FİNANS

'Fiyatlar düştü, ikinci el araç almak için uygun zaman'

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını etkisiyle yıl boyunca artan ikinci el araç fiyatlarında son dönemlerde yüzde 3-10 düşüş görüldüğünü belirterek, 'Şu an ikinci el araç satın almak isteyenler için uygun bir zamandayız."' dedi.

Erkoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıla ilişkin ikinci el araç pazarını değerlendirdi.

Yılın 10 ayında 5 milyon 671 bin 444'i otomobil, 1 milyon 434 bin 484'ü hafif ticari olmak üzere toplamda 7 milyondan fazla aracın el değiştirdiğini ifade eden Erkoç, "Kovid-19 salgınının olumsuz etkilerine rağmen ikinci el pazarında geçen seneye göre yüzde 18,9 bir artış yaşandı. İkinci el araç pazarının bu yılı 8,7 milyon adet ile kapatmasını bekliyoruz." diye konuştu.

Erkoç, salgın sebebiyle sıfır araç temininde yaşanan problemlerin yıl boyunca ikinci el araç fiyatlarının artmasına sebep olduğunu ancak kasım itibarıyla fiyatlarda bir düşüş yaşandığına işaret ederek, yılın son dönemine girilen bugünlerde fiyatların gevşemeye başladığını söyledi.

Salgının etkisiyle üretim ve tedarikte yaşanabilecek belirsizlikler nedeniyle fiyatlarda da değişkenlik görülebileceğini anlatan Erkoç, "Şu an ikinci el araç satın almak isteyenler için uygun bir zamandayız." değerlendirmesinde bulundu.

'TALEPTEKİ YÜKSELİŞ FİYATLARI ARTIRABİLİR'

Erkoç, yıl sonu itibarıyla sıfır araçta arz talep dengesinin sağlanmasının ve bayiler tarafından yapılan yeni yıl kampanyalarının ikinci el fiyatlarının geri gelmesini sağladığına dikkati çekerek, "Salgın dolayısıyla ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen ikinci el araç sektörü yıl boyunca gelişme kaydetti. Bu da fiyatlarda spekülatif artışları beraberinde getirmişti ancak şu an fiyatlarda yüzde 3-10 oranında bir düşüş yaşanıyor." ifadelerini kullandı.

Gelecek dönemde de aşılama çalışmaları ve vakaların düşmesiyle ikinci el talebinin de artacağını düşündüklerini belirten Erkoç, şöyle devam etti:

"Talepte olabilecek yükseliş, geçtiğimiz yaz boyunca yaşadığımız gibi bir fiyat artışını da beraberinde getirebilir. Ayrıca 2021'de pandemi sürecinin devamıyla ilintili olarak otomotiv firmalarında olası bir üretim kısıtlaması olduğu takdirde de fiyatlar artış gösterebilir. Bu durum da şu an araç almak isteyenler için çok uygun bir dönem."

KAYNAK:AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 84 yorum
30 bin liralık arabaya utanmadan sıkılmadan 70-80 binlira fiyat çekin sonra satış olmuyor iş yapamıyoruz diye ağlayın beter olun inşallah
1 teneke aycicek yagi 80 lira olmus, herseyin fiyati artarken arabanin fiyati mi düşecek birakin gözünuzu seveyim...
sakın inanmayın en uygun zaman deyip yüksek fiyata aldıkları arabaları yükseltmek. biraz daha direnin daha düşer
acaba sen arabanı satarken eski fiyattan verecekmisin ki ..insanlara beddua ediyorsun....
şimdi ALMAYIN !! dahada düşecek !!!! insanları oyuna getirmeye çalışıyorlar ellerinde kalan arabaları insanlara kitleyecekler
kafayı takmışlar 2.el çok yükseldi yav arkadaş sıfır araba fiyatı almış başını gidiyor siz halen 2.elde takıldınız bugün ega veya clio 150 bin olmuş siz neyin kafasını yaşıyonuz.sende egea olsa 50 bine satıcanmı merak ediyom.
@tnkrtls onlar sıfır araba fiyatları evet biraz artış olabilir ama ikinci el 2015 model araçlar 130 -140 bin saçmalık sıfırdamı ikinc eldemi çoğuda hasar kayıtlı ve komple boyalı ustelik
aynen katılıyorum sanki ellerinde araba olsa kendileri yarı fiyatına leri verirler mi
tamam sıfırı 150 sende 145'e satmaya çalışıyorsun ? alan varsa sat kardeşim. otobüse binerim o paraları vermem. eni sonu elinizde patlayacak
Geri Dön