FİNANS

Türkiye'nin en yüksek ayaklı ikinci viyadüğü olacak! Açılma tarihi belli oldu

Artvin'de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Yusufeli Barajı'nda çalışmalar devam ediyor. İlçenin yeni yerleşim alanına ulaşımı Türkiye'nin en yüksek ayaklı ikinci viyadüğü olacak olan Tekkale Viyadüğü ile sağlanacak. Öte yandan viyadük, ekim ayı itibarıyla trafiğe açılacak.

Türkiye'nin en yüksek ayaklı ikinci viyadüğü olacak! Açılma tarihi belli oldu

Yusufeli ilçesinde yapımı sürdürülen, 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek, 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde ise dünyanın 3'üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı'nda sona gelindi. Türkiye sınırlarında 410 kilometrelik uzunluğa sahip Kuzeydoğu Anadolu'nun en büyük nehirlerinden olan Artvin'deki Çoruh Nehri üzerinde 26 Şubat 2013'te, dönemin başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferansla temelini attığı Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesinde Aralık'ta su tutulmaya başlanacak. Barajda 558 megavat kurulu güce sahip santral ile 2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek. Türk mühendislerce inşa edilen baraj, ülke ekonomisine yıllık 2 milyar lira katkı sağlayacak.

Yusufeli Barajı ile su altında kalacak ilçenin yeni yerleşim yerine 4 viyadükle birlikte toplam uzunluğu 56,7 kilometre olan 40 tünel ile ulaşım sağlanacak. Konya ile Antalya arasındaki 166 metre yüksekliğindeki Eğiste Viyadüğü'nün ardından Türkiye'nin en yüksek ayaklı ikinci viyadüğü olacak ve 150 metre yüksekliğe, 628 metre uzunluğuna sahip Tekkale Viyadüğü de tamamlandı. İşaret ve yön levhaları ile son düzenlemelerin yapıldığı viyadükler, ekim ayında trafiğe açılacak.

turkiyenin-en-yuksek-ayakli-2nci-viyadugu-aciliyor_3426_dhaphoto5

"SU TUTMA PROGRAMINA GÖRE İLÇE TAŞINACAK"

Devlet Su İşleri (DSİ) Yeniden Yerleşim Yerleri İzleme Şube Müdürü Suat Köse, viyadüklerin ve yolların büyük oranda tamamlandığını söyledi. Köse "Karayolları Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen, teknolojik köprülerin çoğu tamamlandı. Tünellerimiz açık durumda.

turkiyenin-en-yuksek-ayakli-2nci-viyadugu-aciliyor_3426_dhaphoto4

Onlarda barajın su tutma programına uygun olarak, ulaşıma açılacak. Buradaki çalışmalar, barajın su tutma programına uygun olarak, taşınmayı da göz önünde bulundurarak, su tutma öncesi her şeyiyle tamamlanmış olacak. Tüm çalışmalar, ilgili kurumlar tarafından yerinde A’dan Z’ye kontrol ediliyor. Tüm firmalarla koordinasyon içerisinde ilçemiz, su tutma programına uygun olarak, taşınmaya hazır hale getirilecektir" dedi.

turkiyenin-en-yuksek-ayakli-2nci-viyadugu-aciliyor_3426_dhaphoto1

Kaynak: DHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Yav arkadaş ne gerek var Allah aşkına bırakın bunları gidin musluk açılışı yapın, gidin karton bardaklara görsel ekleyin, gidin metrolara balon asın bunları yapın daha çok alkışlarlar sizi. Belli bir kesim bunlarla övünüyor bunları alkışlıyor çünkü. Şimdi adam diyecek ki ulan benim vergilerimle yapıyor kendi cebinden mi yapıyor diyecek, peki arkadaşım ben 30 sene öncede vergi veriyordum bu devlete ve bu köprü neden o zaman yapılmadı? Hani hep vergim vergim diyorsunuz ya işte 30 sene önce alınan vergiler nereye gidiyordu onları diyin bana hele.
adamsın reis boş işlerle ugraşanlar bunları görmez
@alieker37 bunlar dediğin kimin? kim yaptı, kim işletecek, kime ne gibi getirisi olacak araştırdın mı? vatandaşın görüp görmeyeceğini eleştiriyorsun? 20 Yıllık süreçte bildiğim tek şey var bu günler de geçer bu devir de döner, eskilerin dediği gibi "kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz"
maşallah????????????????????
Geri Dön