FİNANS

Yiğit Bulut'tan son dakika Merkez Bankası açıklaması!

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, piyasalarda yaşanan dalgalanmalarla ilgili olarak "Çok ciddi spekülasyon yapılıyor" dedi.

Yiğit Bulut'tan son dakika Merkez Bankası açıklaması!

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda (TCMB) yaşanan başkan değişimi sonrası piyasalarda yaşanan dalgalanmayla ilgili olarak Habertürk TV canlı yayınında açıklamalarda bulunuyor.

'ÇOK CİDDİ SPEKÜLASYON YAPILIYOR'

Burada Ebru Baki'nin sorularını yanıtlayan Bulut, "Çok ciddi spekülasyon yapılıyor" dedi ve "Cumhurbaşkanı başdanışmanı sıfatıyla, Merkez Bankası başkanından aldığım son bilgiler doğrultusunda söylüyorum, asla olağanüstü bir toplantı yapılmayacak. Serbest piyasa şartları neyi gerektiriyorsa, dünyayla entegre, bankalarla entegre adımlar atılmaya devam edilecek. Bazılarının ekranlarda iddia ettiği gibi, Türkiye'nin sermayeye kontrol getirmesi, sınırlama getirilmesi, bunların hepsi külliyen yalandır, bunların hiçbiri bugüne kadar yapılmadı, bundan sonra da asla yapılmayacak" ifadelerini kullandı.

NACİ AĞBAL SORUSUNA CEVAP VERMEDİ

Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınma sebebi üzerine sorulan soruyu yanıtsız bırakan Bulut, "Ağbal'ın görevden alınması cumhurbaşkanımızın takdiri" açıklamasında bulundu.

Borsada yaşanan puan düşüşüyle ilgili de açıklamalarda bulunan Bulut, "Ne oldu, Türkiye'de şirketler mi battı?" dedi ve 'piyasaya yönelik spekülatif saldırılar olduğunu' iddia etti.

Bulut ayrıca, "Bilgi olmadan yapılan kötü niyetli yorumlara, kara cahil haberlere lütfen kimse inanmasın" dedi.

Düşük faiz hedefinden bahseden Bulut, "Geçmişte ülkeyi yüksek faizle sıcak paraya teslim edip çok güzel bakanlık yapanlar oldu. Bugün de çıkıp konuşuyorlar, öyle tek taraflı konuşmayın, varsa cesaretiniz karşılıklı çıkıp konuşalım. Ekonominin bize verdiği sinyallere uyarak, faizi gerekli şartlarda düşürmek için her türlü çalışma yapılacak" dedi.

'FAİZ ENFLASYONUN SEBEBİ'

Sunucu Baki'nin "Faiz neden hemen inmiyor?" sorusunu da yanıtlayan Bulut, şunları söyledi:

"Çünkü serbest piyasaya inanıyoruz, ekonominin bize verdiği mesajlara inanıyoruz, Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomik vizyonunda atılması gereken adımlar olduğunu düşünüyoruz. Faiz enflasyonun sebebi aynı zamanda. Geçmişte biz bunu çok yaşadık, önümüzdeki süreçte bunun ekonomik şartlardan ve piyasa koşullarından kopmadan, olağanüstü bir radikal adım atılmadan, ekonominin koyduğu küresel kurallara aykırı olmadan, serbest piyasaya sonuna kadar bağlı kalınarak bu mücadele sürdürülecek."

'Herkes kendi işini yaptığı zaman hiçbir sıkıntı olmaz'

Bulut ayrıca, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın, Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın'a yönelik "Sayın Boynukalın Ayasofya'nın açılışı gibi tarihi bir meydan okumayı gölgede bırakacak bir tavırla sürekli polemikler içinde olmanız Ayasofya için bedel ödeyen herkesi üzmektedir" uyarısı üzerinden yaşanan tartışmayı da yorumladı. Bulut, "Hiç kimse bu polemiği uzatmasın. Bu polemiği uzatanlar, hem Ayasofya’ya hem hocamıza zarar veriyorlar. Aramıza giren nifak tohumlarına kapılarak polemiği uzatmanın anlamı yok. Herkes kendi işini yaptığı zaman hiçbir sıkıntı olmaz" dedi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 66 yorum
dolar 3.5 geçerse suratıma tükürün diyen konuştu.
malesef kardsm bunlar konuşarak ekonomiyi cozebilecegine inanan yada kendisine inanan insanları kandirma çabasına düşmüş insanlar malesef bu tür soylrmlerle ekonomiyi iyi zanneden ve iyi olacağını düşünen insanlarla aynı yerde nefes alıp veriyoruz
A dan Z ye yalnsınız.. baştan aşşağa hayal dünyasındasınız.. yarından hberiniz yok.. ülkeyi ucurumun ucuna kadar getirdiniz.. piyasa bitik.. ülkede resmen işsizlik ordusu var.. ünüverste mezunu gencecik cocuklar caresiz.. yurt dışına nası giderim onun arayışı içine girmişler.. emekliler içler acısı.. 60 yaşında adam sabahtan çıkiyor evinden aksama kadar parklarda boş boş oturuyor evde dursam yiyecem icecem masraf olacak diye.. kadın cinayetleri her gecen gun artarak devam ediyo.. işsiz başı boş insanlar saatli bomba gibi eli cebinde dolaşıyo.. o kadar cok sey varki yazip söylenecek..
Boş konuşup edebiyat yapma. Bu kadar fakir fukara düşünürsünüz de kaç ailenin karnını doyurdunuz? Ulan otobüste yanınıza işçi otursa iğrenerek bakarsınız. Bırakın bu edebiyatla kimse inanmıyor
@adiyaman_turkish_1930 peki sen kaç tanesini doyurdun. Önce kendin yap. Sonra saydır.
AK PARTİ 2023 E EMİN ADIMLARLA KOŞMAK İSTİYOR İSE; MHP İLE İYİ ANLAŞMALI.GEÇMİŞTE SÖYLENEN TÜRKLÜK BİZİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL KELAMININ TELAFİSİ YAPILARAK TEK MİLLET TÜRK MİLLETİ OLARAK VURGULANMALI.BU DÖNEMDE ATATÜRKE SALDIRI YOĞUNLAŞTI.ATATÜRK AK PARTİNİN ÖNEMLİ BAŞLIĞI OLMALI.ANDIMIZ YÜRÜRLÜĞE GİRMELİ.BİRÇOK BAKAN VE ÖZELLİKLE MİLLET VEKİLLERİ DEĞİŞTİRİLMELİ.YENİ BAKANLIKLAR AÇILMALI.ÖZELLİKLE SU ÜRETİM BAKANLIĞI.İL VE İLÇE BAŞKANI VE YÖNETİMLERİ YENİLENMELİ.KADINLARA ÖNEM VERİLMELİ.MEMUR VE EMEKLİYE ÇOK İYİ ZAM VERİLMELİ.3600 TÜM MEMURLARI İÇERMELİ.TARIMDA, HAYVANCILIKTA ÜRETİM ARTIRILMALI.
tabi tabi. sanki bunların memleket umurunda.
Geri Dön