FİNANS

İçişleri Bakanlığı'dan Uber'i trafikten men edecek yasa

Son günlerde UBER uygulamasıyla gündeme gelen ‘yetkisiz yolcu taşımacılığı’ tartışmalarının ardından UBER şoförlerine trafikten men cezası geliyor.

İçişleri Bakanlığı'dan Uber'i trafikten men edecek yasa
İçişleri Bakanlığı son dönemde UBER uygulamasıyla gündeme gelen ‘yetkisiz yolcu taşımacılığı’ tartışmalarının ardından yeni bir kanun tasarısı hazırladı.
 
 
Tasarı ile ‘izin belgesindeki faaliyet alını dışında’ yolcu taşımacılığı yapanlara yönelik yaptırımlar artırılacak. Tasarı yasalaştığında bu tür araçlar trafikten men edilebilecek. Tartışmaların kaynağında UBER uygulamasındaki araçların mevzuata aykırı olarak D2 belgesi ile taksi gibi yolcu taşımacılığı yaptığı iddiası var. Bakanlık kayıtlarına göre 2017’de yetki belgesi dışında (korsan ve UBER dahil) yolcu taşımacılığı yapan 4 bin 136, 2018 ocak ayında 811 ve şubat ayında da 1.100 araca idari cezası kesildi. Ancak araç sahipleri ile sürücülerin farklı olması sebebiyle, Anayasa Mahkemesi’nin emsâl kararları gereği, bu tarz yetki dışı taşımacılık yapan araçlar trafikten men edilemiyordu.
 
‘Ceza yetersiz’
 
 
Yetkililer ve konunun tarafları, bu durumun korsan veya yetkisiz yolcu taşımacılığı ile mücadeledeki en temel sorunlardan biri olduğunu, idari para cezası uygulansa bile aracın trafikte faaliyetlerine devam ettiğini ve genellikle idari para cezalarının ödenmediği değerlendirmesinde bulundu. UBER gibi şirketlerin, para cezalarını kendilerinin ödediği, ayrıca sorunun hukuksal olarak karmaşıklığı nedeniyle idari para cezalarının bazen iptal edildiği belirtildi.
 
30 gün süreyle men edilecek
 
Tasarı yasalaştığında izin belgesinde belirtilen alan dışında faaliyet gösterenler için (UBER de bu kapsamda değerlendiriliyor) uygulanacak idari para cezasına ilave olarak aracın işleteni veya sahibi, aracının yetkisiz yolcu taşımacılığında kullanılmaması için tedbir almak ve denetimini yapmakla yükümlü kılınacak. Araç kullanıcısının, aracın sahibi olup olmadığına bakılmaksızın araçların 30 gün süreyle trafikten men edilmesi sağlanacak.
 
Yasal düzenleme ihtiyacı doğdu
 
Sorunun çözümü için Emniyet Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, İstanbul, Ankara, İzmir Büyükşehir Belediyeleri, İl Emniyet Müdürlükleri temsilcileri ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu temsilcilerinin katılımı ile toplantılar yapıldı. Bu toplantılar sonunda ‘yetkisiz yolcu taşımacılığı’ ile etkin mücadele için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Ek 2/3 maddesiyle ilgili yasal düzenleme ihtiyacı olduğu belirlendi. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı kanun tasarısı hazırladı. Milliyet
Okuyucu Yorumları76 yorum
 • 24 Oy
  hadi yine iyisiniz eşkiya taksiciler.artık rahat rahat dolandırın milleti it sürüsü
 • 24 Oy
  Kardeşim taksi arıyosun yok 1 saat şehrin ortasında bekliyosun. İsteyen istediğiyle gider sen onlara taşımacılık belgesi verirsin vergiye bağlarsın. gerisine seyahat özgürlüğüne girer karışamazsın.
 • 21 Oy
  aman halka yararlı olan bir şeyi hemen yasaklayın ki halk gün yüzü görmesin.
 • 23 Oy
  uber taksi mafyasının önüne geçti güvenilir olanı nedense men atmek adet olmuş
 • 23 Oy
  Önce şu taksi şoförlerini komple bir eğitimden, sınavdan geçirsinler. Uber kalkarsa, yine taksiye binmeyeceğim. Her vatandaşın bu savunulan, acıtasyon yapılan taksicilerle en azından bir rezalet anısı vardır. Kendilerine çeki düzen vereceklerine, taşla silahla uber e saldırıyorlar. Önce siz adam olun kendinizi sorgulayın şehir magandaları. Bombalar patladığında, 15 temmuz olayları olduğunda çaresiz insanlara çekilen yüzlerce lira fiyatları da daha unutmadık. Kısa mesafe der almazsınız, trafik var almazsınız, arabalarınız leş gibi, para üstü tam vermezsiniz... Saydıkça bitmez pislikleriniz.
 • 19 Oy
  o zaman kisa mesafe almayan taksicileride 30 gun men edin .istanbulu gezdirenleri 90 gun men edin trafiktende vatandasa hizmet olsun.
 • 18 Oy
  35 yıldır korsan taxi ye çare bulmak istemeyen insanlar bir anda panter kesilip saldırıya geçti kaç adet taxi plakaları var acaba ?
 • 19 Oy
  Engellemek istedikten sonra booking gibi yapsınlar sistem çalışmazsa zaten sorun biter yasaya ne gerek. sarı taksilerin bakımlı ve sürücüleri de eğitimli olsun ondan sonra ubere sıra gelsin.
 • 23 Oy
  Uberi değil taksicileri men edin. Adam gibi adamlar kalsın herkes taksici olmasın.
 • 15 Oy
  peki taksilerede yasal düzenleme getirilsin. uygulamayla çağıralım. gideceğimiz yerin ücreti önceden gözüksün ? ama işlerine gelmez. sözüm meclisten dışarı işini hakkıyla hukukuyla yapana lafımız yok ama bi dünya gereksiz insan var orda. havaalanında olanları daha unutmadık..
 • 19 Oy
  Biktik sizin duzenlemelerinizden yaa uberi rahay birakin biktik bu taksicilerden sayin bakan
 • 17 Oy
  Bu teknoloji karşıtlığı neden? Taksilerde Uber'e geçsin.
 • 13 Oy
  once taksicileri adam edin ondan sonra men edin ne kadar hirsiz dolandirici var taksici olmus istanbul laleli ye gelin gorun para degistirmemi musteriye sahte para vermemi turisti veznecilerden sishaneye yolladim en fazla 3 km kadindan 50 tl para almislar yazik gunah degilmi butun taksiler bir degil
 • 12 Oy
  bence uber süper adamlar efendi saygılı yol bilmiyorum derdi yok nereye gidicen oraya gitmem demez taksi değişim sati ben otarfa gitmiyorum camdan kafayı uzatıp nereye birader diemiyor insan evladı taksicilik yapıyor bu taksicilerde bu sıtandartlar gelmesi lazım ipini koparan taksici oluyor adma adres tarif etmekten bıktım abi böyle taksicimi olur
 • 12 Oy
  hayu bırakın millet kaliteli konforlu yolculuk yapsın devlette vergi kazansın taksiler in kriası 7 500 tl aylık vergisi 1 800 tl yıllık bırakın allah askına
 • 11 Oy
  Gec kaldiniz milleti zorla oturtturun gene taksicinin kucagina.(isini adam gibi yapan durust kisilik sahibi taksicilerimizi tenzih ederim. Millet hangi taksicilerden bahsettigimi anlamistir.) Adam gibi neden zamaninda bu taksicilere mudahale edilse idi baska arayuslar olusumlar zaten gundeme gelm
 • 15 Oy
  yuh yani dünya nereye gidiyor biz nereye.bu boyle olmaz taksicilere kıyak gecelim derken halka kazık sokuluyor.tüm dünyanın kabul ettiği şeyler nasılda ülkemizde kıskaca alınıp rant haline getiriliyor ve eziyet olur..bi green kart çıksada gitsem
 • 12 Oy
  uber candır..taksici terörüne hayır..rekabet olursa belki taksici geçinen kaba saba tipler hizaya gelir.
 • 12 Oy
  Ben izmirde hastahaneye acil giriş yapacam arabama taksi durağı diye yer vermeyen insan dışı varlıklardan (taksiciler) tiksiniyorum artık izmir çankaya şifa
 • 12 Oy
  Taksiciler mafyası, resmen devlete meydan okuyor.! UBER kaliteli hizmetiyle müşterilerinin güvenini kazandı.. İpini koparan eşkiya tipler taksicilik yapıyor! Bunlar neden denetlenmiyor?
 • 12 Oy
  Uberi neden yasaklıyorsun? Bırak istediğim taksiye bineyim. ONa da mı sen karar vereceksin. İslamda güncelleme var da taksi de yok mu? Bu hükümete bir daha oy verenin kendi payına...
 • 11 Oy
  ilk önce dolandiricilik icin taksicilik yapanlar meslekten men edilsin.Anlasilan ranta devam etmek icin baski var.boyle giderse plaka 3 milyon olur,plaka kiralari artar,taksiciler kazanamiyoruz diye aglamaya baslar ve zam gelir.Halkada kaliteli yolculuk yaptigi uber günlerini yad etmek kalir.bu arada uberde kullanmak kismet olmadi.yasaklanmadan bir keyfine baksam mi:)
 • 8 Oy
  önce avantacıları,kartelcileri, birtakım misyonun adamı olmuş şerefi unutupta, şereften bahsedenleri halkın önünden kaldırın.!kaldırın kıçınızı da görelim..
 • 7 Oy
  Benim laptopum arabada kaldı taksi durağına gittiğimde şöförün kim olduğunu bile söylemediler hastahane önü kamerasından bulunca benim dedi taksici ama laptopunu görmedim dedi taksilerde sakın malınızı unutmayın derim kamera yok hiç bir şey yok bu taksi düzenlemesi bana göre bu çağa uygun değil
 • 15 Oy
  istanbulda yaşamıyorum ama taksiciler özensiz, kaba, dolandırıcı diye bu kimseye yetkisiz iş yapma hakkı tanımaz. bence olması gereken taksicilerin düzeltilmesi, önüne gelenin şöfor yapılmaması ve taksi plakalarının sadece bu mesleği yapacak insanlara verilmesi. parası olan taksi plakası alacak sonra üç kuruşa şöfor bulacak kendisi yan gelip yatacak ve para kazanacak. çok saçma.
 • 9 Oy
  Vatandaşın sesine kulak verseler böyle düşünmezler.Ama bu kararı alanların içinde ticari taksileri olanlar varsa başka.Korsan taksileri yok etmek için uğraşan milletvekilinin ailesinin çalıştırdığı taksiler olduğunu hatırlayınca insanın aklına böyle kötü düşünceler geliyor.Bu arada korsan taksilerinde kanunsuz olduğunu kabul ediyorum ama Uber denilen sistemin çalışma şekli kanunlara uygunmu bilmiyorum,değise uygunhale getirilmesi veya fesh edilmesi taraftarıyım.Şayet sadece sarı taksilerle devam edileceksede şoförleri ciddi şekilde eğitilip,devamnda da kontrol edilmeli.
 • 5 Oy
  Taksiciler kırmızı ışıkta nadiren duruyorlar kural tanımıyorlar diğer sürücüleri de sıkıştırıyorlar önce insan olmayı,saygılı olmayı öğrenecekler onların pis arabesk müziklerini dinlemeye mecbur değiliz,kısa mesafeye yolcu almak istemiyorlar hatta bir haber programında istanbulda Havaalanı önünde ve şehrin işlek yerlerinde zengin arap turistleri bekliyorlar türk müşterileri almıyorlar o zaman neredeydiler,şimdi mi akılları başlarına geldi bence taksicilere bu Uber uygulaması müstehaktır.
 • 4 Oy
  istanbul ulaşımı metrooooo..diye çığlık atıyor.halâ 200 km ye ulaşılamadı,oysa istanbul trafik sorunu metrosuz çözůlemez.savaß halinde sığınak olur.devlet politikası olarak ele alınmalı.
 • 0 Oy
  sen 1 milyon 750 bin tl ye palaka al, git aracını konforsuz albea, linea, clio al , içinde birde fosur fosur sigara iç, müşterinle birader diye konuş, sonra uberi şikayet et. Git kardeşim konforlu bir araba al mis gibi seni tercih etsin millet. Adamlar senin gittiğin paraya Mercedes Vito ile götürüyor.
 • 0 Oy
  yorumları dikkatle okuyun. vatandaş uberden memnun ve taksilere karşı. elinde taksi plakası olan mafyatik yetkililerin yasayla vatandaşı sabıkalı taksicilere mahkum etme çabalarını göremeyenler "uber amerikan kuruluşu" diyorlar. sanki taksiciler yerli ve milli! bunlar değil mi darbe gecesi 100 dolardan aşağıya yolcu taşımam diye hava alanlarında gaspa girişenler? bunlar değil mi belgesellere konu olacak kadar turistlere sahte para iteleyenler? bunlar değil mi camını indirip "nereye" diye sorduğu insanlardan işine gelmeyen bir cevap aldığında arkasına bile bakmadan yoluna devam edenler?
 • careem e de ceza vardır heralde kimin olduğuda ortada yasaksa herkese yasak
 • 6 Oy
  Artık k1-k2-yıldızlı k, gibi. Belgelerin kullanılıp kullanılmadığı.nakliye taşımacılığında ne ?anlama geldiği.bu belgesi olmayanın ildışı nakliyeyi neden? yapamadığı yoldaki konrollere anlatılsın.
 • 10 Oy
  Bence baş edemediler Taksi ciler galip geldi
 • 13 Oy
  Korsan taksiciliğin yasak olduğu bir ülkede nasıl bir boşluk yakaladılar da çalıştılar anlamış değilim!
 • 14 Oy
  katılıyorum gelirse iyi olur.
 • 23 Oy
  Ben helal yoldan ekmek yiyen taksicilerin yanındayım. Tartıştığım taksici de oldu, beğenmediğim taksici de ama hepsinin yediği ekmek helaldi. Bunlar hem milletin ekmeğiyle oynuyor hem de zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyor.
 • 23 Oy
  taksi plakası için dünyanın parası veriliyor adam internet üzerinden korsan taksicilik yapıyor tabi bu ülkede çalıştığı şehirde adres bilmeyen araç kullanmasını bile bilmeyen taksicilerde var
 • 42 Oy
  Bunun yerine Uber aplikasyonunu engelleyin, size kokten cozum
 • 24 Oy
  Geç kalınmış bir karar, ülkemizde turizm şirketi adı altında taksicilik yapmak nasıl bir zihniyettir, bi de bu sistemi savunanlar var. Bu ülkeden kazandığın tüm paraların vergisini yurt dışına ödeyeceksin, ondan sonra uber şöyle iyi böyle iyi, yemişim iyiliğini yenikapıdan üsküdara 5 liraya limuzinle götürse kaç yazar, benim gözümde über sadece müşteri odaklı çalışan, bağlı bulunduğu ülkeleri soyan bir internet şirketidir. Bi de şoförlerimizin yarısı zaten sarı taksi diye savunmazlar mı kendilerini, eee diğer yarısı ne olacak?
 • 24 Oy
  uber korsan taksidir.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın