BMC'nin zırhlı pikap aracı göreve hazır

Türkiye'nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden BMC, ülke için sınıfında ilk olan zırhlı pikap aracı Tulga'yı talepler doğrultusunda geliştirerek seri üretime hazır hale getirdi.

BMC'nin zırhlı pikap aracı göreve hazır

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, güvenlik güçlerinin kullandığı araçlara yerli ve milli çözümler geliştirmek için çalışmalar yürüten BMC, iç güvenlik personelinin ihtiyaçlarını dikkate alarak zırhlı pikap üretti. Araç ilk kez İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Eylül 2019'da BMC'nin İzmir'deki fabrikasını ziyaretinde ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçen yıl düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde (TEKNOFEST İstanbul) ilk kez sergilenen aracı kullandı. Araca, Erdoğan'ın da onayıyla miğfer anlamına gelen Tulga ismi koyuldu.

Araç, geçen sürede güvenlik güçlerinin talepleri doğrultusunda pek çok açıdan geliştirildi. Performansı yukarı çekilen, yeni donanımlar eklenen pikap araç, nihai tasarımıyla seri üretime hazır hale getirildi. Araç son hali ve kamuflajlı boyamasıyla Bakan Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, İçişleri Bakanlığı bakan yardımcıları ve emniyet görevlilerine sunuldu.

20200522_2_42572599_55173095_Web

FARKLI GÖREVLERİ YERİNE GETİREBİLECEK

İlk olarak güvenlik güçleri için zırhlı pikap olarak tasarlanan ve yaklaşık 2,5 yıllık bir çalışmayla son haline getirilen aracın, toplamda 7 versiyonunun olması planlanıyor.

Yaklaşık 6 ton ağırlığındaki aracın 5 kişi taşıma kapasitesi bulunuyor. Farklı görevleri yerine getirebilecek araç, kasasına konuşlandırılacak sistemlerle silahlandırılabilecek. Yüksek balistik koruma seviyesine sahip araç, mayına karşı duyarlı, 3 kilogram TNT'ye dayanıklı şekilde görev yapacak. Aracın ilk kullanıcısının İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar olması öngörülüyor.

20200522_2_42572599_55173096_Web

Aracın aynı zamanda özellikle Orta Doğu'da kullanılan bu tipteki araçlar için önemli bir alternatif oluşturacağı değerlendiriliyor. Sonradan zırhlandırılan araçlarda kısa sürede bakım ihtiyacı doğuyor ya da arızalar ortaya çıkıyor. Tulga'nın doğrudan zırhlı olarak tasarlandığı için en az 2 yıl sahada sorunsuz şekilde görev yapabileceği belirtiliyor.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
HERTARAFI CAKMA OLDUĞU BELLI JEEP MODELERINDEN CALINMIŞ KAPORTA FARKLI BIR SEY YAPSAYDINIZ YA BENCE SEKLI COK KÖTÜ DAHA IYI OLABILIRDİ 90..BİN TL LIK ARABA GİBİ OLMUŞ
İnşallah siz daha orijinalini yaparsınız tıpkı 11 ayda haliçte 400 bin çamuru biriktirme gibi orijinal olur sizin yapacağınız
onuda sen yap görelim birkerede Allah razı olsun de...
arabayı bilmem ama sizin türklüğünüz kesin çakma
Yerli otomobili bıraktık.Yukardan aşağa başladık.Şimdide JEEP üretmeye başladık.Uçuyoruz
BMC ethem sancak a ait degilmiydi. Aciklamalarini unutmadik tank palet fab. ile ilgili. yandas bunlarin alayi
Yahu yapmışsınız elinize sağlık fakat o tavanda biri mi oturuyor arabalar banttan çıkarken? Tasarımcınızı değiştirin.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler