışma hayatının sistemi çöker. Bunu her ortamda dilimiz döndüğü kadar anlatmaya gayret ediyoruz. Bizim anladığımız kıdem tazminatı düzenlemesi, kıdem tazminatı ülke gündeminden çıkıyor" diye konuştu.

Kıdem tazminatı tasarısının Meclis gündemine gelmesi halinde, Türk-İş Genel Kurulları'nın aldığı grev kararını uygulamak zorunda olduklarını hatırlatan Atalay, şunları söyledi:

"Bunu ülke genelinden geri çekin. Türk-İş yönetiminin 21'inci, 22'nci ve 23'üncü genel kurul kararı, grev kararı var. Şiddetten nefret dilini Türk-İş bugüne kadar kullanmadı. Grevdir, genel grevdir, bizim çok keyif aldığımız bir şey değil ama başka çaremiz yok. Sokak sokak, köy köy her ortamda bu meseleyi ülke gündemine anlatırız. Ülkenin bütün vilayetlerinde pazartesi günü 81 il temsilcimiz bununla ilgili 1,5 milyona yakın el ilanı dağıtacak. Kıdem tazminatı kalkarsa sendika yöneticilerine, sendikalara gerek yok. Bu meseleyi ülke gündeminden çıkarın. Meclis'e geldiği gün Türk-İş yönetimi grev kararı almak zorunda."

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 55 yorum
LAF VAR İCRAAT YOK.. Bİ TAZMİNATİMİZ VARDİ..ONADA GÖZ DİKTİNİZ.. AMA EYT 2023 TE CVP VERECEK SİZE..HELE O SURDURULE BİLİRLİK YOK DİYEN BAKAN .. SECUM DEN ONCE VAR.. SONRA YOK.. İKİ YÜZLÜLÜK...BU ..AZ KALDİ ..EYT....
Hee tabi 45 yaşında emekli olun ne güzel iş be inşallah eyt çıkmaz sırf çıkarlarınız için kişiliğinizi kaybettiniz
kel adam hep show yapior sanki.. Sonra ne yapalım bisey yapamadık malesef kabul edildi diyor..
bizde çalışan işçiler hakkımızı sonuna kadar arayacağız hakkimizi yedirmeyecegiz
Helal olsun. Diğerlerini de aynı duyarlılığa bekliyoruz. Zamanında gösterilmeyen tepkiler ssbebiyle Eyt var, Abo var.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler