Türkiye'de bir ilk! Alüminyum motor bloku için test üretimi başladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "(Oyak Renault Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası) Bu yatırımla birlikte ülkemizde ilk defa alüminyum motor bloku üretilecek." dedi.

Türkiye'de bir ilk! Alüminyum motor bloku için test üretimi başladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'de ilk defa alüminyum motor blokunun Oyak Renault Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası'nda üretileceğini belirterek "Bu fabrika, Renault'un ülkemizde ve Avrupa'daki tek hibrit motor üretim tesisi olacak. Burada üretilen motorlar Çin, İspanya ve İngiltere’ye ihraç edilecek." dedi.

Oyak Renault Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası Test Üretimi Töreni, Bakan Varank'ın katılımıyla Bursa'da gerçekleşti. Söz konusu üretim merkezini gezen Varank, Renault'un burada ürettiği motorlara ilişkin bilgi aldı. Renault tarafından Türkiye'de üretilen ilk otomobilin direksiyonuna geçen Varank, ardından firmanın ürettiği elektrikli otonom aracı inceledi.

Varank, burada yaptığı konuşmada, Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında desteklenen tesisin temelini bir sene önce attıklarını hatırlattı.

Çevre düzenlemeleri ve yollar dahil olmak üzere 10 bin 500 metrekarelik tesiste son teknoloji makinelerden oluşan hatların kurulduğunu aktaran Varank, söz konusu yatırımla 100'ün üzerinde kalifiye mühendis ve operatörün istihdam edildiğini söyledi.

'HAM MADDE YERLİ ÜRETİCİDEN TEMİN EDİLECEK'

Varank, yatırımın Türkiye ve ekonomisine duyulan güvenin somut göstergelerinden olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Türkiye ekonomisi, karşılaştığı her türlü zorlu teste karşı güçlenerek yoluna devam ediyor. Bugün rekor sürede tamamlanan bu fabrikanın, ilk test üretimini gerçekleştireceğiz. Bu yatırımla birlikte ülkemizde ilk defa alüminyum motor bloku üretilmiş olacak. Yine bu fabrika, Renault'un ülkemizde ve Avrupa'daki tek hibrit motor üretim tesisi olacak. Burada üretilen motorlar Çin, İspanya ve İngiltere’ye ihraç edilecek. Üretim aşamasında, dünyada sadece birkaç yerde bulunan yüksek teknoloji kullanılacak. Ham madde, yani alüminyum, yerli üreticilerimizden temin edilecek. Böylelikle yurt içi kaynaklarımızdan mümkün olan en verimli şekilde yararlanılacak. Bu tesisin cari açığın azaltılmasına olan katkısı, nitelikli istihdam ve ihracat boyutu gerçekten övgüye değer. Özetle yüksek katma değerli üretim açısından son derece önemli bir yatırım Bursa'da hayat bulmuş oluyor. Hedefimiz bu ve benzeri yatırımların katlanarak artırılması."

Varank, Renault'un hibrit araçlarının da Türkiye'de üretilmesi ve buradan ihraç edilmesini istediklerini dile getirdi.

TÜRKİYE'Yİ KATMA DEĞERLİ ÜRETİMDE ÖNCÜ YAPMA HEDEFİ

Üretimde katma değer öncülüğünde yapısal bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu vurgulayan Varank, Türk sanayisinin bu dönüşümü gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip olduğunu, Bakanlığın da tüm imkanlarıyla girişimci ve sanayicinin yanında olduğunu ifade etti.

Varank, reel sektörün yatırım iştahını daha da artıracak politikalar tasarladıklarına dikkati çekerek çağrısına çıkılan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'nın bunlardan biri olduğunu, program kapsamında odak sektörlerdeki öncelikli ürünleri destekleyeceklerini dile getirdi.

Pilot uygulama olarak makine sektörüyle başladıklarını anımsatan Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ekiplerinin eylül ayı sonunda Renault'un Bursa'daki fabrikasını da ziyaret edeceğini söz konusu tesisteki ürünlerin yerlileştirilmesine yönelik bilgilendirme yapacaklarını, programın yerli ve yabancı ayrımı gözetmeksizin tüm yatırımcılara açık olduğunu söyledi.

Varank, Türkiye'yi katma değerli üretimde öncü ülkelerden biri haline getirmeyi hedeflediklerini vurgulayarak "Yatırımcılarımızı, üreticilerimizi desteklemek için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz." diye konuştu.

'2020'DE SERİ ÜRETİME GEÇECEK'

Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun da verilen teşvikler sayesinde Türkiye'de ilk kez alüminyum motor blokunun tesislerinde üretileceğine işaret etti. Üretim tesisinin ihracat, istihdam ve katma değerli üretime katkı sunacağına dikkati çeken Aoun, "Üretim merkezimizi söz verdiğimiz gibi çok kısa sürede tamamladık. 2020'de seri üretime geçmek için son aşamaya geldik." dedi.

Varank ve beraberindekiler, konuşmaların ardından düğmeye basarak Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası'ndaki test üretimini başlattı.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 43 yorum
YERLİ DEMEYİN PROJE FRANSIZ LİSANS FRANSIZ İŞÇİLİK TÜRKİYE DEN BİZİM DİYE SAHİPLENMEYİN EL EŞEĞİNE BİNEN ÇABUK İNER. ADAMLAR UCUZ İŞÇİLİK NEREDE ORAYA YAPTIRIYORLAR ADAMLARA UŞAK LAZIM
sonucta o motorun uzerinde su yazilacak. Turkiyede uretilmistir.
wolkisagen de ucuz işçi diye burayı seçti Avrupa'daki asgari ücrete burda 3 işçi çalıştırıyor aynı bizimkilerin asgari ücretle 3 Suriyeli çalıştırdığı gibi.
@06yaman henüz açılmamış bir yer için yaptığın yoruma güldüm...
@06yaman bütün kaliteli markaların üzerinde çin yazdığı gibi mi?
Dostum haklısın ama dünya herşeyi çinde üretiyor Çinlilerde alıp aynısını yapıyor kendine böyle böyle bizde o teknolojiyi memlekete sokmuş olduk bide bu şekilde düşün
e çine gitsinler ozaman fransız neden yerli hammedde alıyor acaba oyak ne acaba aksarayda üretilen mercedes de neden mercedes benz türk yazıyor acep araştırmak lazım klavye başına gecmeden önce
@yuppi02 designed by france made in Türkiye demi ?
Bence sen oyak İn açılımını öğren sonra yorum yap.
@06yaman piyasadan haberin yok belli hiç bir yabancı düşük paraya çalışmıyor Türkiyede 1 asgari ücrete 2 kişi çalışmaz
valla bravo ranault fransız değil yerli oldu hemi...yersen tabi......yedik miiii.....yoooo ben hala eski ben im.....
hayret valla çok şaşırdım
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler