Çalışan anneye 24 ay boyunca, 650 lira mali destek başvurusu bugün başladı! İşte şartları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile AB Delegasyonu, "Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"ni hayata geçiyor. Annelere aylık 650 lira destek şartları nedir? Peki sadece belirli illerde geçerli olan çalışan annelere kreş desteği başvurusu nasıl yapılır?

Çalışan anneye 24 ay boyunca, 650 lira mali destek başvurusu bugün başladı! İşte şartları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu, 0-60 aylık çocuklarını kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine gönderen, sigortalı çalışan 10 bin 250 kadına, her ay 650 lira civarında destek sağlayacak.

Projen Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya'da SGK tarafından uygulanacak. Projeye ön kayıtlar bugün saat 14.00'ten itibaren başladı.

İnternet üzerinden ([[www.sgkkurumsalcocukbakimi.org]] e-devlet şifresiyle yapılabilecek.

ANNELERE VERİLECEK MALİ DESTEK MİKTARI NE KADARDIR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadın istihdamını artırmak için örnek niteliğindeki "Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"nin hayata geçirileceğini belirtti.

Projeyle sigortalı çalışan annelere 24 ay boyunca mali yardım yapılacağını vurgulayan Selçuk, şu bilgileri verdi: "Projeden 0-60 aylık çocuklarını Bakanlığımız ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşe, anaokuluna veya gündüz bakımevine gönderen ve sigortalı işçi statüsünde çalışan anneler yararlanacak. Annelere her ay 650 lira civarında (100 avro) destek sağlanacak."

calisan-anne-tablo

FAYDALANICI ANNELERİN AYLIK YÜKÜMLÜLÜKLERİ NELERDİR?

Kesin kaydınızı yaptırdıktan sonra aylık olarak mali destekten yararlanabilmeniz için;

Çocuğunuz kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine sizin çalıştığınız süreye paralel ve düzenli olarak devam etmelidir. Denetim amacıyla, önceden haber vermeksizin çocuğunuzun devam ettiği ve sistemde kayıtlı olduğu kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine ziyaretler gerçekleştirilecektir. Çocuğunuzun hasta olması veya başka nedenlerle devam edememesi durumunda lütfen Proje Ofisleri ile hemen irtibata geçiniz.

Takvim ayları itibarıyla; bir işverenin yanında aylık 30 gün çalışmanız bulunmalıdır (Rapor durumları hariç, işvereniniz sizin adınıza SGK’ya 30 gün çalıştığınızı bildirmelidir.).

30 gün ve üzeri raporlu olmanız durumunda lütfen durumu hemen yerel ofise bildiriniz. Bildirim süresi, rapor tarihinden itibaren en geç 7 gündür.

Çocuğunuzu gönderdiğiniz kreş, anaokulu veya gündüz bakımevinin ücretini Proje için Halk Bankasında açtırdığınız TL hesabından düzenli olarak ödemelisiniz. Ödemeniz kreş, anaokulu veya gündüz bakımevinin hesabına, çocuğunuzu gönderdiğiniz ayı takip eden ayda, banka havalesi/EFT yoluyla yapılmalıdır. Proje ofisine bildirdiğiniz hesaplar dışındaki diğer banka hesaplarınızdan veya bankamatik aracılığıyla yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.

MALİ DESTEKTEN KİMLER VE KAÇ ANNE FAYDALANABİLECEKTİR?

Başvuru tarihi itibarıyla (ön kayıt anında) 0-60 ay aralığında (60’ıncı ay dahil) çocuk sahibi olmanız,
Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinden birinde ikamet etmeniz,

Projeden mali destek ödemesi almak istediğiniz çocuğunuzla birlikte aynı evde ikamet etmeniz (Çocukla annenin ikametgâhı aynı olmalıdır.),

En geç kesin kayıt tarihi itibarıyla bir işverenin yanında 4/a sigortalısı olarak tam zamanlı çalışıyor olmanız (SGK’ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olanlar hariç),

Kesin kayıt tarihi itibarıyla son bir yılda SGK'ya bildirilen kazancınızın aylık ortalamasının, brüt asgari ücretin iki katını aşmıyor olması, (2019 yılı için 5.116,80 TL)

0-60 ay aralığındaki çocuğunuzu Proje uygulama illerindeki Milli Eğitim Bakanlığı ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine çalışma saatlerinize uygun olarak düzenli göndermeniz gerekmektedir.

Projenin uygulanacağı illerde, ilk ön kayıt yapan ve şartları sağlayan aylık ortalama 10.250 anneye mali destek sağlanacaktır. İllere göre mali destekten faydalanacak kişi sayısı: İstanbul 3250, Ankara 1500, İzmir 1500, Antalya 1500, Bursa 1250, Malatya 750, Elazığ 500'dür.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 80 yorum
ASIL ÇALIŞAN ANNE EV HANIMLARIDIR EV İŞLERİ KADAR ZOR İŞ VAR MI YEMEK ÇAMAŞIR EV TEMİZLİĞİ ÜTÜSÜ ÇOCUK BAKIMI MUTFAK VS BUNLAR KEYFİ DEĞİL VE HAFTASONU HİÇBİR İZİNLİ GÜN OLMADAN KADIN BUNLARI HER GÜN YAŞIYOR AİLE KURUMUNU AYAKTA TAŞIYANDIR KADIN VE SİZ ÇALIŞAN DİYE AYIRIYORSUNUZ AYIPTIR GÜNAHTIR DEVLETİN BU PARAYI AYRIM YAPMADAN EVLİ VE ÇOCUKLU OLAN BÜTÜN EV HANIMLARINA VERMELİDİR.
memur kari koca 10bin tl maas aliyor zatn daha ne parasi. devletin parasi hepimizin parasi helel etmiyorum bunu yiyecek memur kari kocaya. gozleri doysun. hukumet olana. vermek yerine calismaya anneyi desteklesin calismayanin cocugu kres yuzu egitim yuzu gormesin mi?10 bib tl den 1000lira cocuklarina ayirsinlar bi zahmet. asgari ucretlinin babanin çocuğu yine ac kalsin lanet olsun bu düzene
ben bu olayd hepimizin parasi icin devletin parasi hakkimi helal etmiyorum. memur kari koca 10bin
@keremsarac1984 dikkatini çekerim kadınlara destek değil bu kreş desteği.Ev hanımları zaten oturup kendi çocuklarına kendileri bakıyorlar.Çalışan kadınlarda çocuklarını bakıcıya başkalarına bırakıp çalışmaya çok meraklı değiller.Bir ailede tek kişi çalışıp geçinebilşyorlarsa ne mutlu onlara zaten.Ama tek kişi maaşıyla geçineyip çalışmak zorunda olan anneler var.üstelik çalışan kadınlarda eve geldiğinde ev hanımı işe gittiğinde iş kadını yani o söylediğiniz bütün işleri çalışan kadınlar da yapıyor.
Yorumların için sanalda maaş bağlayalım ne dersin hakkın sonuçta..
@aybeniz_2019 Bu insanlar karılarını çalıştırmazlar sadece çocuk yaptırırlar ama çalışan kadında 2 kat iş yükü çeker hem ev hem iş onlar tabikide daha muhtaçtır.Karısını çalıştımayan zaten durumu iyi veya karısı bu duruma razıdır.
Aile bakanimizin yeni gorevi aile parcalamak oldu.baba calissin ,anne cakissin.cocuk kreslerde yurtlarda buyusun.sonucda nasil bir aile ve nasil bir toplum olacagiz acaba.
Çok doğru demişsiniz kadını evinde oturturup çocuklarına bakması lazımken habire kadını dışarıya teşfik ediyorlar ondan sonra düzensiz yetişen bir nesil oluyor
Sigortalı İşçi statüsünde olmayanlar anne sayılmıyormu????
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler