FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Para kurulu nedir? Para kurulunun özellikleri nelerdir?

Para kurulu, döviz rezervlerine karşılık olarak sabit kur üzerinden para tedarik eden bir tür parasal kuruluştur. Para arzı için katı kuralları vardır. Hükümetlerin para üzerindeki otoriter yetkilerini tamamen kaldırma hakkına sahiptir.

Para kurulu nedir? Para kurulunun özellikleri nelerdir?

Döviz kuru için söz konusu olan rejimlerden biri de para kurulu uygulamasıdır. Ulusal para biriminin değeri farklı ülkelerin para birimlerine karşı sabitlenir. Farklı ülkelerin para birimleri karşılığında yapılan işlemlerde değişiklik gerçekleşmesini sağlayan bir uygulamadır.

Para kurulu nedir?

Parasal politikalarda para kurulu ya da diğer adı ile currency uygulaması yapılabilir. Currency uygulaması, Para Politikası Kurulu (PPK) enflasyon için hedeflenen rejim dâhilinde para politikaları gerçekleştirir. Kurul başkanı, başkan yardımcıları, bana meclisi tarafından seçilmiş olan üyelerden oluşan bir kuruldur. Para politikası uygulamasında, parasal tabanın sadece yabancı para karşısında yapılan işlemlerle değişmesine izin verilir. Yani merkez bankasına önceden belirlenmiş sabit kurdan döviz satıldığı zaman para miktarı artar, merkez bankasından döviz alındığı zaman da azalır.

Para kurulunun özellikleri nelerdir?

Para kurulu uygulamasına ait bazı özellikler vardır. Para kurulunun özellikleri:

  • Döviz rezervleri karşılığında sabitlenmiş olan kuru baz alarak para tedarik etmek
  • Para arzı için gerekli kuralları saptamak
  • Hükümetlerin para otoritelerindeki yetkilerini kaldırmak
    Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler