FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Hesaben saklama nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte finans sektöründe de değişiklikler ve yenilikler meydana geliyor. Bu yeniliklerin başında elektronik bankacılık sistemi yer alıyor. Finansal varlıkların güvence altında tutulmasında çeşitli yollar vardır. Bu varlıklar sadece fiziksel olarak değil, banka hesaplarında sanal olarak da tutulabilir. Hesaben saklama işlemleri satın alınmış olan hazine bonosu ve devlet tahvilleri için kullanılabilen bir hizmettir.

Hesaben saklama nedir?

"Book entry" olarak da bilinen terim, hazineden satın alınmış olan hazine bonosu ve devlet tahvillerinde kullanılabilir. Talep edildiği takdirde hesaben saklama hizmeti verilerek menkul değerler makbuz karşılığında ihaleye katılan kişilerin hesaplarına aktarılabilir. Bu hizmeti talep eden kişiler menkul kıymetlerini makbuz karşılığında hesaben saklama işlemini gerçekleştirebilirler.

Hesaben saklama nedir?

Finansal varlıkların elektronik ortamlar aracılığı ile korunma altında olmasıdır. Bu varlıklar devlet tahvilleri ve hazine bonosudur. Finans dünyasındaki yenilik ve gelişmeler ile finansal varlıklar elektronik bankacılık ile kontrol edilebiliyor. Yetkinin tamamen mal sahibinde olduğu bu sistem ile kişiler istedikleri yerden finansal varlıkları ile işlemler yapılabilir.

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler