Türkiye'nin en yüksek Yusufeli Barajı 205 metreye ulaştı

Tamamlandığında gövde yüksekliği bakımından Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü barajı olacak olan Yusufeli Barajı’nın gövde yüksekliği 205 metreye ulaştı. Baraj inşaatında çalışmalar kesintisiz 24 saat sürerken, DSİ 26. Bölge Müdürlüğü tarafından son görüntüler paylaşıldı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) Projesi gövde yüksekli 205 metreye ulaştı. Dökülen gövde beton miktarı ise 2 Milyon 985 bin metreküp seviyesinde olduğu açıklandı.
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı (HES) Projesi’nde baraj gövde betonu dökülmesi çalışmalarının hız kesmeden devam ediyor. DSİ 26 Bölge Müdürlüğü son verileri ve görüntüleri paylaştı. Tamamlandığında ülkemizin en yüksek barajı unvanını alacak Yusufeli Barajı’nda gövde 205 metre yüksekliğe ulaşıldı. Dökülen gövde beton miktarı ise 2 Milyon 985 bin metreküp seviyesi ulaştı.

Tamamlandığında Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santral Projesi’nin kurulu gücü 558 megavat ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak. Projenin santral binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları planladığı şekilde devam ederken, enerji santralinin elektro mekanik parçalarının montajları da inşaat faaliyetlerine bağlı olarak yürütülüyor.
Yusufeli Barajı, 275 metre gövde yüksekliğiyle 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşacak. Baraj gövdesinde kullanılacak 4 milyon metreküp beton, Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip bulunuyor. Projeyle üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Yapımı 1728 yılında yapılan, bakım ve onarımı Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan 3. Ahmet Çeşmesine ve Sayın Erdoğan tarafından 200 km öteden yerin altından Melenden borular döşenip su getirilir ama birisi kalkıp bir çeşme takar ve açılışını yapıp reklamını yapar kitleside elleri patlayana kadar alkışlar. Demem o ki sen bu barajı yaparsın ama malum kitleyi memnun edemezsin gider çeşme taktıranı alkışlar. (Ha bu arada Çeşmeden zaten su akıyordu ama bizim millet arabasını çekip orada arabasını yıkadığı için çeşmeyi söktü Belediye) Gerçi bu kitle anlamaz ki, ne desen anlamaz.
@djiizmirli çok biliyon ayağında ayakkabı yok... adama sormuşlar üçüncü köprü nasıl olmuş.? adam harika olmuş demiş.. adamın evi kira işsiz borçlar gırtlağı gecmiş cocukları evde aç... adam haala koprüye bakıp bakıp harika olmuş diyormuş... Anladın mı dicem ama..! sende baraja bakıp harika olmuş diyeceksin...
hani şu meşhur yabancı belgeseline konu olan barajmı maşallah Türkiye layık olduğu yere yavaş yavaş geliyor
200 metre diyor ve 100 katli gokdelen diyor her kati 2 metre mi bu gokdelenin
@karatas_murat_1988 bittiğide diyor yani 275 mt olduğunda
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Diğer Haberler