FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Yiyenler hayran kalıyor, İstanbul’a götürüyorlar

Edirne’nin İpsala ilçesinde üretilen ve marka tescili için başvurusu dahi yapılan meşhur dalaman kavunlarının hasadı başladı. Öte yandan İstanbul'da kavun satan tüccarlar soluğu İpsala'da alıyor. Mevsimin başlamasıyla birlikte buradan kavun alarak, İstanbul'daki vatandaşlara satıyor.

Edirne’nin İpsala ilçesinde üretilen ve marka tescili için başvurusu dahi yapılan meşhur dalaman kavunlarının hasadı başladı.

İpsala ilçesinde kavunun merkezi olarak bilinen Sultan Köy’de sarı kavun olarak bilinen dalaman kavunlarının hasadına başlandı. İstanbul’da kavun satan tüccarlar başta olmak üzere Marmara Bölgesi’ndeki birçok kavun satıcısı tonlarca kavun almak için Sultan Köy’e gelmeye devam ediyor. Kavun üreticileri kavun halinde 1,80 ila 2,20 liradan alıcı bulmanın memnuniyetini yaşıyor. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen tüccarlar, kavun üreticileriyle yaptıkları sıkı pazarlıkların ardından tonlarca ürün alımı yapıyor. 5 Ağustos’ta başlanan kavun hasadının Ekim ayının ortasına kadar sürmesi bekleniyor.

62179c3b-6d9a-40aa-bd8b-42a80eeb2be9

SICAK HAVA VERİMİ DÜŞÜRDÜ

Sıcak hava şartlarından dolayı kavunda bu yıl verim düşüklüğü yaşandığını söyleyen kavun üreticisi Ahmet Akkaya, yine de memnun olduğunu söyledi. Bir başka kavun üreticisi Ümit Keskin de, fiyattan alıcının da satıcının da memnun olduğunu belirtti.

66472cd4-bca8-4906-8d6c-753fbe99c4f4

Kaynak: İHA


Anlık Borsa


En Çok Aranan Haberler