FİNANS

Kripto düzenlemesi yürürlükte: Bugünden itibaren ödemelerde kullanılamayacak

Kripto paralar ile ilgili bugün yeni bir düzenleme hayata geçti. Kripto paralar bundan böyle ödemelerde kullanılamayacak. İşte ayrıntılar...

Kripto düzenlemesi yürürlükte: Bugünden itibaren ödemelerde kullanılamayacak

Merkez Bankası'nın daha önce yaptığı düzenleme bugün itibariyle uygulanmaya başlandı.

Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılması yasaklandı.

DÜZENLEME KULLANICILARI NASIL ETKİLEYECEK?

Merkez Bankası'nın kararıyla kripto para alımlarında aracı firmaların kullanılması engellenmiş oldu. Bu kararla kripto para yatırımı yapabilmek için direkt olarak Türk lirası cinsinden para transferi gerçekleştirmek gerekiyor.

Bir diğer ifadeyle Binance Global gibi yurtdışı kaynaklı kripto bazlı para transferlerinde Papara ve Ininal benzeri kurumlar aracılık edemeyecek.

Merkez Bankası düzenlemede şu ifadelere yer vermişti;

Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremeyecek ve bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamayacak. Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemeyecek.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
vatandaşın olası mağduriyetini önlemek için uygun.. ancak bir de şu kod-29 garabetini patronun elinden alsanız ve yeni insan hakları eylem planı kapsamında işten atılanların hakkını geri verseniz..
Bence doğru karar yada ara firmlarının Güvenlik Sertifadından tutununda digital vargının hack mi tiskinden dolayı kendi bünyesinde bir o kadar müşterilerine ödemesi gerekmekte bir bakıma müşterilerinin işi kabul edersek o kadar tazminat bulundurmak zorunda.. Yoksa ne aldım brn digital yatırım yapacaksak hacklenipte avuçumu yalamak istemem
Ço isabetli olmuş,piyasada bu konuda bir çok dolandırıcı var ve sahtekarlar da var.son günlerde yaşanan olaylar olayın ciddiyetini gösteriyor.Bu ülke banker kasteliyi gördü daha nice saadet zinciri gördü ve hespinden de bizim vatandaşımız zarar gördü,bizim insanımız hemen aşırı para kazanma peşinde çok büyük saflık bu.digital para manavda kasapda fırında hiç bir yerde kullanılamıyor.bu dijital le ilgili işlemler.Türkiyenin göstereceği resmi bankalar aracılığı ile yapılacak.çok yerinde bir karar.ve üstelik emtia alım satımı bu garip para ile yapılamayacak.çok isabetli,dolandırıcılara güvevenle
Jet Fadıl ile çiftlik bankı unuttunuz. Fakat dijital para bir evrim bizim ülkemizde kullanılmıyor alım satım da bence onu bunu yasaklayarak değil eğiterek, öğreterek gelişme açık olmalı tesla bu gün araba satıyor dijital para ile dip not.
Geri Dön