Yargıtay son noktayı koydu: 'İstifa eden işçiye ihbar tazminatı yok'

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme, istifa eden işçiye kesinlikle ihbar tazminatı ödenmeyeceğine hükmetti.

Yargıtay son noktayı koydu: 'İstifa eden işçiye ihbar tazminatı yok'

İşten atıldığını öne süren işçi, 2. İş Mahkemesi’ne müracaat ederek iş akdine haklı bir neden olmadan son verildiğini öne sürdü. Kıdem ve ihbar tazminatları ile bir kısım işçilik alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti. Mahkemede savunma yapan davalı işveren iş akdinin davacı tarafından tek taraflı sonlandırıldığını bu nedenle ihbar ve kıdem tazminatına hak kazanmadığını, ödenmeyen bir alacağının da bulunmadığını iddia etti. Davacının çalışma süresinin bir yılın altında olması sebebi ile kıdem tazminatına hak kazanamayacağına dikkat çeken Mahkeme; davacının iş akdinin tazminat gerektirmeyecek şekilde son bulduğunu ispatla yükümlü olan işverenin bu hususu ispatlayamaması nedeniyle ihbar tazminatının hüküm altına alınması gerektiği gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı işveren temyiz edince devreye Yargıtay 22. Hukuk Dairesi girdi.

İhbar tazminatının iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminat olduğunun vurgulandığı kararda; "İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. Dava dosyası değerlendirildiğinde davacının işi kendisinin bıraktığı anlaşıldığından; Mahkemece ihbar tazminatının reddi yerine yanılgılı değerlendirme ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir." denildi.

KAYNAK: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
işçiler hiç bir zaman haklı gerekçe göstererek istifa yazamıyor. Bu yargıtay ilk önce iş kanununu nasıl işletildiğini tekrar gözden geçirmeli. İşveren hemen kendi istifa etti diye istifa kağıdını kanıt diye sunuyor. YARGITAY İSE İŞİN KOLAYINA KAÇIP KARAR VERİYOR HEP, İŞİN GERÇEĞİNİ ARAYIP ADALETTLİ, KANUNİ KARAR VERMİYOR. Bu devir böyle oldu. İşverenin kötü niyetinden ayrımcılıktan istifa yazın bakalım. İlk iş müdürünle bu işi hallet biz böyle istifa kabul etmeyiz diye işçiyi tazminatından ve işsizlik fonundan hakkını gasp ediyorlar. EYYYY YARGITAY İŞVERENLERDE BU DÜMENLER VAR ÖĞREN.
saçma karar çalışmış hakkıdır. ne demek istifa ederse hak yok bu çalışılarak kazanılan haktır.
eeee chp nin zorla istifa ettirildiği işçiler tazminat alamayacak mı şimdi
yalanın batsın, onlar kendi hırsızlıkları ortaya çıkmasın diye kaçanlar ATM memuru olanlar, milletin parasını çalışmadan soyanlar
hemen partiye çekme kimi zorla istifa ettirmiş nasıl bir cahil zihniyete sahipsin sen kulaktan dolma haberi ile konuşma
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler