Yargıtay'dan işçilere haftalık izin müjdesi

Özel sektörde çalışanların en büyük problemlerinden biri de haftalık izin meselesi. Bazı işverenlerin işçilere yarımşar gün haftalık izin vermesine yönelik tartışmalar sürerken, Yargıtay’dan konuyla alakalı emsal nitelikte bir karar geldi. Milyonlarca işçiyi ilgilendiren haftalık izin konusunda içtihat metni özelliğinde karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, haftalık iznin 24 saatten az olamayacağına, bölünemeyeceğine ve biriktirip izinle telafi edilemeyeceğine hükmetti.

Yargıtay'dan işçilere haftalık izin müjdesi

Bir ilaç firmasında çalışan işçi, 8 sene çalıştığı iş yerinden kovuldu. 2. İş Mahkemesi’nin yolunu tutan işçi, fazla çalışma ücreti, genel tatil ücreti, gece çalışması ücreti, hafta tatili ücretinin ödenmesini talep etti. İşçinin haftada 7 gün çalıştığını gerekçe göstererek mahkeme davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davalı işveren temyiz etti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, haftalık izinle alakalı emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda 4857 sayılı İş Kanunu’nun 46’ncı maddesinde haftalık iznin 24 saat olarak belirlendiği hatırlatıldı.

Kararda şöyle denildi:

"Hafta tatili izni kesintisiz en az 24 saattir. Bunun altında bir süre haftalık izin verilmesi durumunda, usulüne uygun şekilde hafta tatili izni kullandığından söz edilemez. Hafta tatili bölünerek kullandırılamaz. Buna göre hafta tatilinin 24 saatten az olarak kullandırılması halinde hafta tatili hiç kullandırılmamış sayılır. Somut uyuşmazlıkta, dava dilekçesi incelendiğinde davacı işçinin hafta tatilinde çalışma şekline ilişkin herhangi bir açıklamada bulunulmadığı gibi, dilekçede normal mesainin haftanın 6 günü olduğu açıkça ifade edilmiştir. Dava dilekçesindeki bu açıklama ve tüm dosya kapsamından davacı işçinin davalıya ait iş yerinde haftanın 7 günü çalışmadığı anlaşılmakla, hafta tatili ücreti talebinin reddine karar verilmesi gerekirken kabulüne hükmedilmesi de hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir. Kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir."

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 40 yorum
Tabi Yargı mensuplarını etkileyen bir şey yok. Onla için hava hoş. Hangi işverene sordular bu kararı alırken. Kardeşim adama bırakın yarım günü 1 saat izin verince günü ölüyor. Verim sıfırlanıyor. Bankada işim var diyor bir saatliğine gidiyor o iş en az 2 saat sürüyor. Git gelleri de hesaplayınca gün bitiyor. Zaten bankaya gideceğim diye tulumu bile giymiyor. Saat 10 da gitse oluyor dönüşünde saat iki. Ee, ne zaman çalışacak, hani verim! Bu ülkede bu şartlarda yatırım yapılmaz. Koy parayı faize, al 10 tane daire. İşçiyle mi uğraşacaksın.
işçi değil köle arıyorsun sen, size kalsa işçinin hiç işi çıkmasın kendi hastalanmasin eşi çocuğu hastalanmasin izin istemesin gel dediğinde gelsin izin kullanma dediğinde kullanmasın bu hayatta herşey para değil
Calisan insanin hicmi işi olamaz yarim gün izin versen iflas etmessin
senin gibi yüzbinleri cebine koyup 2500 tl maaş verdiği işçinin sırtından geçinen şahısları iyi bilirim gecesini gündüzüne katıp çalışan emekçinin emeğine çöreklenmeyi iyi bilirsiniz kaç tane adamının mesaisini sigortaya yanstıyorsun? yada oruç tutan adamın yemek parasını veriyor musun yılda kaç kez vergi kaçırıyorsun kaç sevkiyatına irsaliye fatura kesiyorsun senin gibilerine uüzbinleri kazandıran işverenleri ben süründürüyorum aç gözlü doymak bilmeyen hantal göbekliler sizi
sen bence bir daha oku haberi. yargı kanun koymuyor. kanun zaten var. haftalık izini 1 gün yani 24 saatten az olamaz diyor. saatlik izinle alkali bir durumda yok. senin cahilliğine nasil bir çare bulunur. onu düşünmek lazım. Sizin gibi insanlara yorum.yazmasi yasaklanmalı.
Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste... İnşallah bir gün işçiyi anlayacak duruma düşmezsin
Ne alaka işçiyimi dikeceksin beğenmiyorsan çalıştırma işi kendin yap boş laf kalabalığı da yapma.
ne sacmaliyosun millet izin mi kullanmayack
sen uğraşma işçi çalıştırma o zaman işçi isterse iş üstünde de işvereni zarara uğratır bu işin en güzel yönü karşılıklı iyi niyet
Seni tutanmı var kapat işyerini bağla gayri menkul işçinin kanını emmekten vazgeç birazda kiracının kanını em
Gece çalışma ücretini işçilere bir çok işyeri vermiyor insanın psikolojisi bozuluyor gece vardiyalarında artık buna bi dur denilmeli veya işcinin gece çalışma ücreti verilmelidir vermedikleri taktirde iş yerlerine ceza kesilmelidir.
çok güzel karar tebrik ederim. issiyi ezmek isteyen işverenler önce Allah katında Rabbim hesabını sorar sonrada T.C yargisi. helal olsun.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler