Uzmanlar uyardı: İkinci el araçta kapora verirken sözleşme yapın

Yazın gelmesi, koronavirüs sürecinde yeni normale geçilmesi ve kamu bankalarının kampanyalarıyla ikinci el araç piyasası hareketlenmeye, fiyatları bir gecede yükselten fırsatçılar da piyasada yerlerini almaya başladı. Uzmanlar, vatandaşları mağdur duruma düşmemek için kapora verirken yazılı sözleşme yapmaları, ödemelerini banka üzerinden gerçekleştirmeleri uyarılarında bulundular. Uzmanlar, "Elden verilen para daima riskli olur" dediler.

Kapora aldıkları halde, halde bir gecede araç fiyatını yükselten fırsatçılar tüketicileri mağdur ediyor. Araba almak isteyenlerin bu süreçte en çok dikkat etmesi gereken verdiği kapora ile satıcı arasındaki anlaşmayı belgelemek olması gerekiyor. Kaparo banka üzerinden gönderilmeli ve alıcı ile satıcı arasında araç teslimi noterde tamamlanana kadar bir sözleşme yapılması gerekiyor. Bu durum kapora aldığı halde araç fiyatını yükselten fırsatçılara karşı, yazılı belge niteliği haline geliyor. Ama tüketicilerin hakları sadece bununla sınırlı değil, avukat Aybars Karakırık, elden yapılan belirli miktardaki kapora ödemeleri konusunda ispatın mümkün olduğunu belirterek, “2020 yılı için 4480 liranın altı ödemeler tanıkla ispatlanabilir” diyor.

İkinci el araç alacaklar dikkat! Mutlaka bunu yapın

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
firsatcilik yapanlardan araç almayin devlet ikinci el siteleri denetleyerek buna uygun bir mekanizma geliştirmeli aksi halde vatandaş sadece mağdur olur. piyasa fiyatı yukseltenler speklasyon yapanlar maske,patates,ekmek fiyatı speklasyonculari ile ev , araba speklasyonculari ayni yolun yolcusudur. bu hainleri ilanlarino deşifre edin
Bir laf vardı "söz senettir" diye, ama maalesef ne sözün ne de senedin bir garantisi kaldı güzel ülkemde. Senet yapıp imzalattığın adamdan bile paranı alamıyorsun maalesef. Sözleşme yaptığından mı alacaksın?
Aklı olan sıfır araba alır. alamıyorsan 2000 ve üstü araç alın ama mesala 2005 modele kadar bakın hem daha uygun olur hem aldığınız araba bakarsınız binersiniz yani 2005 üstü araçlar sıfır fiyatına kadar çıkıyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler