Bakan Albayrak: TL varlıklara güvenenler kazandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "2018 Ağustos'tan bugüne TL varlıklara güvenenler, yatırım yapanlar kazandı." dedi.

Bakan Albayrak: TL varlıklara güvenenler kazandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ağustos 2018'den bugüne Türk lirası varlıklarına güvenenlerin, yatırım yapanların kazandığını bildirdi.

Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, finansal yatırım araçlarının karşılaştırmalı getirilerini değerlendirdi.

Borsa ve devlet iç borçlanma senetlerinin (DİBS) getirilerine dikkati çeken Albayrak, şunları kaydetti:

"Ağustos 2018'den bugüne Türk lirası varlıklara güvenenler, yatırım yapanlar kazandı. Uzun vadeli DİBS yatırımcısı yüzde 101,5 ile en yüksek kazancı elde ederken, BIST 100 endeksi yüzde 33,3 değer sağladı. Döviz ve spekülatif beklentilere yatırım yapanlar ise önemli bir getiriyi kaçırdı."

EN YÜKSEK GETİRİ DİBS'DEN

Albayrak, paylaşımında konuya ilişkin bir infografiğe de yer verdi.

Finansal yatırım araçlarının getirilerinin karşılaştırmalı olarak gösterildiği infografiğe göre, 31 Ağustos 2018'den bugüne dolar ve avro, Türk lirası karşısında sırasıyla yüzde 9,8 ve yüzde 13,7 değer kaybetti. Söz konusu dönemde orta vadeli DİBS, yatırımcısına yüzde 68,3 getiri sağladı.

2019 yılında da uzun ve orta vadeli DİBS yatırımcısı, sırasıyla yüzde 39,1 ve yüzde 34 getiri elde etti.

Geçen yıl BIST 100 endeksi yüzde 29,7 değer kazandı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 47 yorum
ama siz millette para bırakmadınız damat beyyy
Son 8 yıl içinde aldığım 1kg çayın fiyatı %100 artmışken benim maaşım ise sadece ve sadece %20 arttı. Sayın Bakan bey nasıl da TL ye güvenmemizi istiyorsunuz ve bekliyorsunuz bizden nasıl yahu Allah aşkınıza nasıl yahu
yahu asgari ücret 2012 de 700 civarıydı,sorması ayıptır senin maaş neydi 5 asgari ucretmi?
bide, asgari ücret 8 yılda % 300 arttı, senin demene göre asgari ücretli biri 8 yıl önceye göre *% 100 artan çaydan 3 kat daha fazla aliyor bu iyi bişey galiba
@muratturhan10 evet çeyrek altında yüzde bin arttı uçuyoruz
@muratturhan10 benzin fiyatları 3 lü rakamlara , et fiyatları 15 tl lere , doğalgaz elektrik fiyatları 8 yıl önceko rakamlara , döviz fiyatları 1.5 li rakamlara dönmedikçe tl asla güven vermez millette asla dolarizasyondan vazgeçmez. Hadi şimdi sana ba bay
Rahip bransonu isteriz doların yükselmesi için getirin tutuklayın şu papazı . Yada abd veya rusyaya savaş açalım 1000 dolarımı bozduramıyorum kar etmeden.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler