Zam geldi! Dilimi 3,24 TL'ye kilosu 180 TL'ye yükseldi

Kayseri'nin meşhur lezzetlerinden pastırmanın kilo fiyatı, 170 TL'den 180 TL’ye yükseldi. Büyükbaş hayvanın sırt kısmından hazırlanan antrikot pastırmanın 0,18 gram dilimi ise, 3,24 lira oldu.

Zam geldi! Dilimi 3,24 TL'ye kilosu 180 TL'ye yükseldi

Kayseri'de antrikot, bonfile, sırt, kapak, şekerpare, dilme ve omuz gibi büyükbaşın 7 farklı noktasından yapılan pastırma, 9 farklı işlemden geçirilerek satışa sunuluyor. Kentin en önemli gelir kaynaklarından olan pastırmanın fiyatında artış yaşandı. Büyükbaşın sırt kısmından hazırlanan antrikot pastırmanın kilo fiyatı 170 TL’den 180 TL’ye çıktı. Pastırma satıcıları, antrikot pastırmanın 0,18 gram dilimini ise 3,24 TL'den satıyor.

kayseride-pastirmanin-dilimi-324-tl-oldu_2451_dhaphoto2

Kayseri’de yaklaşık 50 yıldır pastırmacılık yapan Osman Nuri Öztürk, pastırmanın Kayseri’ye has bir lezzet olduğunu belirterek "Pastırma Kayseri’ye 1600’lü yıllarda yurt edinmiş ve iklimiyle beraber ileri gelen ustalarımızla Kayseri'nin yöresel bir lezzeti olmuştur. Pandemiyle beraber ilk zamanlarda pastırma satışında bir azalma olmuştu sonrasında ise artış gerçekleşti. Şimdi ise, gayet güzel seyrinde bir satış söz konusu" diye konuştu.

Ellerinde 10 çeşit pastırma olduğunu belirten Öztürk, "Pastırma fiyatlarımız 140 TL'den başlıyor 190 TL'ye kadar çıkıyor. Pastırmanın 0,18 gram dilimi 3,24 TL’den satılıyor. Fiyat, etin bölgesine göre değişiyor. Şu anda elimizdeki en yüksek fiyatlı pastırma, bonfile etinden yapılan kuş gömü pastırmadır. En değerli pastırma olan, bonfile pastırmanın kilosu da 190 TL’ye satılıyor" ifadelerini kullandı. Pastırma fiyatlarındaki artışa da değinen Öztürk, geçen yıla oranla pastırma fiyatlarında yaklaşık yüzde 10’luk bir artış yaşandığını sözlerine ekledi.

KAYNAK:DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
kilosunu 500 yapın düz olsun . kokusunu satın poşetleyip
etin kesimi 38 den 34' e düştü.. siz de zam mı yaptınız ?
Almanyaya satın Türkiye yi boşverin. Gelsin eurolar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler