YHT bileti alırken dikkat! Video paylaşıldı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık A.Ş, Hayat Eve Sığar (HES) koduyla Yüksek Hızlı Tren (YHT) biletlerinin nasıl alınacağına dair anlatım videosu paylaştı.

YHT bileti alırken dikkat! Video paylaşıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geçtiğimiz günlerde YHT seferlerinin 28 Mayıs'ta başlayacağını duyurmuştu. Bu süreçte seferlerin başlamasıyla biletlerin nasıl alınacağı ise merak konusuydu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı TCDD Taşımacılık A.Ş, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından alınan kodla Yüksek Hızlı Tren (YHT) biletlerinin nasıl alınacağına dair bir anlatım videosu paylaştı. TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından paylaşılan videoda, "Seyahat İzin Belgesi" bulunan vatandaşların, ayrıca Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden aldığı kodla biletleri nasıl alacağı anlatıldı.

"HES KODU 'SEYAHAT İZİN BELGESİ' YERİNE GEÇMİYOR"

Ayrıca, Sağlık Bakanlığı'nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından alınan kodun "Seyahat İzin Belgesi" yerine geçmediği ve şehirler arası seyahat kısıtlaması bulunan vatandaşların sadece HES koduyla seyahat edemeyecekleri bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
81 ilde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle Ramazan Bayramı'nda akraba ziyareti yapamayan vatandaşlar, telefon hatlarındaki problemler nedeniyle telefonla konuşmakta da zorluk yaşadı. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom aksaklığa ilişkin yaptıkları açıklamalarda ''Sorun bizden kaynaklı değildir'' ifadelerine yer verdi. Ben zaten biliyordum sorunun benden kaynaklandığını!!! Saygılarımla.
Sorun vatandaştan kaynaklı, niye telefon ediyor ki, otursun oturduğu yerde.....,,,
Resmi ağızlar geçerli belge demişlerdi.Madem HES seyahati kapsamıyor o zaman HES sadece COVİD19 denilerek fişleme ve takip içinmi oluyor.
81 ilde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle Ramazan Bayramı'nda akraba ziyareti yapamayan vatandaşlar, telefon hatlarındaki problemler nedeniyle telefonla konuşmakta da zorluk yaşadı. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom aksaklığa ilişkin yaptıkları açıklamalarda ''Sorun bizden kaynaklı değildir'' ifadelerine yer verdi. Ben biliyordum zaten sorunun onlarda olmadığını sorunun bende olduğunu. Saygılarımla.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler