FİNANS

Çiftlik Bank mağdurları çiftliği bastı

Uzun zamandır gündemde olan ve hafta sonu merkez binasını boşaltan Çiftlik Bank'ın alacaklıları, Bursa'nın İnegöl ilçesinde bulunan tesisleri kamyonlarla bastı. Alacaklılar, dolandırıldıklarını söyleyerek, tesiste bulunan hayvanları kamyonlara yüklemek istedi.

Çiftlik Bank mağdurları çiftliği bastı
 Türkiye genelinde 500 bine yakın kişinin üye olduğu, yüksek kar ortaklığı vaadiyle çiftçilerden hayvan alan Çiftlik Bank, bir süredir üyelere ödeme yapmıyordu.
 
HAYVANLARI GERİ ALMAK İSTEDİLER
 
Aylardır gündemde olan ve hakkında bir dizi suç duyurusu bulunan Çiftlik Bank'a yatırım amaçlı hayvan satan İnegöllü 200’e yakın çiftçi, Çiftlik Bank'ın Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı Sunpurpaşa Mahallesi'ndeki tesislerini kamyonlarla basarak hayvanlarını geri almak istedi. 
 
ÖZEL HAREKAT TEDBİR ALDI
 
Kalabalığın giderek artması üzerine Bursa İl Jandarma Komutanlığı'ndan Jandarma Özel Harekat (JÖH) ekibi takviye olarak tesise gönderildi. Tesisin çevresinde önlem alan JÖH çiftçilere müdahale etti. Zaman zaman arbede yaşanırken, jandarma ve İnegöl İlçe Tarım Müdürlüğü görevlileri öfkeli vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı. 
 
Tesislerin önünde bir süre bekleyen vatandaşları ikna eden jandarma ekipleri, kalabalığı dağıttı.
 
Çiftlik Bank Genel Müdürü Niyazi Karakoç'un ise şirket içi gerçekleştirilen toplantıda Mehmet Aydın'a ulaşamadığını ve kandırıldığını söyleyerek, herkesin başının çaresine bakması gerektiğini belirttiği öne sürüldü. 
 

 
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından geçtiğimiz cuma günü yapılan açıklamada, "Kamuoyunda 'Çiftlik Bank' olarak bilinen sistemin uygulama ve faaliyetlerinin sistem içerisinde yer alan kişi ve şirketler ile ilgili kamu kurumlarından temin edilen bilgi ve belgeler kapsamında Bakanlığımızca 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde incelenmesi neticesinde 'Çiftlik Bank' isimli kurgu yatırım modelinin 'Fame Game Software Ltd. (KKTC uyruklu)' 'Fame Game Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ', 'Çiftlik Bilgi İşlem Bilişim Tarım Hayvancılık Ticaret Ltd. Şti.', 'Çanakkale Dora Gıda İçecek İnşaat Petrol Tarım ve Hayvancılık Turizm Ticaret Ltd. Şti.' unvanlı şirketler ile 1664 TC kimlik nolu Mehmet Aydın isimli şahıs tarafından yönetildiği, sistem kurgusu kapsamında katılımcılardan toplanan paralar ile hayvancılık sektörüne yatırım yapıldığı, yapılan yatırımlar sonucunda elde edilen ürünlerin kendi tesislerinde işlendiği, kendi pazarlama ve dağıtım ağı içerisinde nihai tüketicilere ulaştırıldığı, bu sayede üretim tüketim zinciri içerisinde üretici, toptancı, bayi, perakendeci karının tamamının kendi sistem kurgusu içerisinde olması nedeniyle katılımcılara bu denli yüksek kazanç imkânı sundukları şeklindeki beyan ve açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı, sistemin işleyişinde referans geliri sistemi ile daha sonra uygulamaya konulan bayi/şarküteri yapılanmasındaki üyelik, kazanç, komisyon oranları gibi unsurlar dikkate alındığında 6502 sayılı Kanun'un 80'inci maddesine aykırı bir biçimde piramit satış sisteminin kurulduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen hususlar doğrultusunda konu Türk Ceza Kanunu çerçevesinde değerlendirilmek üzere ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirilmiştir. Diğer taraftan, Bakanlığımızın 6502 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat kapsamında yaşanan ihtilaflara ilişkin bilirkişi, hakem ya da mahkeme gibi davranarak bir çözüm getirme yetkisi bulunmadığından uyuşmazlıkların çözümünde genel hükümler çerçevesinde yargı makamlarına başvurması gerektiği değerlendirilmektedir" denildi. 

500 MİLYON LİRADAN FAZLA PARA TOPLADILAR
 
SPK'nın hazırladığı rapora göre Çiftlik Bank, 2016-2017 yılları arasında 77 bin 843 kişiden toplam 511.7 milyon TL topladı. 62 bin 877 kişiye 398.3 milyon TL ödeme yapan şirket, kalan 113.4 milyon lirayı Kuzey Kıbrıs'a aktardı. Papara dışında G-pay ve Epin gibi ödeme sistemlerinden de Kıbrıs'a yaklaşık 120 milyon TL gönderildiği tespit edildi. 
 
(İHA)
Okuyucu Yorumları87 yorum
 • 8 Oy
  o kadar müstehakki böyle kumar oyunlarına para yatıranlara. zerre üzülüyorsam ne olayım. başından beri belliydi adam 15.000 tl ye ayda 1.500 tl veriyor. etrafımdaki o kadar adama anlattım kumar bu bu oyunu oynamayın. patlarsınız işin sonunda. dinletemedim. aa olurmu öyle kazanıyoruz böyle kazanıyoruz millet işi gücü bıraktı birikimini buna yatırdı. oğlum çalışın emeğinizle kazanın böyle para kazanmak olmaz yok dinletemedik. keza uzun sürmedi. demek sokağa atacak paranız varmış.
 • 6 Oy
  bu facia aylardır geliyorum diye bağırıyordu maalesef. Kimse kendini kandırmasın. Göz göre göre evini, arabasını satıp hatta kredi çekip girenler var. Maalesef para bu kadar çabuk kazanılamıyor. Yalnız benim anlayamadığım tek şey aylardır yatırımcıyı uyaran devlet kanalının hükmü verdiği halde bankada ki paralara bloke koymaması ve yurtdışı yasağı getirmemesi. Hayret .....
 • 7 Oy
  Garibanım çiftcim dolandırmayan kalmıyor ne bu yaaaa
 • 9 Oy
  milleti soyarlarken devlet tedbir almaz millet hakkının aradığında devlet hemen orada biter nasıl bir düzen bu arkadaş
 • 9 Oy
  TAMAMDA BU ŞİRKETLER KURULURKEN Bİ DÜKKAN FABRİKA AÇARKEN NEDEN DENETİM TESPİT YAPILMIYOR BU GİBİ SORUNLARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN İNSANLARIN CANI YANMADAN ÖNLEM ALMIYORUZ? BİDE İNSANLAR NEDEN BÖYLE YERLERE PARA YATIRIR HAYRET?
 • 5 Oy
  Kıbrıs'la ticarete dikkat. Aman' ha garanti olmadan Asla.. Yada kaybetmeyi göze alabildiğiniz kadar ilişki........
 • 5 Oy
  kimse kimseye bedava (kolay)para kazandırmaz dünya öyle biryer değil ! bukadar safsanız o parayı kaybetmeyi baştan haketmişsiniz.. :)
 • 4 Oy
  ne vurgun be
 • 4 Oy
  Niyazi Karakoçda yalanlıyor asıl herşeyi bilen ooooo
 • 4 Oy
  Niyazi Karakoç da herşeyi biliyor insanları yalanlıyor sahtekar adamın işi bu diplomasını okumuş
 • 4 Oy
  Nasil guvendiniz bu dangoza? Ben pra verip sigara almaya gondermem
 • 7 Oy
  O maduriyeti yasatanlardan biri de turkiyenin en cok izlenen televizyonlarda ki CIFLIK BANK sarkuteri urunleride ki reklam filimleri oldu dusucesindeyim, neden burada RUTK devre girmiyor acaba? her sey cok resmiymis gibi oynatilan o reklam neden incelenmeye alinmadi acaba? Tabii ver parayi cal duduyu.. Reklamlara inanmamamiz mi gerekiyor?
 • 7 Oy
  Allah yardımcıları olsun borc içinde olanların ben demedim mi bunlar dolandırıcılık cı diye birde siz yüklenmeyin allah razı için
 • 3 Oy
  kendi düşen ağlamaz,kolay yoldan zengin olmaktan vazgeçin artık,ne oldu bu millete eskiden taşı sıksa suyunu çıkarırdı
 • 3 Oy
  500 bin mi? gel de Aziz Nesin'i anma..... vah, vah.....
 • 3 Oy
  belliydi bİzim insanimizda hic ama hic akil yok
 • 2 Oy
  Bitmez arkadaş bu memlekette böyle olaylar. Milleti cahil, eğitimsiz bırakanlarda suç. Fakir çiftçinin, işçinin bir suçu yok. Garibim herkesi kendi gibi samimi sanıyor, oysa çevresi çakal kaynıyor, farkında değil !
 • 2 Oy
  way
 • 2 Oy
  biriken kalabalığa baktığınız zaman ne kadar genç bir nüfus olduğunu görürsünüz.ama bunlar bu parayı kendileri kazanmamadan anadan babadan veya bir yeri satıp bu adamlara yatırıyor.neymiş inek besleyip süt satıp kar dağıtacakmış.çiftçi yaptı trilyoner oldu.bu çocuk bildiginiz bilgisayar oyununu oynayıp milletten parayı topladı herkeste seyretti.hayvan yetiştirip zengin olan kaç kişi var.bir tek nusret var oda hayvan yetiştirmiyor veya yetiştiriyorsada eti piyasanın 10 katına zengine satıyor yada hava basmaya gidenlere.gerisi hikaye.bizim milletimiz daha çok tokat yer
 • 2 Oy
  kolay para kazanma hırsı iyi olmuş size siz aptal insanlar
 • 4 Oy
  zamanında bankerlerede böyle kapıldınız..oh olsun demem ama aranıyorsunuz..bir sözüm de devlete...bitcoinle uğraşacağınıza siz neredeydiniz_
 • 2 Oy
  Kazanmanın vermiş olduğu (emeksiz kazanmak) mutluluk daha çok kazanma hırsı onbinleri sürüklemiş lakin bu tür kazançlar mutluluk getirmez. İnsanları peşine sürükleme halkaya dahil etme adına yapılan manipülasyon haberler, reklamlar buna dur diyecek olan Devlettir. Devlet halkın göremediğini görecek, duymadığını duyacak olandır. Usülsüzlük mü var mağduriyeti yok etme adına hesaplardan para çıkışını yasakla kişilere yurtdışı yasağı koy. Hayatları kararan evlilikleri bitme noktasına gelen, yaşam standartları al aşağı olan insanlarımız var üzülmemek elde değil.
 • 7 Oy
  Problem 2 yıl reklamlarda bağıra bağıra adamları kanal 7 sinden show tv sine kadar oynatiyosun yatırım ortamı açılışlar devlet destekli gibi gösteriyorsun hükumete yakın deli demiri reklam yüzü yapıyorsun acılışlardada bu adam var devlet o zaman nerde yazık gunah millete
 • 1 Oy
  Gidiyorsun; ne idüğü belirsiz şirketlere, araştırmadan, soruşturmadan, para yatırıyorsun( bu arada bir yakının 1000 TL istese vermezsin) yüzde, ikiyüzelli kar edeceksin öylemi? Ondan sonra, Dövlet suçlu ?? ??,q'?,\?\????
 • 1 Oy
  Hanifi YER var bir de...
 • 1 Oy
  kısa yoldan kimse zengin olamaz bu heves ile gidildiği sürece tokatlanmaya mahkumsunuz
 • 1 Oy
  sisi doğru demiş bunlar at hırsızı diye. hırsızın malını polis neden korur anlamıyorum. garanti bankası haciz edecek diyemi acaba ?
 • 1 Oy
  yazık asıl kendilerinin sağıldıklarından haberleri olmamış
 • 9 Oy
  Bende 10 yıl önce dolandırıldım! Çok üzücü bir durum ancak Devletimiz Hırsızları özenerek koruyor ve asla 6 aydan fazla hapis cezası almıyorlar. Yani bu devirde üzülerek söylüyorum en kolay para kazanma yolu HIRSIZLIKTIR. Tüm yasalar onlardan yana ve gerçekten acı çekiyorum....
 • 1 Oy
  Kazanın doğurduguna inandınız da öldüğüne neden inanmıyorsunuz???
 • 10 Oy
  Çiftlikbank talanına AKP hükümeti uzun süre seyirci kaldı
 • 0 Oy
  helal olsun bebeye 5 lira hayır istese gariban vermezsiniz 500 milyon para vermissiniz hazır para gelecegini duyunca
 • 0 Oy
  bence bu çocuğa helal olsun
 • 8 Oy
  Devlet vatandaşın soyulmasına göz yummuştur. Tv'de reklam çıkarken neredeydiniz? Yazık bu millete. Ticaret yapan herkesin hakkı devlet güvencesinde olmalı.
 • 8 Oy
  Ülkenin her yerinde kokuşmuşluk hakim. Nerden düştük bilmiyorum ki buraya?
 • 8 Oy
  para yatıran herkese çok geçmiş olsun bana geçmiş olsun 4 milyar yatırdım hatamı zıkkım olsun
 • 9 Oy
  geri istıtoruz paramızı devlet buna neden el atmıyo şimdi bizde şarküterlerini basalım haksızmı cıkalım
 • 9 Oy
  Bunda en büyük suç devletin. Tedbir alınabilirdi işler bu noktaya gelmeden!
 • 9 Oy
  DEVLET UYUYOR HALKI KANDIRILIYOR HUUUU HUUU HUUUU
 • 8 Oy
  adam kendiside bitcoin Çiftliği üretmiş. bin tane bitcoin üretme makinesi kurmuş. parayi bitcoinden bulup üyelere dağıtıyor. youtube de videosu vae
 • 2 Oy
  @yaaa_yalcin hehe öyledir kesin.milletten parayı nasıl alacağını biliyor.kaç paralık makine var orada.ne kadar ne üretecek.o kadar kolaymı bu iş.ancak senin gibi saflar inanıyor işte

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın