FİNANS

Türkler yemiyor ama... Deniz patlıcanı yılda 30 milyon dolar kazandırıyor!

Çinli ve Korelilerin mutfaklarından eksik etmediği deniz patlıcanının ciddi bir gelir kapısı olduğuna dikkat çeken İzmir Balıkçı İş adamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, Türkiye'den ihraç edilen deniz patlıcanı ile ekonomiye 30 milyon dolar katkı sağlandığını söyledi. Çakan, 'Çinliler için manevi değeri var. Çorbalarında, salatalarında kullanıyorlar. Bağışıklık sistemini güçlendirdiğini düşünüyorlar. Hatta kırışıklıklara iyi geldiği gerekçesiyle kremini bile yapıyorlar' dedi.

Türkler yemiyor ama... Deniz patlıcanı yılda 30 milyon dolar kazandırıyor!

Ege ve Akdeniz’in dip sularından çıkartılan deniz patlıcanını, Çin başta olmak üzere Uzakdoğu ülkelerine ihraç ettiklerini söyleyen Mehmet Şahin Çakan, Çin ve Kore mutfağının sevilen ürünlerinden deniz patlıcanı ihracının ülke ekonomisine 30 milyon dolar civarında gelir getirdiğini belirtti. Çinlilerin deniz patlıcanını besin maddesi dışında çeşitli anlarda kullandıklarını söyleyen Çakan, "Çinliler için manevi değeri olan bir ürün. Çorba ve salatalarında kullanıyorlar. Bağışıklık sistemini güçlendirip, yaşlılığı geciktirdiğini düşünüyorlar. Kırışıklıklara iyi geldiği için krem yapıyorlar" dedi...

turkler-yemiyor-cinliler-ve-koreliler-sofralarindan-eksik-etmiyor_9432_dhaphoto5

DENİZ PATLICANI KURUTULUP İHRAÇ EDİLİYOR

Türkiye'nin temiz sularında yetişen deniz patlıcanının sağlıklı ve kaliteli bulunduğunu kaydeden Çakan, şu bilgileri verdi:

turkler-yemiyor-cinliler-ve-koreliler-sofralarindan-eksik-etmiyor_9432_dhaphoto3

"Türkiye'nin av kotası, yıllık 2 bin ton. Bakanlık kotayı, yasa dışı avcılığın önüne geçmek için tesislere dağıttı. Bakanlık dalgıç avcılığına izin verdi. Bölgesel avcılığa geçildi. Her yıl bir bölge nadasa bırakıldı. Bu yıl Didim açıldı. Geçen yıl da Çeşme ve Karaburun açıktı. Deniz patlıcanı için her yıl bir bölge nadasa bırakılıyor. Deniz patlıcanı avcılığı kasım ve nisan aylarında yapılır. Yumurtlama döneminde ise avlanma yasağı getirilir."

turkler-yemiyor-cinliler-ve-koreliler-sofralarindan-eksik-etmiyor_9432_dhaphoto4

turkler-yemiyor-cinliler-ve-koreliler-sofralarindan-eksik-etmiyor_9432_dhaphoto1

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Deniz patlıcanı avlamak için ekolojik dengeyi bozdular, Algarnalar ile dipleri kazıyarak, bütün diğer balıkların yavrusunu, yumurtasını bozdular. Onlar yüzünden denizde balık kalmadı. Hem Deniz patlıcanı denizi temizleyen bir canlı. 30 milyonmuş, bozulan ekolojik denge 30 milyar harcasan yerine gelmez.
aha yarın öbür gün denizlerde deniz patlıcanları kalmazsa hiç şaşırmayın;))
İyi ALLAH hayırlı kazançlar versin.Yalnız bu malı talep eden var ve tatlı kar elde ediyoruz diye bunun kökünü kurutmayın.YÜCE RABBİMİZİN BAHŞETTİĞİ ÖYLE NİMETLER VARKİ HENÜZ KIYMETİNİ BİLMİYOR,BİLDİKLERİMİZİNDE DEĞERİNİ BİZ HESAPSIZCA TÜKETEREK YOK EDİYORUZ.
Geri Dön