İçişleri Bakanlığı'dan Uber'i trafikten men edecek yasa

Son günlerde UBER uygulamasıyla gündeme gelen ‘yetkisiz yolcu taşımacılığı’ tartışmalarının ardından UBER şoförlerine trafikten men cezası geliyor.

İçişleri Bakanlığı'dan Uber'i trafikten men edecek yasa

İçişleri Bakanlığı son dönemde UBER uygulamasıyla gündeme gelen ‘yetkisiz yolcu taşımacılığı’ tartışmalarının ardından yeni bir kanun tasarısı hazırladı.

Tasarı ile ‘izin belgesindeki faaliyet alını dışında’ yolcu taşımacılığı yapanlara yönelik yaptırımlar artırılacak. Tasarı yasalaştığında bu tür araçlar trafikten men edilebilecek. Tartışmaların kaynağında UBER uygulamasındaki araçların mevzuata aykırı olarak D2 belgesi ile taksi gibi yolcu taşımacılığı yaptığı iddiası var. Bakanlık kayıtlarına göre 2017’de yetki belgesi dışında (korsan ve UBER dahil) yolcu taşımacılığı yapan 4 bin 136, 2018 ocak ayında 811 ve şubat ayında da 1.100 araca idari cezası kesildi. Ancak araç sahipleri ile sürücülerin farklı olması sebebiyle, Anayasa Mahkemesi’nin emsâl kararları gereği, bu tarz yetki dışı taşımacılık yapan araçlar trafikten men edilemiyordu.

‘Ceza yetersiz’

Yetkililer ve konunun tarafları, bu durumun korsan veya yetkisiz yolcu taşımacılığı ile mücadeledeki en temel sorunlardan biri olduğunu, idari para cezası uygulansa bile aracın trafikte faaliyetlerine devam ettiğini ve genellikle idari para cezalarının ödenmediği değerlendirmesinde bulundu. UBER gibi şirketlerin, para cezalarını kendilerinin ödediği, ayrıca sorunun hukuksal olarak karmaşıklığı nedeniyle idari para cezalarının bazen iptal edildiği belirtildi.

30 gün süreyle men edilecek

Tasarı yasalaştığında izin belgesinde belirtilen alan dışında faaliyet gösterenler için (UBER de bu kapsamda değerlendiriliyor) uygulanacak idari para cezasına ilave olarak aracın işleteni veya sahibi, aracının yetkisiz yolcu taşımacılığında kullanılmaması için tedbir almak ve denetimini yapmakla yükümlü kılınacak. Araç kullanıcısının, aracın sahibi olup olmadığına bakılmaksızın araçların 30 gün süreyle trafikten men edilmesi sağlanacak.

Yasal düzenleme ihtiyacı doğdu

Sorunun çözümü için Emniyet Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, İstanbul, Ankara, İzmir Büyükşehir Belediyeleri, İl Emniyet Müdürlükleri temsilcileri ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu temsilcilerinin katılımı ile toplantılar yapıldı. Bu toplantılar sonunda ‘yetkisiz yolcu taşımacılığı’ ile etkin mücadele için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Ek 2/3 maddesiyle ilgili yasal düzenleme ihtiyacı olduğu belirlendi. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı kanun tasarısı hazırladı. Milliyet

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 76 yorum
yasaklar cennetine döndük.ulan uber o fiyata insan taşıyıp kar ediyorsa, ticari taksiler neden geçirmasyon neden kazık?işiniz gücünüz vatandaşın lehine olan şeylere son vermek.mehter dinleyeme devam sıkıntı yok!
devlet taksi ve minübüs taşımacılığında kararlar almıyor taksiler yolu uzatıyor müminüsler yolculara karşı saygısız ikiside mafya vari hareket ediyor
TAKSİLERE SIKI DENETİM GETİRİN %80 Nİ DEVRANIŞ BOZUKLUĞUNDAN SINIFTA KALIR.
sonunda hırsız UBER diye diye hırsızlar kazanacak millet gene hırsız taksicilere mecbur bırakılacak.
Bunun yerine Uber aplikasyonunu engelleyin, size kokten cozum
hadi yine iyisiniz eşkiya taksiciler.artık rahat rahat dolandırın milleti it sürüsü
Kardeşim taksi arıyosun yok 1 saat şehrin ortasında bekliyosun. İsteyen istediğiyle gider sen onlara taşımacılık belgesi verirsin vergiye bağlarsın. gerisine seyahat özgürlüğüne girer karışamazsın.
Taksiciler ful mafya siz kimsinizde adam korsan mış değilmiş karar veripte bıçakla saldırıyorsunuz silahla ateş edip arabayı tarıyorsunuz ben birde size güvenip ailemle sarı taksiye binicem ama suç sizde değil sanki kendiniz vergi veriyorsunuz 7.500 lira kira veriyor her taksici aylık plaka sahibine peki hangi taksi müşterisine fatura kesiyor ne paralar dönüyor ki insanları bıçaklayacak kadar silahla araba tarayacak kadar gözünüz dönmüş mafya bozuntuları
Geç kalınmış bir karar, ülkemizde turizm şirketi adı altında taksicilik yapmak nasıl bir zihniyettir, bi de bu sistemi savunanlar var. Bu ülkeden kazandığın tüm paraların vergisini yurt dışına ödeyeceksin, ondan sonra uber şöyle iyi böyle iyi, yemişim iyiliğini yenikapıdan üsküdara 5 liraya limuzinle götürse kaç yazar, benim gözümde über sadece müşteri odaklı çalışan, bağlı bulunduğu ülkeleri soyan bir internet şirketidir. Bi de şoförlerimizin yarısı zaten sarı taksi diye savunmazlar mı kendilerini, eee diğer yarısı ne olacak?
Neden men ediliyor arkadaş millet tercih ediyor ise sıkıntı problem yok ise niçin üç beş taksicinin gazıyla yasa çıkıyor uber ceza alıyor Ben şahsen bir vatandaş olarak konuya bakacak olur isem uberi, taksicilerin küstah ve üç kağıtçı tavrına milyon kere tercih ederim
uberden memnunuz önce bu cahil taksilere bir yasa cıkarın insan dolandırmayı seviyorlar
uber korsan taksidir.
taksi plakası için dünyanın parası veriliyor adam internet üzerinden korsan taksicilik yapıyor tabi bu ülkede çalıştığı şehirde adres bilmeyen araç kullanmasını bile bilmeyen taksicilerde var
esas trafikten men cezası için taksicilere uygulanmalı....birde sivil polis aracı gibi dolaşanlara el konulmalı... bu araçlara el konulsa polisler araç sıkıntısı çekmez....
taksicilere de yaptırım. istiyoruz.
UBER iyi bir uygulama. En azından yakın mesafeye yolcu almayan, şehre yabancı olanları dolandıran taksicilere bir alternatif.
yıllardır taksicilerin yaptığı mağandalıklara seviyesiz saygısız davranışlara yolcuları madur etmelerine istanbulda üç dört şirketin elinde dönen plakaları aylık 8-10 bin liraya kiraya vermesine çözüm bulamayan devlet halkın sevdiği Uber konusunu ne çabuk çözdü
devlet hırsız ticareti ve taskici çetecileri ile birlikte onları koruma amaçlı taksi lobisi ile aynı safta yer alıyor. rekabet istemeyen taksi camiası zorbalık ile kazanıyor halk UBER diyor
taksiciler uber i şikayet edeceklerine kendilerine çeki düzen versinler ne kadar saygısız terbiyesiz varsa takside ler düzgün olanlarda arada kaynıyor kusura bakmasinlar yolcu seçmek yakin yere gitmek isteyince uflayip puflamalar insanlar bunu çekmek zorundalar mi eğitim kendinizi egitin
@selim.gozutok seçim yaklaştıya ): oy var oy.
kim bu taksi lobisi kimler sahip çıkıyor adamlar eşkiya neden seyehat özgürlüğümüz yok taksilere mecburmuyuz isteyen taksiye binsin isteyen alternatif araca bizi bu sisteme neden mecbur bırakıyorlar taksiler nasıl bu kadar korunuyor.
Korsan taşımacılığı engelleyemek istiyorlarsa sarı taksileri men etsinler.
UBER'e destek
Taksilere alternatif çıkmasını neden engelliyorlar.kimler koruyor ki korunacak hicbir yönleri de yok.
Peki bu azgın sabıkalı yol para beğenmeyen sarıtaksilere ne yapacaksınız.
taksi plakaları baronların elinde büyük paralar dönüyor bu sistem değişmelidir
Demek ki neymiş taksi plaka sahiplerinin arası hükümetle çok iyiymiş. Adamlar tüm dünyada kullanılan hatta Türkiyede vergi veren bir şirketi bitirmek için her şeyi yapıyorlar. Ya da palaka sahipleri millet vekilleri. Bunun başka açıklaması olamaz.
150 tane plakası olan bürokratlar dan biri rahatsız oldu herhalde !!! vergisi fazla alıyorsan rekabet olacaksa halkın faydasına niye rahatsız olursun ki ???
dolandırıcı hırsız tecavüzcü taksicilerle ilgili bir uygulama var mı ?
Taksiciler de bizi kazıklamaya, kısa mesafe almamaya, uzun mesafede de fazla dolandırıp kazıklamaya devam ederler.
turistik bölgelerde turistten başka yolcu almayıp kime şikayet edersen et diyen yüzlerce taksiyede trafikten men cezası gelsin. istanbul gibi yoğun trafiği olan bir ilde o yol tıkalı sizi şurda indireyim deyip gideceğimiz yere götürmeyen taksilerede men cezası gelsin. hiç işi gücü olmayan insanların taksi şöförlüğü yaptığı denetlenmediği bir yarde uber bir nimettir. taksiler tekeldir ve rakipleri yoktur. rakip çıkınca zengin turistler ubere kayınca çirkinleşmeye başladılar çünkü tutistleri kazıkladıklarını tüm istanbul biliyor.
Hayırdır taksi sahipleri milleti biraz daha soysun. üç beş daire daha alsın diyemi?
Taksilerin asıl derdi elelrinde ki plakaların para etmeyecek olması Plakalardaki sırnılama acilen kaldırılmalı sınırlama tekelcilik ve başıbozukluk getirmektetir. Gerçek rekabet ortamı sağlanmalı insanlar kaliteli taşımacılık hizmeti alabilsin.
Kısa mesafeye yolcu almayan terbiyesiz sürücülere ne ceza vereceksiniz müşteriyi insan yerine koymayan arabada sigara içen seyir halinde telefonla konuşup trafiği, kendini ve yolcusunu tehlikeye atan kişilere ne ceza vermeyi düşünüyorsunuz.
@mduyar55 kesinlikle katılıyorum. kısa mesafenin bile ücreti artırılmışken, indi bindinin fiyatı belliyken hala daha kısa mesafe için yolcu almayanlara da bir ceza verilmeli.
Taksi Plakası rantı var bu işin arkasında... Milyonlar istedikleri plakalar değer kaybedecek UBER yayılırsa tek korku o.
Uberi değil taksicileri men edin. Adam gibi adamlar kalsın herkes taksici olmasın.
uber taksi mafyasının önüne geçti güvenilir olanı nedense men atmek adet olmuş
Ben helal yoldan ekmek yiyen taksicilerin yanındayım. Tartıştığım taksici de oldu, beğenmediğim taksici de ama hepsinin yediği ekmek helaldi. Bunlar hem milletin ekmeğiyle oynuyor hem de zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyor.
Önce şu taksi şoförlerini komple bir eğitimden, sınavdan geçirsinler. Uber kalkarsa, yine taksiye binmeyeceğim. Her vatandaşın bu savunulan, acıtasyon yapılan taksicilerle en azından bir rezalet anısı vardır. Kendilerine çeki düzen vereceklerine, taşla silahla uber e saldırıyorlar. Önce siz adam olun kendinizi sorgulayın şehir magandaları. Bombalar patladığında, 15 temmuz olayları olduğunda çaresiz insanlara çekilen yüzlerce lira fiyatları da daha unutmadık. Kısa mesafe der almazsınız, trafik var almazsınız, arabalarınız leş gibi, para üstü tam vermezsiniz... Saydıkça bitmez pislikleriniz.
Yasa çıkartırken taksi şöförleri içinde bir yasa çıkartın adam akıllı insanlar olsun.düzgün olanlarını bir kenara ayırayımda çoğu müşteri beğenmez kadıköyden binersin nereye gidiyon der caddebostan dersin otarafa gitmiyorm der seni indirir.kısa mesafe olur almaz.ter kokanı sigara içeni,arkadaşımın kardeşine tacizde bile bulunuldu.meğer adam sabıkalıymış.e tabi şöför çalıştırıyolar kimdir nedir belli değil adamlar.kanun çıkartıcaksanız eyvallah uberi yasaklayın ama taksicilerede adam akıllı standart getirin.kısa mesafe diye almayanı trafikten men edin mesela.
BİR DE SU MAGANDALARA EL ATSANIZ ZİK ZAKCILARA SİNYALSIZ KURALSIN ARAC KULLANAN İTLERE .SUCSUZ İNSANLAR ÖLUYR
Diğer Haberler