FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Borsa kazandırdı

2006 Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek reel getiri ÜFE'ye göre yüzde 8,41 ile Borsa Endeks'inde gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, Ağustos ayında finansal yatırım araçlarından Borsa Endeksi, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,41, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,08 ile en yüksek oranda aylık reel getiri sağladı.

Açıklamada konu ile ilgili şu bilgiler verildi:

"Yatırım araçlarından Mevduat Faizi, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,16 oranında yatırımcısına aylık reel getiri sağlarken, Dolar yüzde 4,89, Euro yüzde 3,88 ve Külçe Altın yüzde 3,68 oranında yatırımcısına kaybettirmiştir. TÜFE ile indirgendiğinde Mevduat Faizi yüzde 1,84 oranında aylık reel getiri sağlamıştır. Diğer taraftan Dolar yüzde 5,18, Euro yüzde 4,18 ve Külçe Altın yüzde 3,98 oranında yatırımcısına kaybettirmiştir. Finansal yatırım araçlarından Mevduat Faizi üç aylık değerlendirmede TÜFE ile indirgendiğinde en yüksek reel getiri sağlarken, altı aylık ve yıllık değerlendirmelerde ise Külçe Altın, ÜFE ve TÜFE ile indirgendiğinde en yüksek reel getiri ile yatırımcısına kazandırmıştır.

Mevduat Faizi, TÜFE ile indirgendiğinde yatırımcısına üç ayda yüzde 2,82 reel getiri sağlamıştır. Aynı dönemde Euro TÜFE ile indirgendiğinde yatırımcısına yüzde 2,14 kazandırırken, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 1,19 oranında kaybettirmiştir.

Altı aylık değerlendirmeye göre Külçe Altın'ın reel getirisi ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 16,94, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 22,64 düzeyindedir. Aynı dönemde Euro, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,53, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 13,82 reel getiri ile yatırımcısına kazanç sağlayan bir yatırım aracı olmuştur.

Yıllık olarak değerlendirildiğinde finansal yatırım araçları en fazla reel getiri oranına göre Külçe Altın, Borsa Endeksi, Mevduat Faizi, Euro ve Dolar olarak sıralanmaktadır. ÜFE ile indirgendiğinde, Külçe Altın yüzde 45,12, Borsa Endeksi yüzde 15,38, Mevduat Faizi yüzde 3,28 ve Euro yüzde 1,23 reel getiri sağlarken, Dolar yüzde 2,78 oranında yatırımcısına kaybettirmiştir. TÜFE ile indirgendiğinde ise Külçe Altın yüzde 47,83, Borsa Endeksi yüzde 17,54,Mevduat Faizi yüzde 5,21 ve Euro yüzde 3,12 oranında yıllık reel getiri sağlarken, Dolar yüzde 0,96 oranında yatırımcısına kaybettirmiştir."
Foreks Haber Merkezi

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler