Çiftlik Bank mağdurları çiftliği bastı

Uzun zamandır gündemde olan ve hafta sonu merkez binasını boşaltan Çiftlik Bank'ın alacaklıları, Bursa'nın İnegöl ilçesinde bulunan tesisleri kamyonlarla bastı. Alacaklılar, dolandırıldıklarını söyleyerek, tesiste bulunan hayvanları kamyonlara yüklemek istedi.

Çiftlik Bank mağdurları çiftliği bastı

Türkiye genelinde 500 bine yakın kişinin üye olduğu, yüksek kar ortaklığı vaadiyle çiftçilerden hayvan alan Çiftlik Bank, bir süredir üyelere ödeme yapmıyordu.

HAYVANLARI GERİ ALMAK İSTEDİLER

Aylardır gündemde olan ve hakkında bir dizi suç duyurusu bulunan Çiftlik Bank'a yatırım amaçlı hayvan satan İnegöllü 200’e yakın çiftçi, Çiftlik Bank'ın Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı Sunpurpaşa Mahallesi'ndeki tesislerini kamyonlarla basarak hayvanlarını geri almak istedi.

ÖZEL HAREKAT TEDBİR ALDI

Kalabalığın giderek artması üzerine Bursa İl Jandarma Komutanlığı'ndan Jandarma Özel Harekat (JÖH) ekibi takviye olarak tesise gönderildi. Tesisin çevresinde önlem alan JÖH çiftçilere müdahale etti. Zaman zaman arbede yaşanırken, jandarma ve İnegöl İlçe Tarım Müdürlüğü görevlileri öfkeli vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı.

Tesislerin önünde bir süre bekleyen vatandaşları ikna eden jandarma ekipleri, kalabalığı dağıttı.

Çiftlik Bank Genel Müdürü Niyazi Karakoç'un ise şirket içi gerçekleştirilen toplantıda Mehmet Aydın'a ulaşamadığını ve kandırıldığını söyleyerek, herkesin başının çaresine bakması gerektiğini belirttiği öne sürüldü.


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından geçtiğimiz cuma günü yapılan açıklamada, "Kamuoyunda 'Çiftlik Bank' olarak bilinen sistemin uygulama ve faaliyetlerinin sistem içerisinde yer alan kişi ve şirketler ile ilgili kamu kurumlarından temin edilen bilgi ve belgeler kapsamında Bakanlığımızca 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde incelenmesi neticesinde 'Çiftlik Bank' isimli kurgu yatırım modelinin 'Fame Game Software Ltd. (KKTC uyruklu)' 'Fame Game Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ', 'Çiftlik Bilgi İşlem Bilişim Tarım Hayvancılık Ticaret Ltd. Şti.', 'Çanakkale Dora Gıda İçecek İnşaat Petrol Tarım ve Hayvancılık Turizm Ticaret Ltd. Şti.' unvanlı şirketler ile 1664 TC kimlik nolu Mehmet Aydın isimli şahıs tarafından yönetildiği, sistem kurgusu kapsamında katılımcılardan toplanan paralar ile hayvancılık sektörüne yatırım yapıldığı, yapılan yatırımlar sonucunda elde edilen ürünlerin kendi tesislerinde işlendiği, kendi pazarlama ve dağıtım ağı içerisinde nihai tüketicilere ulaştırıldığı, bu sayede üretim tüketim zinciri içerisinde üretici, toptancı, bayi, perakendeci karının tamamının kendi sistem kurgusu içerisinde olması nedeniyle katılımcılara bu denli yüksek kazanç imkânı sundukları şeklindeki beyan ve açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı, sistemin işleyişinde referans geliri sistemi ile daha sonra uygulamaya konulan bayi/şarküteri yapılanmasındaki üyelik, kazanç, komisyon oranları gibi unsurlar dikkate alındığında 6502 sayılı Kanun'un 80'inci maddesine aykırı bir biçimde piramit satış sisteminin kurulduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen hususlar doğrultusunda konu Türk Ceza Kanunu çerçevesinde değerlendirilmek üzere ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirilmiştir. Diğer taraftan, Bakanlığımızın 6502 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat kapsamında yaşanan ihtilaflara ilişkin bilirkişi, hakem ya da mahkeme gibi davranarak bir çözüm getirme yetkisi bulunmadığından uyuşmazlıkların çözümünde genel hükümler çerçevesinde yargı makamlarına başvurması gerektiği değerlendirilmektedir" denildi.

500 MİLYON LİRADAN FAZLA PARA TOPLADILAR

SPK'nın hazırladığı rapora göre Çiftlik Bank, 2016-2017 yılları arasında 77 bin 843 kişiden toplam 511.7 milyon TL topladı. 62 bin 877 kişiye 398.3 milyon TL ödeme yapan şirket, kalan 113.4 milyon lirayı Kuzey Kıbrıs'a aktardı. Papara dışında G-pay ve Epin gibi ödeme sistemlerinden de Kıbrıs'a yaklaşık 120 milyon TL gönderildiği tespit edildi.

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 87 yorum
devletle işbirliği içinde çalışıyor böyleleri ne diye böyle çoluk çocuğa müdahale etmezsiniz,500 milyon para dönüyor burda,elektrik parasını odemeyeni içeri tıkıyorsunuz
kardesim bize uruguaydan yazmayı unutma. Resim de gonder bol bol nasil yiyorsun gorelim bu milyonlari :)
SİZİ GİDİ FAİZCİLER.. KOLAY PARA AKZANMA ZENGİN OLMA PEŞİNDE KOŞAMNLAR SİZİİİ.. İYİ OLUUOR SİZE.. SİZE BANKER KASTELLİ LAZIM...BRE FAİZCİLER :)
sokaktaki ac susuza 1 tl vermeye elleri varmaz. Elin bebesine 500 milyon emanet etmisler hazır parayı duyunca
Gidin adam gibi eğitim görün, kendinizi geliştirin, ekmeğinizi bileğinizin hakkıyla kazanın. Zengin olma umuduyla böyle saçma sapan yerlere para yatırıp dolandırıcıları milyarder etmekten bıkmadınız usanmadınız.
Ohhh oooh ohhhhh çok iyi olmuş ya arkadaş kim kime bedavaya para verir sen kimsinki 1 koyup 3 alacaksin yok öyle bir dünya.bu dolanriranlardan bitanesi birde mmm var ama bu para yatiranlardan 10 tl istesen vermezler
yazıklar olsun. Bu adamlara bu zemini hazırlayan sistemin kontrol altına alın masi lazim ne kadar insan mağdur oldu. tesisleri satsın devlet insanların para sını iade etsinler.
beter olun salaklar.yattığınız yerden para kazanma sevdasına kapıldınız.yemeyenin malını yerler hem de çatır çatır
Helali hoş olsun dombiliye. Bu kadar aç gözlüyü dolandırmak büyük bir yetenek :))
Vallahi dogru.
eee aylardır uyarıp durduk. bazıları can hıraş bir şekilde savundu bunları. alın şimdi kazığı istediğiniz yapın. sen koskoca hükümetin bakanını dinleme sağdan soldan tanımadığın adamların lafına inanıp en başından balon olduğu belli olan bi işe gir ondan sonrada balon patlayınca saldıracak yer ara. iyi oluyor sizin gibilere. biz eşşek gibi çalışalım üç kuruş maaş için siz kısa yoldan köşeyi dönecektiniz ha.. hiç acımıyorum sizin gibilere
Çiftlikbank talanına AKP hükümeti uzun süre seyirci kaldı
izlediğim en iyi soygunlar: 1- la casa de papel 2- çiftlik bank. Not:saati 10 lira dan dert dinlenir ????????
La oglum ne salak siniz beter olum geri zekali millet yaaa akilkanmadinoz bi yaaa
Efsaneler ölmez sadece şekil deyişdirir. Jet Fadıl out/ Çiftlik Bank))
Bakanlığın hatası bu sözde şirket bu kadar vurgun yapmadan engel olmaması. Buraya para kaptıranların hatası da böyle kolay yoldan para kazanma hayallerine kapılmaları. "Bedava yemek fare kapanında olur" İşte bu olay da buna bir örnek.
beşyüzbin sağmal inek
Bir inek verip beş öküz alacağına inanırsan başına bunların gelmesi normaldir
bedava peynir fare kapanında olur :D ulan nerde oyle bi iş 5 lira koyup 10 lira almak. daha once benzer dolandırıcılıgı titan yaptı. bunun gibi irili ufaklı bi sürü firma milleti dolandırdı. zahmetsiz ekmek yok zahmetsiz kazanç yok.bunu neden anlamıyorsunuz ? adamlar kerizmi sen 1 lira verceksin o sana her ay bilmem kaç lira vercek :D ama bizim milletimiz KANDIRILMAYA DOYMUYOR :D
sırada detaymax var patlayacak.
Bunlara koyun lazım değil ki :)
Devlet vatandaşın soyulmasına göz yummuştur. Tv'de reklam çıkarken neredeydiniz? Yazık bu millete. Ticaret yapan herkesin hakkı devlet güvencesinde olmalı.
geri istıtoruz paramızı devlet buna neden el atmıyo şimdi bizde şarküterlerini basalım haksızmı cıkalım
güzel para çarpmışlar
Bunda en büyük suç devletin. Tedbir alınabilirdi işler bu noktaya gelmeden!
milleti soyarlarken devlet tedbir almaz millet hakkının aradığında devlet hemen orada biter nasıl bir düzen bu arkadaş
Beter olun
BİR BARDAK SOĞUK SU İYİ GELİR.BU KAFYLA DEVAM EDELİM,BU ÜLKEDE JET FADILLAR,TİTANLAR,ÇİFTLİKBANKLAR,BİTMEZ YAKINDA DETAYMATİK DE PATLAR.
heçmi kafanız yol laaa heç sıgır sığırı alirmı la malmısınız la siz
göstere göstere keriz avı
ulan garibe 5 kuruş vermezsiniz böyle dolandırıcılara milyonları kaptırırsınız..iyi olmuş.
çoluk çocuğa insan inanırmı ya ağzı süt kokan bebe üçkağıtçılık kapasitesi bile yok bin kmden bağırıo çocuk ben dolandırıcıyım diye. azıcık beyni kullanmak lazım
Çiftlik Bank 'ın yatırım savunucuları da dahil bugün herkes yanıldığını anladı.Ticarette risk arttıkça olası kazanç artar, ama risk için olması gereken birinci basamak gerçekliktir. Gerçeklik yoksa yani hayali ise,bu maalesef risk almak değil dolandırılma basamağıdır.
DEVLET UYUYOR HALKI KANDIRILIYOR HUUUU HUUU HUUUU
TAMAMDA BU ŞİRKETLER KURULURKEN Bİ DÜKKAN FABRİKA AÇARKEN NEDEN DENETİM TESPİT YAPILMIYOR BU GİBİ SORUNLARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN İNSANLARIN CANI YANMADAN ÖNLEM ALMIYORUZ? BİDE İNSANLAR NEDEN BÖYLE YERLERE PARA YATIRIR HAYRET?
Bende 10 yıl önce dolandırıldım! Çok üzücü bir durum ancak Devletimiz Hırsızları özenerek koruyor ve asla 6 aydan fazla hapis cezası almıyorlar. Yani bu devirde üzülerek söylüyorum en kolay para kazanma yolu HIRSIZLIKTIR. Tüm yasalar onlardan yana ve gerçekten acı çekiyorum....
EYVAH,NE OLACAK İMDİ? TAM BANKER KASTELLİYİ UNUTMUŞKEN,BUNLAR DA MI GELECEKTİ BAŞIMIZA?RAKAMLAR AZ,BUZ DEĞİL,KANDIRILANLAR İSE BİR ORDU!!!
bunu yapanlara ceza bile verilmesin ödül verilsin bizim ülkede ne uyanık biter ne keriz.borç istesen yardım istesen vermeyecek yok diyrcek insanlar kazıklanmayı tatsınlar bakalım.paraları cukkalarken iyi vergisiz kazanç ama ucu girmeye başladımı devlet bize yardım etsin.ben devlet olsam verilen alınan paradan %18 vergiyi yapıştırırım hiç acımam ama bu saatten sonra bi bardak su için allahtan devlet erken uyandı yoksa çığ gibi biyümeye devam ediyordu
sen eşek olursan semer vuran çok olur...
ne kadar salak var ülkemizde buraya güvenip para yatırırken güvenceniz neydi acaba bu oluşumun mazisi neydi baktınız mı şimdi ağlıyorsunuz ağzınızı dayayın musluğa bir bardak soğuk su için geçmiş olsun
ben de tezek bankı kuruyorum üreteceğim tezeklerle doğal gübre yapacam yanlız bi sorunum var sermaye yetersiz bana bu b...tan iş için para verecek çok kar edecek sonundada zengin olacak hanoları arıyom.e hade milyoncukları bekliyom.
Velhasıl kolay paradan hayır yok mağdur olanlara Allah yardım etsin ????️
yüzde doksanı teknik direktör, siyasetçi, strateji uzmanı, yüksek mühendis, uluslararası ilişkiler uzmanı prof. dr. genelkurmay emekli başkanı, pilot, doktor, astronot türk vadandaşı her şeyi bilen her gün yüz yüze geldiğimiz vatandaşlarımız bir lirasını vermez ama böyle soyulmaya da bayılırlar
Diğer Haberler